salidogan
salidogan (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Dslr Fotoğraf Boyutları Hakkında Yardım.

Merhaba arkadaşlar, platformu yeni keşfettim diyebilirim.

Nikon D5100 - sigma 18-125 ve sigma 17-70 lens ile kullanıyorum cihazımı. Son günlerde büyük fotoblog yaptırmak istediğim bir kaç fotoğrafımı photoshop ile açtım ve boyutları ile ilgili gördüğüm şey beni kahretti. 43 cm X 21 cm gibi bir boyut gördüm 300dpi'da. Bunu nasıl yükseltebilirim? Makinenin ayarlarından yükseltmeyi soruyorum. Bilen varsa yardım

Tarih: 11 Haziran 2013, 17:03 - İp: 83.***.**9.149
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

taşviran yanlış anlama iyi niyetli yaklaşıyorsunama bu konuda hataların var. ekran görüntüsü her zaman 72 dpi dır noktalama olarak zaten .. sen 300 dpi lık fotoğrafa baksanda 72 dpi lık tanımlanan fotoğrafa baksanda ekran gösterme çözünürlğü 72 dpi dır. kompakt taki pixel aynı olsada görüntü kötü olamasının sebebi dpi değildir orada başka bir yığın faktör devreye girer ama kesinlikle iddia ediyorum bunun dpi tanımlamasıyla hiçbir alakası yoktur.

inanmıyorsan slr makinayla çekilmiş fotoğrafta fotoshOpta 300 dpi la tanımlanmış olan fotoğrafı 72 dpi olarak aşağıda nasıl yapılacağını yazdığım şekilde resample yapmadan yap dene, bunda ne bir pixel artışı nede bir mp değişimi olamadığını göreceksin 300 dpi ve 72 dpi olarak tanımladığını aynı ekranda aç hiçbir farkın olmadığını göreceksin...
senin dedğin kalite farkı hikayesi dpi dan kaynaklı değil başka nedenlerden kaynaklı...
ama benim dediğim olayda tabiki 36 MP lik d800 ile 16 mp lik d7000 fotoğrafları büyük baskıda aynı kaliteyi vermeyecektir çünki d7000 de araya resample orneklemele fotoğrafı o santime çıkarmak için daha fazla pixel ilavesi yapılmak zorunda kalacaktır bunlar yapay pixel orneklemeyle.. küçük baskıda bir fark olmaz.. yinede anlattıklarımın tam algılanmadığını düşünüyorum.
"SİZE BİR ORNEK DAHA VEREYİM ELİNİZE 20 CM ENİNDE DİKDÖRTGEN BİR SÜNGER ALIN BUNU HİÇ SIKIŞTIRMADAN MASANIN ÜZERİNE BIRAKIN işte bu sünger 72 dpi dır. VE ATIYORUM BU SÜNGER 30 GRDIR.
LİMDİ BU YİRMİ SANTİMLİK SÜNGERİ ELİNİZLE SIKIŞTIRIN 5 CM İNDİRİN BU sünger hiç İLAVE YAPILMADAN 300 DPİ OLDU TARTTINIZ YİNE 30 GR ANLATABİLDİMMİ... TOPLAMDA BU SÜNGERE NE YENİ MADDE GİRDİ NE BAŞKA BİRŞEY SADECE SIKIŞTIRDIK... VE 5 CM YE İNDİ... İŞTE 72 DPİ LIK CANON 60D İLE 300 DPİ LIK NİKON D7000 ARASINDAKİ TANIMLAMA FARKI BU... CANONUN 72 DPI LIK FOTOĞRAFINI RESAMPLE YAPMADAN YENİDEN TANIMLARSAN ASLINDA HİÇBİR FARK OLMADIĞINI GÖRECEKSİN 300 DPI OLDUĞUNDA. YADA TERSİ NIKONUN SÜNGERİNİ ELİNDEN BIRAK OLSUN SANA 72 DPI PİXEL FALAN DEĞİŞMEDİ..."
TOPLAMDAKİ PİXEL DEĞİŞMEDİKÇE DPI SADECE BİR TANIMLAMADIR. YAZICIYA VERDİĞİNİZDE ZATEN ALGORİTMAYLA YUKSEK BASKIYA YETMİYECEĞİNİ DÜŞÜNÜP OTOMATİK OLARAK CMDE BÜYÜTÜR GEREKİRSE AMA İDEALİ BU İŞİ PHOTOSHOPA YAPTIRMAKTIR ÇÜNKİ PİXEL RENK HESAPLAMASI DAHA DOĞRU OLUR.. YANİ KALİTE İÇİN AYNI SENSÖR BÜYÜKLÜĞÜ AYNI MP İSE İSTER 72 DPI İSTER 300 DPI GORUNSUN ÇIKTIDA KALİTE FARKI YOKTUR. COMPACKT MAKİNMALARDA YETERSİZ IŞIK SENSÖR DUYARLILIĞI ARTIRILMASI GERÇEK OLMAYAN MP, interpolasyon yontemi(bir çeşit resample) VS ÇOK FAZLA FAKTOR DEVREYE GİRER YANİ FOTOĞRAFIN KÖTÜ GÖRÜNMESİNİN SEBEBİ DPI DEĞİLDİR...

