bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Diyelim Ki Mühendissiniz...

Merabalar;
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Diyelim kifotoğraf makinesi üreten bir firmada mühendissiniz...

Fotoğraf makinesine eklemek isteyeceğiniz yeni özellik ne olurdu?

Tarih: 13 Mayıs 2007, 12:56 - İp: 88.***.**0.188
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ironman,

"firmaların satış stratejisi", çok güzel, demek olayı anlamışsıznız.

Satışçılar müşterinin ne istedğine bakmazlar veya neye ihtiyacı olduğuna bakmazlar, ne kadar satabileceklerine bakarlar. Şartlar, özellikle rekabet koşulları zorunlu kılmadıkça müşteriye minimum vermeye çalışırlar. Kapitalizm böyle birşey işte.

Ben de 20 senedir hardcore yazılım işindeyim. Ucuz web/java işlerinden veya kritik olmaktan çok uzak ticari uygulamalardan bahsetmiyorum, harbi harbi kritik teknik işlerden bahsediyorum, tecrübeme güvenin.

En büyük firma bile ürettiği her donanım için sıfırdan ayrı bir yazılım üretme maliyetini ve daha önemlisi riskini göze alamaz. Risk diyorum, çünkü eski yazılım öyle yada böyle test edilmiş, zamanla eksiği gediği kapatılmıştır. Arada mikroişlemci bile değişse, hiçkimse yazılımı baştan yazmaya cesaret edemez, eldeki yazılımı bir daha derler yenisine uydurmaya çalışır. Çalışma hayatım boyunca, yurtiçinde, yurtdışında, büyük firmada, küçük firmada hep aynı durumu gözlemledim.

O özellikleri maliyetine ve riskine rağmen alt modellerin konfigürasyonundan çıkarmak tamamen bir satış ve müşteriyi söğüşleme politikasının sonucudur.

Tarih: 29 Ekim 2009, 20:44 - İp: 88.***.**1.199
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

antika hocam doğru söylüyor. çoğu zaman ceplerine girecek para tüketici istekleriyle örtüşmüyor.
---------------------------------------
bakınız:
Savaş başka cepheye taşındı

Megapiksel artırmaktan vazgeçen Nikon, yeni tanıttığı D3S modeli ile savaşı ISO cephesine taşıdı.

Nikon, yeni DSLR modeli D3S'yi tanıttı. FX formatı için firmanın amiral gemisi olarak nitelendirilen bu makine, 12.1 megapiksel CMOS sensöre ve saniyede 30 kare 720p video çekme yeteneğine sahip.
Eskiden megapiksel sayısı üzerinden götürülen rekabet ise bu modelde ISO ayarına taşınmış. 200'den 12.800 ISO'ya kadar rahatlıkla çıkabilen D3S, fotoğraf kalitesi giderek düşmekle beraber 102.400 ISO'ya kadar da zorlanabiliyor. Bu şartlarda ise insan gözünün boş bakacağı karanlık ortamlarda dahi fotoğraf almak mümkün oluyor. Expeed görüntü işleme motoru kullanan makine, D3'e göre iki kat artan önbelleğe sahip. Böylece FX formatında saniyede 9 kare, DX'te ise 1 kare çekebilyor.

Otomatik lens temizleyicisi de olan Nikon D3S, Kasım 2009 sonunda piyasada olacak, satış fiyatı ise sadece gövde için 5200 dolar (7500 TL) olarak açıklandı.

(Ç)alıntıdır: http://tinyurl.com/nikonhaber

---
hayırlısı olsun nediyelim gözümüz yok

---------------------------------
edit: alttakiler eklendi.
Nikon D300S üzerine..(türkçe)

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=40882&syf=4

Tarih: 29 Ekim 2009, 21:46 - İp: 88.***.**3.124
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

dergi görselinde şunu diyor;

..."d300s çaresizlik içinde yapılmış bir hamle !!"

Tarih: 29 Ekim 2009, 21:49 - İp: 88.***.**3.124
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

sayın antika bey her söylediğinizi iyi niyetle söylediğinizden hiç şüphem yok.fakat rekabet koşulları firmaları ürünlerini farklı tarzlarda yapmaya zorunlu kılıyor.biz ne kadar istesekde onlar kendi tellerinden çalıcak.

Tarih: 29 Ekim 2009, 23:06 - İp: 88.***.**4.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla yazıldımı bilmiyorum ama muhendis olsam bilgisayar gibi upgrade edilebilen makineler tasarlardım,firmada ya cok begenir yada kovardı

Tarih: 30 Ekim 2009, 01:22 - İp: 78.***.**0.213
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gaijin,

Kovulurdun ama işini kötü yaptığın için değil.

Firma senin tasarımını aynen kullanırdı, aynı tasarımın upgradini her sene yeni model diye müşteriye kakalardı.

Bu arada "yeni model" çıkarmak kolay bir iş olacağı için, tasarruf tedbirleri çerçevesinde, pahalı mühendisini yani seni, işten atardı. Bu arada senin yerine en tecrübesiz, gözü açılmamış, hala ailesinin evinde oturduğu için ev geçindirmek nedir bilmeyen kanaatkar bir mühendisi öğrenci harçlığının 2-3 katı maaşa işe alırdı.

Tarih: 30 Ekim 2009, 05:09 - İp: 88.***.**9.230
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

vizorden bakildiginda insanin ic dunyasini gosteren bir teknoloji,olabilir

Tarih: 30 Ekim 2009, 09:11 - İp: 62.***.**5.50
ekoriko
ekoriko (üye)
Ankara / Meraklı

peki bu fırmaların satış-pazarlama olaylarından ders çıkarırsak
fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edeceğiz. Parası denizde kum olanlar haricinde kimse boş yere niye 100TL dahi versin ki? Kendmiz birşey yapamıyorsak bu konu ile ilgili ki sanırım öyle bu firmaların maalesef üçkağıtçılığı konusunda bişey yapamayız. değişmeyecek... HERŞEY PARA PARA PARA ...

Tarih: 22 Kasım 2009, 18:49 - İp: 85.***.**0.190
sefikrenan
sefikrenan (üye)
Adana / Amatör

otomatik hdr yapsa iyi olurdu. Yada basit anlamda bir photoshop yukleyebilseydik ve basit imaj gelistirmeleri yapabiliyor olsaydık iyi olurdu . Tabi photoshop kullanımı için büyük bir dokunmatik lcd ekran gerekecektir. 3.5 yada 4 inc. Dokunmatikten nefret ederim ama baska care yok gibi . Normal tuşlarımızda kalacak ama. Ana kadranı çevirmek gibisi varmı yaw.

Tarih: 23 Kasım 2009, 03:26 - İp: 88.***.**1.194
gemelli35
gemelli35 (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar herkeze selam aranıza bugün katıldım ve direk bi sorum olacak bilmiyorum yanlış yeremi açtım ama nette gezerken aradıgım şeyin ismini resmini görünce dogru yer oldugunu düşündüm.
Benim ögrenmek istedigim şey ZENİT fotosnaiper 12. bu aletin özelliklerini nerde bulabilecegimi ve fiyatının nekadar oldugunu bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim. herkeze bol fotolu günler

Tarih: 12 Aralık 2009, 12:58 - İp: 88.***.**2.110