y_a_v_u_z
y_a_v_u_z (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Sensörden Toz Temizleme Testi

Bir site bu testi yapmış. Olympus e400, Canon 400d, Sony A100 ve Pentax K10D modellerini test etmiş ve netice:
1. Olympus: good
2. Canon: poor (we are disappointed)
3. Pentax és Sony: useless (we are very disappointed)
Olympus'u beğenmiş, Canon hayal kırıklığı, Sony ve Pentax ciddi hayal kırıklığı..

Benim de Sony A100'üm var.

Link: http://pixinfo.com/en/articles/ccd-dust-removal/ [

Tarih: 20 Mart 2007, 23:25 - İp: 85.***.**8.74
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Olympus'un farklı bir mantıkla çalışan bir sistemi var sanırım. Demekki başarılı.
O halde sony ve pentax gereğinden fazla abartmış diyebilir miyiz bu konuyu? reklamlarında çok sık üstünde duruyorlar çünkü.
Canon pek bahsetmiyor.

Tarih: 20 Mart 2007, 23:47 - İp: 88.***.**9.24
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

ortalık testten geçilmiyor bu ara
daha yeni 400D'nin önüne geleni tokatladığı bir testten geliyorum

fotoğraf çekin arkadaşlar, en doğru test sizin yaptığınız... çünkü makinenini limitlerini fotoğrafı çeken belirler. Unutmayalımki birlikte çalışan iki parça (fotoğraf makinesi ve fotoğrafcı) en yavaş kısmı kadar hızlı olabilir
hadi bakalım!

#muratsen' tarafından 20.03.2007 23:51:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2007, 23:48 - İp: 88.***.**2.107
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Bu test dogru, elimde bu ay Fransadaki bir fotografcilik dergisi var ve ayni testi yapmislar.

Olympus digerlerine nazaran daha iyi.

Keske biraz su bilgisatardan anlasam ve bu test fotograflarini burada sizlerle paylasabilsem.Makinalarin hic bir halt temizledigi yok, en iyi gozuken Olympusta bile temizleme sonunda dunya kadar toz yerinde duruyor.

Bileginize kuvvet

Tarih: 21 Mart 2007, 00:17 - İp: 195.***.**2.72
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Katılıyorum...

sarsıntı önleme gibi efektif değil daha ziyade göz boyamaya yönelik bir özellik... her marka için yararlılığı tartışılır.

Tarih: 21 Mart 2007, 00:20 - İp: 88.***.**2.107
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Muratsen hangi testmiş bu bakiim. BEnde öyle bir test arıyorum kendime.
Demek en başarılı olympus muş.Daha doğrusu tek başarılı.
Vay uyanıklar vay.Kandırmışlar bizi.Bİrde pentax bizimkisi gres yağını bile temizler demişti.
As gelirse yırtar valla ağzımızı. İmkanı yok laf söyletmez pentaksa.
Yalandır dolandır.Taraflıdır bu test muhakkak.

Tarih: 21 Mart 2007, 00:24 - İp: 85.***.**6.52
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Dogru muratsen, aslinda bu konularin uzerine cok gitmek gerekir.

Seninde soyledigin gibi fotograf cekmekten daha ziyade bu konular fotografta on siralari almaya basladi.Firmalarda milleti bunlarla oyalayip ellerini avusturuyorlar.

Hatta ne kadar yararli olsada su titresim onleme bile isin sisirme yani,100 EU luk objektife VR koydu Nikon 600 EU ya satiyor.Herkes bir baksin albumune kac tane fotograf var cok dusuk enstantane ile cekilmis veya SIKISTIGIN yerde ASA yi yukselt dunya paralar odemek yerine titresime.