#BUZLUCAM' tarafından 15.06.2013 00:10:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2013, 23:06 - İp: 78.***.**4.208
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

verdiğin örneklerede bakınca benden farklı bir şey söylemiyorsun buna rağmen dediklerimi yanlış anlamışsın buzlucam. süngerden örnek verdin bende balon örneği vereyim evrenin genişlemesini anlatmıycam korkmayın... Balonun üzerinde resim olduğunu düşünelim balon şiştikçe üzerindeki resimde büyür balonun ağırlığında değişiklik olmaz ama o resim büyüyerek dağılmaya başlar tıpkı görüntünün piksel boyutunda değişiklik olmadığı halde büyük ebatta bakınca çözünürlüğün düşükmüş gibi görünmesine benzer. 300 dplik görüntüyü 72dpi çevirdik 151cmye tekabul etti elinde cetvelle monitöre birebir ebatta baktığında, öncesinde 300dpida gördüğün tam ekrandaki gibi artık net göremezsin fotoğrafın çözünürlüğünde değişen bişey yoktur ama büyüyen pixellerin gösterdiği zafiyetler olacaktır. dijitaller montaj programına aktarıldığında fark daha iyi anlaşılıyor teorilerle uğraşmaktan ziyade 12 yıldır bunların içindeyim hocam yaa! kaldıki çalıştığım yer küçük bi matbaada değilki! avrupada ilk 10'a giren büyük bi baskı tesisinde iki grafikerden biriyim nelerle karşılaştım anlatmakla bitmez. son olarak nickimi düzelteyim taşviran değil tasviran olacak herkes aynı şeyi diyor beyşehirdeki köyümüzde eskiden fotoğraf çekenlere böyle derlermiş ordan esmişti bu isim

#tasviran' tarafından 15.06.2013 01:31:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2013, 01:18 - İp: 78.***.**3.147
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

TASVİRAN veya levent bey veya Mustafa bey ayrıntıda boğulmaya gerek yok sen bana hakaret etmediğin müddetçe istediğin isimle hitap edebilirsin benim için böyle şeylerin öenemi yok ama sana nasıl istiyorsan öyle hitap edelim... ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYİM SEN BASKIYLA SLR MAKİNANIN ÇIKTISINI KARIŞTIRMA..
SANA YANILDIĞIN NOKTAYI AÇIKLAYAYIM şu cümlen yanlış ;
"ama büyüyen pixellerin gösterdiği zafiyetler olacaktır" pixeller buyumuyor pixeller arası mesafe değişiyor... pixeller büyürse işin adı değişir interpolasyona vs gider.. (bu fotoğraf makinası için geçerli baskıda murekkep damlacığı ve baskı yoğunluğu için değil) baksana söylediğim noktayı kaçırıyorsun totaldeki pixel değişmedikçe fotoğrafın kalitesi zerre kadar değişmez...yani aynı fotografı 4900X3200 VE 300 DPI FOTOGRAFI 4900X3200 72 DPI YAPTIĞINDA HİÇBİR KALİTE RENK PİXEL MEGAPİXEL FARKI OLMAZ SADECE SANTIMETRE BOYUTU DEĞİŞİR ODA BASKIDA DEĞİŞİR BAŞKA TEK BİR PİXEL DAHİ DEĞİŞMEZ.... ama interpolasyonla pixel eklersen iş değişir... SENİN nerede çalıştığın değil problem çalıştığın yer büyük de olsa küçükte değişenbir şey olmaz bu konu için... sen bana fotoğrafın kalitesinden değil görüntülediğin ortamın DPI A göre nasıl göründüğünden bahsediyorsun yanıldığın nokta bu... görüntülediğin ortam inç başına 72 noktası olan ortam diyorsun büyütünce burada kötü görünüyor diyorsun bu senin görüntülediğin ortamla ilgili fotoğrafın kalitesi değişmiyorki... bunu 300 dpi lık monitor bulabilsen ve izlesen otomatik olarak pixelleri yakınlaştıracağı için boyut değişmediği halde kalite artmış gibi göreceksin...

