paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Konica-minolta Z10 Arıza

2 yıl önce çalışır vaziyette rafa kaldırdığım ilk digital SLRlike makinam Konica Minolta Z10 ile deneme için bir kaç çekim yapmak istedim .Bazı kareleri sorunsuz çekip , bazılarını fotografın yarısı olmayacak şekilde / çizgi çizgi garip renkler ile çektigini gordum . Çekim sonrası da karta yazarken - daha önce olmuyordu - parazit yaptıgının da farkına vardım .

Bazı fotografları da aktardıgımda "thumbnail " olarak gorebiliyorum ama buyuk açılmıyor - hatta bazı programlardaki buyuk ön izleme şeklinde de göstermiyor .

Kartı formatladım , tekrar denedim . Düzelir gibi oldu - sonra baktım aynı problemler yine var . Tutarsız - bazı resimler sorunsuz , bazıları yarım veya açılmıyor .Video çekimini denedim , onda sorun çıkmadı nedense . ( ses yok ama eskiden var mıydı hatırlamıyorum ) .

Tipik sensör öldü-ölüyor belirtisi mi yoksa başka sebebi olabilir mi ?? 4 yıl kullandım - 20000 kareyi gectigimi sanmam . Kartın girdiği yerdeki contact'lardan / korozyondan kaynaklanabilir mi ? - makinanın 2 yıldır yatıyor olması ve arada deniz yoluyla 2 okyanus geçmesi aklıma o ihtimali getirdi ...

DSLR'en varken ne yapacaksın n 3.2 Mp'lik antika DSLRlike'ı derseniz ...Açıkçası sitedeki makrolara özendim , deneyecegim - hayatım boyunca 1 tane bile çekmedim , çekmeden gitmeyeyim diyorum öte tarafa

#paperman' tarafından 24.06.2009 04:25:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2009, 04:19 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

o makinanın başına bişeyler gelmiş olma ihtimali çok yüksektir.

yada aküsü bitmiş olması muhtemeldir.

Arada çalıştırmak lazım arabalar gibi.

Tarih: 24 Haziran 2009, 08:51 - İp: 78.***.**3.156
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Vurdursam çalışır diyorsun yani

Tarih: 24 Haziran 2009, 09:35 - İp: 96.***.**9.175
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Büyük ihtimalle kart bağlantı ayakları okside olmuştur.
Birkaçkere kartı tak çıkar veya sil.(kart cinsine göre)

Tarih: 25 Haziran 2009, 21:31 - İp: 85.***.**3.22
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Denedim , fayda etmedi ...

En az 15-20 defa 3-5 dakikalık video çektim . Hiç sorun yok - çekiyor,oynatıyor , PC'de izleniyor .

Çektiğim 10 fotograftan 9'u , makinanın önizlemesinde , hatta PC'nin önizlemesinde gozuktugu halde buyuk boy açılamıyor .

Evvelce de dediğim gibi fotograf çekiminden hemen sonra karta yazarken önizlemede parazit yapıyor . Video'da yapmıyor .

Video'nun çalışıp , fotograf kısmının çalışmaması aklıma perde sorununu getiriyor ama DSLR mekanizmalarını pek bilmedigimden emin olamıyorum .

Var mı fikri olan ??

Tarih: 26 Haziran 2009, 00:37 - İp: 96.***.**9.175
  • 1