y_a_v_u_z
y_a_v_u_z (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Sensörden Toz Temizleme Testi

Bir site bu testi yapmış. Olympus e400, Canon 400d, Sony A100 ve Pentax K10D modellerini test etmiş ve netice:
1. Olympus: good
2. Canon: poor (we are disappointed)
3. Pentax és Sony: useless (we are very disappointed)
Olympus'u beğenmiş, Canon hayal kırıklığı, Sony ve Pentax ciddi hayal kırıklığı..

Benim de Sony A100'üm var.

Link: http://pixinfo.com/en/articles/ccd-dust-removal/ [

Tarih: 20 Mart 2007, 23:25 - İp: 85.***.**8.74
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

O zaman Nano Tech. Fluorine Super Protect kaplama bayabir işe yaramakta.

Tarih: 21 Mart 2007, 02:51 - İp: 85.***.**4.114
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

onixon ürünlerin tanıtımlarında anlatılan şeylerin gerçek hayatta ne kadar işe yaradığı,reklamlarında anlatıldığından bence daha önemli.
İncelemelerimizin ortasında iki makina'da sensör temizliği için servise gönderilirken ve sonrasında tekrar tozlanma olayı ile karşılaşıldığı için çekilen bir çok fotoğrafı incelemenin galeri bölümüne koyamadığımızı düşündüğümüzde,K10D nin ise henüz servis yüzü görmediğini ve en çok objektif değiştirilen makina olduğunu bildiğimize göre bu makinanın kaplamasının daha işe yarar olduğunu söylemem sanırım yanlış olmaz.

Ben özellikle dslr sahibi arkadaşların özellikle temizleme amaçlı servis sıkıntısı yaşayabileceği taşra da bu sistemin çok daha önem kazanacağını düşünüyorum.
İzmir gibi Türkiyenin 3. büyük şehrinde bile 30D ve K100D temizlik için İstanbula gönderilmek zorunda kalınıyorsa gerisini siz düşünün.

#as' tarafından 21.03.2007 03:21:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2007, 03:09 - İp: 88.***.**1.74
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet Adnan abi'ye katılıyorum bu konuda.
DSLR makinalarda(K10D hariç),sensör'ü pompa ile temizlesek dahi,tozların bir kısmı,biz havayı dışarıdan tuttuğumuz için makinanın iç kısımlarına yapışıp kalıyor.
K10D'de ise pentaprizm özelliği var.Yani aynayı(mat bir madde) yerinden çıkarabiliyoruz ve temizlenebiliyor.

Sitede fotoğrafları yüklenen Hüseyin bey'in K10D ile yaptığı çekimer hep tozlu ortamlarda geçmiş.Buna karşın makina onu yarı yolda bırakmamış.

Makinanın sensör kaplaması müthiş,gres yağına bile dayanıklı olması çok şaşırtıcı.

Sanki tozların yapışmaması için,tutuculuğu düşük bir madde ile kaplanmışçasına bir izlenim veriyor.

Tarih: 21 Mart 2007, 19:42 - İp: 81.***.**8.139
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Bence bu sensörden toz temizleme olayı hikaye. En güzel temizleme manuel. Metro Fotograftan aldım bir tane Hama marka pompa 20 YTL öyle güzel temizliyor ki. Herkese tavsiye ederim...

#symirna35' tarafından 21.03.2007 23:29:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2007, 23:27 - İp: 85.***.**1.202
kaanceyhan
kaanceyhan (üye)
Antalya / Amatör

400d kullanıcısı olarak lens temizleme sisteminin hiç bir işe yaramadığını söyleyebilirim. hatta tozların nasıl sensöre geldiğini tam anlamış değilim. Hafta sonu sadece 1 defa lens değiştirdim ve lens değişiminden sonra ki 50-70 fotoğrafta hiç toz yokken son 25 fotoğrafta her yer tozla kaplanmış durumda. üstelik lens temizleme özelliği otomatik aktif ve manuel olarak bu özelliği çalıştırdığımda da pek bir fark göremedim. şu anda boş gökyüzü fotoğrafı çektiğimde otomatik martı ekleme özelliği olarak görüyorum bu toz temizleme işini. Antalya'da bu sensörü nasıl temizleyeceğime daha karar vermedim.

Tarih: 7 Eylül 2007, 11:03 - İp: 88.***.**5.118
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus'un tek başarılı sistem olduğunu birçok forumda okumuştum. Birkaç tanede kötü pentax eleştirisi vardı fakat burada kullanan arkadaşların tecrübesi daha önemli. gress yağına gelince güzel bir şakadan başka birşey değil sanırım.
Olympus'u uzun süredir kullanıyorum arada başka marka kullanan arkadaşlar tozdan bahsedince garip geliyor . şimdiye kadar ne lenslerde(içini kastediyorum) ne de sensörde toza rastlamadım. Lens değiştirmeye gelince ben elime hangi lens geçerse takıyorum makineye test etmek için çoğu zamanda gövde lenssiz olarak açıkta duruyor ama dediğim gibi daha hiç toz temizlemem gerekmedi.
Olympus'da titreşim ve anti statik koruma aynı anda çalıştıgı için diğerlerinden farklı ve başarılı.

Tarih: 7 Eylül 2007, 21:06 - İp: 195.***.**0.27
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba ekte görülen kırmızı çember içindeki sorun sensör içi toz problemi midir?
tşk.

Tarih: 10 Eylül 2007, 23:35 - İp: 85.***.**2.20
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

umarım bu sefer resim yüklenir.

Tarih: 10 Eylül 2007, 23:48 - İp: 85.***.**2.20