gibi yani görüntülediğin ortama göre eğer pixel ilave etmezsen kalite değişmedn santimetre boyutu değişir... tekrar yazıyorum canon 72 dpi ile nikon 300 dpi arasında görüntü kalite farkı yok sadece tanımlama farkı var... interpolasyon olmadığı ve totaldeki pixeller aynı olduğu müddetçe... yahu sen hiç photoshop kullanmadın resample image kutucuğundaki onayı kaldırıp değiştir 300 dpilık fotografı 72 dpi yap farklı kaydet bak bakalım monitöründe kalite farkı görecekmisin... dediğimi bir yapsana.. FARK VARSA SENİN 300 DPİ DAN 72 DPI ÇEVİRDİĞİN FOTODA GEL OZAMAN TEKRAR KONUŞALIM İKİSİNİDE TAM BUYUTÖEDE AÇ MONİTORUNDE EN UFAK BİR FARK GOREMEYEVCEKSİN... yok eğer istersen ben aynı fotoğrafın sana 72 dpilık ve 300 dpi lık örneğini emaline göndereyeim exiflerine bak biri 72 dpi biri 300 dpi olsun ver e malini özelden sana göndereyim bak exiflerine en ufak bir fark kalite farkı görürsen fotoğraflarda gel konuşalım... ver emalini... bak 2 fotoğraf yollayacağım biri 72 dpi biri 300 dpi tam buyutmede bak fark varsa konuşalım...
amacım sana hakaret değil bunların içindede olsan gerçek bu dışındada olsan gerçek bu ver emalini ve fotoğrafların exif bilgisine bak .. sonrada monitorunde tam buyutmede bak... en ufak bir fark göremeyceksin...
HALEP ORADA ARŞIN BURADA ARKADAŞ BEN SANA SÖYLÜYORUM VER EMALİNİ 72 VE 300 DPI LİK İKİ FOTOĞRAF YOLAYACAĞIM AÇ MONİTORUNDE YAZDIR YAZICINDA EN UFAK FARK ÇIKARSA GEL KONUŞALIM...
NE GÖZLE MONİTORDE NE YAZICIDA EN UFAK FARK GÖREMEYECEKSİN DPI FARKLI OLMASINA RAĞMEN YALNIZ 7MB LIK makinadan direk çıktığı gibi boyutları büyük bilesin kucuk göndermiyorum ayrıntıya bakacaksın... yolla emalini ... kızmaya gerek yok... sen o dijitalleri montaj programaına aktardığında interpolasyon yaptırıyorsun pixelleri değiştiriyorsun farkında değilsin kalite o yüzden değişiyor..
burada tartıştığımız senin yeteneğin değil bu konuyu böyle değerlendirmenede gerek yok, .....
YALNIZ SONRA BURAYA Dön ve cevap yaz lütfen 72 dpi ve 300 dpi farkı konusunda ...
bu teorideğil olayın özü bence...
SENİN NIKON D90 4288 x 2848 300 DPI JPEG VERİR. AÇ FOTOĞRAFININ BİRİNİ PHTOSHOPTA ;