Tarih: 21 Mart 2007, 00:27 - İp: 195.***.**2.72
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Body üzerinde bedava gelirse işe yarıyor cancaner

#muratsen' tarafından 21.03.2007 00:33:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2007, 00:31 - İp: 88.***.**2.107
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili arkadaşlar,

Ankara Uğur fotoda tıklayın DSLR makinelerin sensörlerini temizlemek için hava basıncıyla çalışan bir alet gördüm ve çalışma şekli ve performansı çok hoşuma gitti Makinenin sensörünü 1 dakikadan az bir süre içerisinde tertemiz oldu.Sensör temizlemek icin mutlaka uğr fotoya uğrayıp bu ürün hakkında bilgilenmenizi öneririm

Tarih: 21 Mart 2007, 01:01 - İp: 88.***.**8.0
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sensör kirlensin hele bir :D,ben dust removal dediğimde makineyi titretiyor,nasıl sallıyorsa :D tırstım bir daha yapmam valla.Çok sıkta lens değişen insan değilim lens çantam henüz boş

Tarih: 21 Mart 2007, 02:00 - İp: 85.***.**4.114
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar bu konuda yetkili servis olarak en doğrusunu burkay (Murat) arkadaşımız bilir ama benim bildiğim sensör temizleme sistemlerinin çok da efektif çalışmadığı.
Burada bence önemli olan sensörün tozlanmasını geçiktiren,onun tozlandığında kolay temizlenmesini sağlıyan sensör üzerindeki kaplamaların niteliği.
Bu kaplamalar bence sensörü temizleme sistemlerinden daha önemli işleve sahipler.

Bu güne kadar kullandığım makinalarda sensörün tozlanma sorununu hep yaşadım.
Özellikle incelemesini yaptığım ürünlerde fotoğraflara P/S de müdahele imkanımız olmamasından dolayı Pentax K100D ve Canon 30D de incelemeleri sırasında objektif değişimlerinden dolayı arada makinaları sensör temizliği için servise göndermek zorunda kaldık.
Çünkü çekilen fotoğraflar inceleme galerisine orijinal haliyle konulacağı için fotoğraflarda toz kaynaklı lekelerin olmamasına çalıştık.

İncelemesini yaptığımız 3 dslr içinde sensör temizliği için servise göndermediğimiz tek makina Pentax K10D oldu.
Üstelik bu makina en çok objektif değiştirdiğimiz ve hatta İzmir de dtcan ve Osmanlı (Kıvanç) arkadaşlarımızın yanında objektifi söküp pentaprizmanın altındaki ekran camını yerinden çıkartıp onun nasıl değişeceğini ve temizlendiğini gösterdiğim anda bile yani bayonet yuvasına elimizi, temizlik bezini sokup ekranı temizleme anında bile tozlanmadığını gördüm.Ayrıca K10D nin bırakın bir kaç saniye lens değişim süresince ,Bükey'de belki yarım günden fazla üzerinde objektif takılmaksızın bayonet yuvası açık elden ele dolaşmasına şahit oldum.
Benim bundan çıkarttığım sonuç temizleme sistemlerinde esas oğlanın kaplamalar olduğu.
K10D yaklaşık 2-2.5 aydır bende.Bu makinada objektif belki 100 defa sökülüp takıldı.Bu süre içerisinde DustReductıon sistemini sadece bir sefer çalıştırma ihtiyacı hissettim ve sensörde hala herhangi bir tozlanma yok.

Benim bu konuyla söyliyeceğim şeyler sadece bu tecrübelerden ibaret.Yoksa sensörleri özellikle tozlandırıp test e sokmak incelemelerimizde yapmadığımız bir şey.
Yavuz arkadaşımızın verdiği linkteki karşılaştırmaların doğru olduğuna inanıyorum.
Ancak inceleme için sensörlerin eşit miktarda nasıl tozlandırıldığı,bu tozlandırmada hangi makinaya ne kadar uğraş verildiği gibi bilgilerin olmaması testin açık yanı.
Makinalar tozlu bir ortamda eşit sürede tozlanmaya bırakılıp incelemeye öyle başlanması gerekirdi.
İncelemeye böyle başlansa idi belkide bazı makinaların diğerlerine göre çok daha az veya hiç tozlanmadığınıda görebilirdik.

Bu sayede temizleme sistemlerinin yanı sıra tozdan koruma işlevli kaplamalarında ne kadar işe yaradığı görüldüğü gibi test daha kapsamlı olarak yapılmış olurdu.

Tarih: 21 Mart 2007, 02:44 - İp: 88.***.**1.74