salidogan
salidogan (üye)
Ankara / Reklam Fotoğrafçısı

Dslr Fotoğraf Boyutları Hakkında Yardım.

Merhaba arkadaşlar, platformu yeni keşfettim diyebilirim.

Nikon D5100 - sigma 18-125 ve sigma 17-70 lens ile kullanıyorum cihazımı. Son günlerde büyük fotoblog yaptırmak istediğim bir kaç fotoğrafımı photoshop ile açtım ve boyutları ile ilgili gördüğüm şey beni kahretti. 43 cm X 21 cm gibi bir boyut gördüm 300dpi'da. Bunu nasıl yükseltebilirim? Makinenin ayarlarından yükseltmeyi soruyorum. Bilen varsa yardım

Tarih: 11 Haziran 2013, 17:03 - İp: 83.***.**9.149
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Gördüğünüz sizi kahretmesin Beyefendi. Profesyonel makinalar o ölçüde çekerler. Elinizdeki poster baskı makinası değil. En iyi kalitede makinalar en fazla 300 dpi çekerler. Daha yükseği yoktur. Siz fotografı Photoshop'da büyüteceksiniz.

Tarih: 11 Haziran 2013, 19:02 - İp: 78.***.**3.161
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

NASIL YANİ daha yüksek çeken makina varmıda taş çatlasa 300 dpi 24-36 mp e çıkabilirsiniz sizinkide 16 mp ve çok yuksek bir rakam ... yani bence bir bilgi eksikliğiniz var yada 50-60.000 bin tlye 50-60 mp lik hasselblad almanız gerekiyor.... bir reklam fotğrafçısı olarak bunları çok iyi bilmeniz gerekir..

#buzlucam' tarafından 12.06.2013 10:23:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2013, 10:22 - İp: 188.***.**2.114
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

raw çekilmiş 300dpi'lik kusursuz bir foto 70x100cm'ye kadar deformasyon olmaksızın büyültebilir. ben ofset baskı yapan bir fabrikada grafikerim dahada büyük ebatlara çıkıyorsanız full frame bir makineye ihtiyacınız var. müşteriler büyük ebatta baskı yaptıracakları zaman bize getirdikleri fotoğraf doğrultusunda istedikleri ebatın ekranda birebir baskı önizlemesini yapmadan müşteriye net bişey söylemiyoruz. yeterince keskin ve raw formatta çekilmişse 70x100cmye kadar cam gibi baskı alabiliyoruz

Tarih: 12 Haziran 2013, 18:15 - İp: 85.***.**0.64
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

sayın taşviran,raw formatında hangi makine 300 dpi fotoğraf çekiyor?benim nikon raw formatında 72 dpi den fazla çekmiyor yoksa bir ayarı varda benmi bilmiyorum.raw formatında normal orta dırek vatandaşın alabileceği fotoğraf makinası raw formatında en fazla 90 küsür dpi çekebiliyor diye hayırlıyorum.fakat burada yanılıyor olabilirim tam emin değilim bu konuda.raw formatındaki fotoğrafları jpgye cevirildiğinde bu rakam 300 dpi ye çıkıyor bu doğru burada haklısınız.
sanırım ben yazınızı yanlış anlamış olabilirim bu 300 dpi olayını raw dan jpgye çevirilmiş bir fotoğraftan bahrs ediyorunuz sanırım.

Tarih: 12 Haziran 2013, 23:57 - İp: 78.***.**1.21
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

idris abi 300dpi dedim ama aslında rawda 240dpi'dir raw'ın 240dpi'si jpegin 300'ünden çok daha iyidir çünkü jpeg kayıplı bi görüntü formatıdır. dslr modellerinin tamamı raw formatta 240 dpi çözünürlük verir. raw format çeken kompakt yada like dedikleri makinelerden bahsediyorsanız minicik sensörlerinden dolayı düşük dpi li olmaları normaldir. yüksek megapiksellerinden dolayı çok büyük ebatlarda foto çekebilir ama o büyüklükte baskı alındığında sonuç fiyasko olacaktır.