değişen hiçbir şeyin olamdığını sadece cm değiştiğini kalitede pixelde megapixelde en ufak bir değişiklik olmadığını göreceksin değişen sadece tanımlama ..başka nasıl anlatayım... BU ŞEKİLDE FARKLI KAYDETLE KAYDET BAK HER İKİ FOTOĞRAFADA HİÇBİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞINI MONİTORÜNDE 300 DPI NINDA 72 DPININDE AYNI GÖRÜNDÜĞÜNÜ GÖRECEKSİN.. yalnız onay kutusunu onayladığında anda herşey değişir yeni pixeller ilave olur veya çıkarılır yani interpolasyon yapılır...
DPI, pikseller arasındaki mesafedir (inç cinsinden - dot per inch). makinelerin pikselaralık tanımları değiştiriliyor.. Piksel sayısına ve boyutuna dokunulmadan sıklaştırılacak veya arası açılarak resimin kapladığı alan küçülecek veya büyüyecektir.DPI önemli değil, önemli olan fotoğrafı oluşturan noktaların sayısı. Fotoğrafı oluşturan noktaların arasının "sanal büyüklüğü" birşey ifade etmiyor.
DPI makinenin fotoğrafı çekmesiyle ilgili bir durum değil. DPI değeri fotoğrafın kaydedilmesiyle alakalı...
Resim dosyaları içine kameralar tarafından konulan DPI sayısının da hiç bir anlamı bulunmamaktadır.BASKIDA TANIMLAMADIR.

DPI değeri piksellerin sıklığıdır. Sık veya aralıklı yerleştirilmeleri kalite kaybına sebep olmaz. Yalnız, DPI değeri yükselince resim küçülür. Yayıncılıkta yüksek DPI değerleri kullanıldığı için baskıda küçülür fazla pixele ihtiyaç duyulur.BENİM SÖYLEDİĞİM SENİNKİNDEN ÇOK FARKLI..
dünyanın en büyük tessinde çalışsanda tek gerçek bu malesef... bu konuda ya yanlış anlaman yada eksiğin var...
Bu arada beyşehiri iyi bilirim sürekli gidip geldiğim insanlarla konuştuğum bir yerdir ama fotoğraf çekenlere bu ismin veridiğini ilk defa duyuyorum...

#BUZLUCAM' tarafından 16.06.2013 00:11:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2013, 10:28 - İp: 78.***.**4.208
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Anlattıklarınıza hiçbir itirazım yok bana denememi istediğiniz şeyleri biliyorum hiç endişeniz olmasın aramızda taban tabana bi çelişki olduğunu düşünüyorsan bu tamamen senin anlattıklarıma bakış açınla ilgili. benim yanlış bildiğim bir tek şey vardı onuda düzelttin zaten. Bir fotoğrafın pixel boyutuna dokunmadan 300den 72ye aldığımızda piksel adeti sabit kaldığından mantıksal olarak ebata bağlı piksellerin büyüyeceğini sanırdım, pixellerin arasındaki mesafe değişeceği aklıma gelmezdi yanlış biliyormuşum çeliştiğimiz tek noktada buydu doğrusunu öğrenmiş oldum sağolasın eyvallah. asıl ayrıştığımız nokta ise dediğim gibi bakış açısıyla ilgili. 2bine 3bin pix 300dpi bir foto ile 2bine 3bin pix 72dpi foto aynı kalitededir ve bu doğrudur ama bu fotoğraflar baskıya uygun olan ebat düşünüldüğünde aynı kaliteyi vermezler bu fotoğrafın en net baskı ebatı 30 cm gibidir yani biz baskı alacağımız imajlara ekranda tam ekran bakarak karar veremeyiz çözünürlüğün verebildiği baskı ebadına göre hareket ederiz. ekranlarımızda renk ve metrik ölçü kalibrasyonu vardır. iki foto da aynı kalitede olmasına karşın baskı ebatları farklıdır mesela alttaki fotoğraf 136 x 93 cm bastırılmak istense, 300dpi olan bu fotoyu imaj sizeden (çentiksiz) 72 dpi yaparak sadece ebatını değiştirmiş oluruz ve o ebatta bastığımızda görüntü aynı kaliteyi sunmaz, misal 300dpide verdiği ebat ölçüsü o fotoğrafın en kaliteli basılabileceği baskı alanı ölçüsüdür bu ölçü netliği rahatsız etmeyecek bir miktar interpolasyonada izin verebilir. canonla çekilmiş bir foto 72dpi 182x122cm ölçü veriyor bu ölçüde baskı alınacaksa kaliteli baskı verecek bir ölçü değildir. önceki cevaplarda anlattığım hep buydu. ilgine ve zahmetine teşekkür ederim buzlucam.

