mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Netleme Noktası Enflasyonu !

Bazı makineler 9 netleme noktasına sahipmiş bazılar 39 , 49 vs ...
Bir makine aynı anda birden çok noktaya netleme yapamayacağına göre bunlar ne işe yarıyor anlayamadım gitti !
Diyelimki 39 noktayı da seçtiniz ne oluyor? Bu 39 noktaya göre ortalama bir odak ayarı mı yapıyor ? eğer böyleyse de gerçekte bu 3 nokta olabilir yakın-uzak-orta dahası ne?

Tarih: 11 Ağustos 2012, 02:16 - İp: 94.***.**3.164
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

39 noktayi secseniz bile makina bir veya bir kac noktaya netleme yapar - hepsine birden veya onlarin ortalamasina degil .

AF noktasi ne kadar fazla olursa, takip edilen hareketli objenin fokuslanmasi ( ucan kus, v.s. ) o kadar kolay olur ( evet AF noktasi objeyi takip ediyor )

Ilave olarak, tek nokta kullanilsa bile kadrajin AF noktasi olan her yerine makinanizi oynatmadan fokus yapabilmeniz mumkun . Kadrajda ne kadar fazla AF noktasi , o kadar yakinina/hassas fokus.

Tarih: 11 Ağustos 2012, 03:04 - İp: 96.***.**5.17
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam anladım, çok teşekkür ederim saygılar .

Tarih: 11 Ağustos 2012, 18:33 - İp: 94.***.**3.164
fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

d300 var bende.ilk aldığımda ekranda pek çok netleme noktası görebiliyordum pek çok kutucuk.şimdi göremiyorum tek bir netleme noktası,kutucuğu var.neyi düzeltmem gerekiyor eskiye dönmesi için acaba.bir de çektiğim fotoları incelemek istediğimde büyük değil küçük hallerini görebiliyorum,tam ekran görmek için zoom tuşuna basmam gerekiyor her seferinde.ne yapmalıyım?

Tarih: 13 Ağustos 2012, 11:09 - İp: 88.***.**2.167
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

@fiyonkmakarna öncelikle D300 ü bilmiyorum bu konuda acemiyim. Ancak üstadların yardımını beklerken aklıma geleni yazmadan geçemedim.Kullanım kitapçığında makineyi "fabrika ayarlarına döndürme" seçeneği olması lazım ve öyle yapınca sorunlarınızın düzelmiş olması gerekir diye düşünüyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2012, 20:37 - İp: 94.***.**3.164
fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkürler mtürk.bu da bir çözüm evet

Tarih: 14 Ağustos 2012, 20:54 - İp: 88.***.**2.87
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD300/Images/allroundview.jpg
D300'un arkasinda LCD ekraninhemen sag tarafinda "CF" isiginin altindaki dugmeyi "parantez icinde beyaz dikdortgen" secenegine getirin.

Tarih: 15 Ağustos 2012, 15:50 - İp: 125.***.**5.244
ta7r
ta7r (üye)
Trabzon / Amatör

Nihayet bu gün makineyi ele aldım. Bazı şeyler teori olarak ne kadar açık anlatılsa bile pratik yapmadan kavramak zor oluyor. Merkez noktayı focus noktası olarak seçip bir kaç poz çekeyim dedim ki , bahçedeki kedi sağa sola kaçarak bana çok sayıda af noktasının ne işe yaradığını öğretti ...

Tarih: 29 Ağustos 2012, 20:52 - İp: 94.***.**8.128
  • 1