#tasviran' tarafından 14.06.2013 11:06:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2013, 12:48 - İp: 85.***.**0.64
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

değerli tasviran arkadaşım.ben nikon d300 kullanıyorum çekimimi raw ve jpg aynı anda çekim modunda kullanıyorum.raw rotoğraflarımı herhangi bir raw göstericisinde açtığımda (raw codec ile windows fotoğraf görüntüleyicisi dahil) raw çekim fotoğraflarımın hepsi 72 dpi diye yazıyor.yani snırım nikon d300 kapitizesi bu 72 dpiden fazla çekmiyor.yeni nesil otoğraf makineleri tabikide teknoloji ilerlediği için 240 dpi olabilir bu konuda bişey diyemiyeceğim.yoksa nikon d300 bu 240 dpi rakamına ulaşa biliyormu? ben hep kayıpsız sıkıştırma seçeneğinde tutuyorum raw ayarını fazla boyuy olmasın diye fotoğraflar acaba bu dpi olayı bununla alakalı olabilirmı içde denemedim diğer ayar seçeneğini.(sıkıstırmadan -sikiştirmalı ve kayıpsız sıkıştırma ayar seçeneği var)

Tarih: 14 Haziran 2013, 01:05 - İp: 78.***.**5.83
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

beni şüpheye düşürdünüz hemen netten bikaçtane d300'e ait nef dosyası indirdim fotoşopta açarak baktım 240 dpi sizin ayarları bi gözden geçirin hocam. d300e haksızlık etmeyin biliyosunuz üst seviye bi makinedir o

Tarih: 14 Haziran 2013, 09:58 - İp: 85.***.**0.64
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kafalar karismis iyice .... Kullanilan ifadeler - makina RAW'da 72 dpi cekiyor seklinde - yanlis.

Makinalarin cektigi bir dpi degeri/ayari/limiti yoktur - megapixel boyutu vardir. Dpi baskida veya ekrandaki inch ( 2.52 cm ) basina dusen nokta sayisidir. Cekilen megapixeli, ebada bolerseniz dpi degerini bulursunuz.

PC ekranlari genelde 72 dpi'dir ( yeniler daha fazla olabilir ) ve fotograflara ekranda 72 dpi olarak bakariz. Baskida ise ideali 300 dpi'dir ama 200-250 dpi de yeterlidir.

Sizin makina EXIFinde gordugunuz 72 rakami, onizleme icin yaratilan Jpeg " thumbnail " cozunurlugudur.

Baska sekilde ornek vermek geekirse, D300 ile cekilmis 2800 x 4200 pixellik fotografi 4x6 cm vesikalik boyunda basarsaniz, cm basina 700 nokta alirsiniz ki bu da yaklasik 1750 dpi'ye esittir.

Ayni fotografi gidip 40 x 60 cm basarsaniz, o zaman baski kaliteniz olur 175 dpi ...

Tarih: 14 Haziran 2013, 10:34 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ya bu dpi olayını 30 yerde yazmaktan dilimde tüy bitti önemli olan dpi da 300 veya 72 dpi olması değildir bu bir tanımlama şeklidir istersen aynı fotoğrafı başka pixel ilavesi ve çıkarması olmadan bakın bu yazdığım çok önemli ister 72 dpi diye tanımlarsın ister 300 dpi diye bu dpi kavramını insanlar ya yanlış biliyor yada anlamıyor önemli olan totaldeki pixel sayısıdır.. bütün canonlar bu tanımlamyı 72 dpi olarak yapar nikonlarsa 300 dpi ama bunun hiçbir önemi yok önemli olan totaldeki pixel sayısı... yani 4300 X 3600 GİBİ BUNU İSTERSENİZ 72 DPİ OLARAK TANIMLARSINIZ İSTERSENİZ 300 DPI OLARAK...
YANİ PAPERMANİN yazdığına benzer olarak araya başka pixel koymadan görüntü alınacak yere göre farklı formatlarada tanımlayabilirsiniz.. AMA BAKIN BAŞKA PİXEL İLAVE ETMEDEN VE YENİ ÖRNEKLEME YAPMADAN BU ÖNEMLİ..

aşağıdaki uygulamayı yapın tekrar konuşalım!!!!!!