"iyi niyetli yaklaşıyorsun ama.." "hakaret etmediğin sürece..." başta hep bunları söylemenizden kasıt kanın gövdeyi götürdüğü tartışmalara şahit olmanız olabilirmi? endişelenmeyin yahu! ben böyle şeylere girmem. girmem derken dürüst olayım karşı taraf girmediği müddetçe desem daha doğru olur. tartışma iyidir çok şey kazandırır, hem tartışanlara hem takip edenlere

birebir ebat önizleme

birebir ebatta önizleme (ekranın aldığı kısım)

#tasviran' tarafından 17.06.2013 20:03:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2013, 16:46 - İp: 78.***.**7.107
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yazdığın konunun diğer kısımlarınıo sonra irdeleyeceğim yazacağım ama sen hakaret etmediğin sürece cümlesini yanlış anlamışssın cümlenin ortasından bölüm alınca anlamsız oluyor, sen bana TASVİRAN yanlış yazmışssınız diye yazınca bende bana nasıl hitap ettiğin önemli değil ... " hakaret olmadığı müddetçe istediğin isimle hitap edebirsin"yazdım yani isimler önemli değil anlamında... yoksa çekindiğim birşey yok... hatta biraz fazla mücadeleci bir tarzım vardır ...pek çekingem sayılmam... ama sonuçta bir forum.. kan gövdeyi götürmez merak etme bu sitede... bu arada 72 dpi la basıya veremezsin kalite bozuk olur tabiki interpolasyona başlar otomatik olarak ....
nedenide uzunluğu sabit tutmaya çalışmasıdır küçültürse araları daraltıp bu sorun olmaz ama baskı makinalarının programı photoshop gibi değildir...

#BUZLUCAM' tarafından 17.06.2013 21:29:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2013, 21:11 - İp: 81.***.**4.140
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ya bu dpi olayını 30 yerde yazmaktan dilimde tüy bitti önemli olan dpi da 300 veya 72 dpi olması değildir bu bir tanımlama şeklidir istersen aynı fotoğrafı başka pixel ilavesi ve çıkarması olmadan bakın bu yazdığım çok önemli ister 72 dpi diye tanımlarsın ister 300 dpi diye bu dpi kavramını insanlar ya yanlış biliyor yada anlamıyor önemli olan totaldeki pixel sayısıdır.. bütün canonlar bu tanımlamyı 72 dpi olarak yapar nikonlarsa 300 dpi ama bunun hiçbir önemi yok önemli olan totaldeki pixel sayısı... yani 4300 X 3600 GİBİ BUNU İSTERSENİZ 72 DPİ OLARAK TANIMLARSINIZ İSTERSENİZ 300 DPI OLARAK...

Buzlucam arkadaşımın yazdıkları doğrudur. Kendisinin 30 yerde yazmaktan dilinde tüy bittiyse benimde belki 50 kere yazmaktan dilimden tüy bitmiştir. Forumda DPI diye aratırsanız bulursunuz.

Bir noktayı tekrar açıklamaya çalışmakta fayda görüyorum:

Fotoğraf makinelerinin çektikleri fotoğrafta DPI yoktur. Makineler oraya bir değer atarlar ama bu değerin hiçbir anlamı yoktur. Canon 72 atar, Nikon 300 atar. Önemli olan fotoğrafın en boy piksel çarpımı ile elde edilen boyutudur. DPI ancak ve ancak baskı alınacağı zaman önem kazanır, ne kadar yüksek DPI ile basılırsa o kadar kaliteli baskı alınır ama tabi bu oranda da fotoğrafın baskı boyutu değişir.

RAW açıldığında görünen değer de o RAW dosyasını açan uygulamanın atadığı değerdir, almak istediğiniz baskı boyutuna göre tarafınızdan değiştirilebilir.

Tarih: 19 Haziran 2013, 20:07 - İp: 176.***.**2.136
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

@ Ocaklılar açıklama için teşekkür ederim... ilginize...

Tarih: 22 Haziran 2013, 13:09 - İp: 78.***.**1.222