""""bunu anlamadıysanız açın bir fotoğrafı photoshopda menuden IMAGE-IMAGESIZE I açıp fotoğrafı yeniden boyutlandırın resolution bölümüne örneğin 72 dpi ise 300 yazın FAKAT MUTLAKA RESAMPLE IMAGE KUTUCUĞUNUN ONAY İŞARETİNİ KALDIRIN. OK LEYİN NE GÖRECEKSİNİZ ."""" FOTOĞRAFINIZA HİÇBİR PİXEL İLAVE OLMADAN KALİTE DEĞİŞMEDEN 300 DPİ OLDU NE DEĞİŞTİ SADECE BASKI BOYUTU DEĞİŞTİ GÖRÜNTÜLEME BOYUTU DEĞİŞTİ YANİ PİXEL SAYSIDA DEĞİŞMEDİ PİXEL İLAVE VEYA ÇIKARMADA OLMADI . BU BİR TANIMLAMADIR. AMA TABİKİ YÜKSEK BASKI ALACAKSANIZ İDEAL BASKI ÇÖZÜNÜRLĞÜ 300 DPİ DIR AMA TOTAL PİXEL SAYINIZ KÜÇÜKSE BÜYÜK BASKIDA BU YETMEYECEĞİ İÇİN RESAMPLE İMAGE KUTUSUNU İŞARETLERSİNİZ VE ARAYA ÖRNEKLEME PİXELLERİ KONUR FAKAT KALİTE DÜŞMEYE BAŞLAR BU KONUYU DOĞRU DÜZGÜN BİLENMALESEF O MEŞHUR FOTOĞRAF DUAYENLERİNİN ARASINDA BİLE YOK!!!
büyük harf için özür...

#buzlucam' tarafından 14.06.2013 16:04:10 tarihinde düzenlendi.

#BUZLUCAM' tarafından 14.06.2013 23:23:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2013, 14:30 - İp: 78.***.**4.208
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Çok sevdiğim uğur abi ve güzel insan buzluacam biriniz kafalar karışmış diyor diğeriniz 50 kere anlattım diyor. 1999 yılından buyana bu tip konulara aşina biriyim web ofset makinelerine iş yapıyorum dpinin ne olduğu yada 72dpi ile 300dpi arasındaki farkı arkadaşlara teknik konuları anlatarak boğmak yerine anlayabilecekleri bir dilden anlatabilirsiniz. sonuçta herkes bu kavramları bilmez. gladiator1155 bana bunları sormadıki sorsaydı derdimki dpi dedikleri şey fotoğraftaki 1 inçlik (25,4mm) mesafeye kaç pikselin sığabildiğinden ibaret bi kavramdır, 72 ile 300dpi arasındaki fark dijital zumla bakmak gibidir aynı fotoğraf için çözünürlükler aynıdır ama ebat farklıdır. o yüzden 4300x3600 pix 72 dpiye ekranda birebir ebatta baktığınızda o net görüntüyü helede kompaktla çekildiyse artık pekte hoş göremezsiniz 300dpi'nin birebir boyutları baskı için makul çözünürlüğü verdiği için bozmadan ortalama ne kadar büyütebileceğinizide anlayabilirsiniz oyüzden müşteriden fotoğraf gelecek işlerde 300dpiden aşağı pek kullanmıyorum gladiator1155 d300'ünün 72dpi çektiğini söylüyor bende d300e ait jpeg ve raw indirdim 240dpi olduğunu gördüm böyle görmesinin sebebini anlamaya çalışıyorum paperman makinenin oluşturduğu thumbnaildan kaynaklanacağını söylüyor ama arkadaş bilgisayardada 72 dpi yazdığını söylüyor neyse ben anlamadım çokta önemli bişey değil

#tasviran' tarafından 14.06.2013 18:44:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2013, 18:17 - İp: 82.***.**9.155