bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Diyelim Ki Mühendissiniz...

Merabalar;
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Diyelim kifotoğraf makinesi üreten bir firmada mühendissiniz...

Fotoğraf makinesine eklemek isteyeceğiniz yeni özellik ne olurdu?

Tarih: 13 Mayıs 2007, 12:56 - İp: 88.***.**0.188
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Yaamn Ustam bu mühendislik işleri bizim uzmanlık alanımıza girmiyor ama yine de kendi alanımızla ilgili geliştirebiliriz. sen hemen konuşturdun makineciliği takımları değiştiriyorsun. benim de çevreye zararlı olmayan bataryalar üretilsin demem lazım veya suyla çalışan bir makine icat edilmeli

Tarih: 16 Ekim 2009, 15:28 - İp: 81.***.**7.150
yukselp
yukselp (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Pek fazla mühendislik gerektirmese de şunu eklerdim:

Alan derinliği hesabını diyafram ve odak uzaklığına göre yapıp bize
hem vizörden hem LCD ekrandan göstermesini sağlardım.

Anında değişebilecek şekilde, diyaframı ya da odağı hatta lens açısını
değiştirdiğimde bana eş zamanlı olarak net görebileceğim minimum ve
maximum mesafeyi, hiperfocal uzaklığı yazıversin. Hatta bir tuşa bastığımda
hiperfocal uzaklığa kendi netleme yapsın.

Tarih: 16 Ekim 2009, 17:45 - İp: 78.***.**4.113
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

yukselpin önerisini çok tuttum. alan derinliği hesabını yapıp gösterse hiç fena olmaz.
ben de self timer süresini manuel girme seçeneği olmasını isterdim aklıma gelen bu.

arkadaşlar var olan özellikleri geliştirmeye yönelik özellik ya da bir araya toplamaya yönelik değil, yeni özellikleri önerelim

Tarih: 16 Ekim 2009, 18:14 - İp: 193.***.**8.55
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lasthocam bnim dedii özellikleri anlamadın galiba.
nano diyorum na-noooo

he birde su geçirmez demişsin, e bunu bende biliyorum. ama standart olarak hepsinde artık olsun istiyorum demek istemiştim.

wireles=fesbuk mudur?

çok komik ha

azcık yaratıcı ol hocam

Tarih: 16 Ekim 2009, 19:23 - İp: 88.***.**7.178
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

böyle şeylere kafayı yormam.zaten mühendisler firmanın yaptığı araştırmalara göre makina yapıyorlar.insanların isteklerine göre.

Tarih: 18 Ekim 2009, 23:36 - İp: 88.***.**8.166
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

benim de çevreye zararlı olmayan bataryalar üretilsin demem lazım veya suyla çalışan bir makine icat edilmeli

Yakışır Çevreci Last Hocam'a. Green Last Hocam

Tarih: 19 Ekim 2009, 08:54 - İp: 78.***.**4.9
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ironman :
böyle şeylere kafayı yormam.zaten mühendisler firmanın yaptığı araştırmalara göre makina yapıyorlar.insanların isteklerine göre.

Acaba gerçekten öyle mi?

Yoksa firmalar ürünlerini insanların cebindeki parayı en iyi söğüşleyecek şekilde mi tasarlıyorlar ?

En iyisi ben sadece birkaç örnek vereyim, yorumu size bırakayım:

1. Sony'nin ucuz modellerinde (A200, A230, A300, A330, A350, A380) 2sn geri sayımlı çekimlerinde ortadan kalkan "mirror-lockup" özelliği. Gece çekimlerinin olmazsa olmazı bir özellik. Makinalar eskisi gibi mekanik olsa bu özelliği koyup koymamak makinanın maliyetine etki ederdi. Yaklaşık 25 yıldır makinalarda bu özelliği makinanın yazılımı (firmware) sağlıyor, yani maliyete hiçbir etkisi yok. Sizce Sony (esasen Minolta) mühendisleri bunu bilmiyor mu ?

2. Malumubuz Canon'un 300D, 350D, 400D, 450D ve 500D modelleri giriş seviyesini 10D, 20D, 30D, 40D ve 50D ise bir üst sınıfı temsil eder. Üst sınıfta var olan bazı özellilerin o senenin giriş seviyesine yansımamasının yegane sebebinin firmware'in Canon tarafından kasıtlı olarak budanması olduğunu herkes bilir. Bunun en bilinen vakaası 5-6 sene önce 10D ve 300D'nin üzerinde çalışan işletim sisteminin hacklenerek 300D üzerine 10D'nin firmwarenin yüklenmesidir ve donanımın desteklediği pekçok özelliğe kavuşturlmasıdır. ( bu makinaların işletim sistemi DOS'muş bu arada) Acaba sizce Canon bu masraflı budama işlemini insanların istekleri doğrultusunda mı gerçekleştirdi ?

3. PhotoNet forumlarını inceleyebilirsiniz, mütevazi bütçeli Canon ve Nikon kullanıcılarının, müşteri portföyünün büyük kısmı bu mütevazi bütçelilerden oluşur, bir numaralı isteği "gövdeden stabilizasyon" . Pekçok kompakt makinada bile olan bu pahalı olmayan özelliği, Canon ve Nikon "insanlar istemiyor" diye koymak istememiş olabilirler mi?

4. 100 USD fazla olsun, sadece ve sadece üzerinde AF motoru olsun. Acaba Nikon'un D45, D45X, D65, D5500, D3500 gibi ucuz AF motorlu modeller çıkarmamasının sebebi, insanların istemiyor olması olabilir mi ?

#antika' tarafından 21.10.2009 20:01:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2009, 22:17 - İp: 78.***.**5.34
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

"adamakla mal tükenmez" ise..isteyenin bir yüzü kara....mühendis olmama hiç gerek yok..çok basit şeyler istediğim..sağlam ve muhafazalı bir gövde..aynasız çok hızlı fokus..adam gibi 800 asa..manuel,diyafram ve enstantane öncelikli çekim..ff sensör,basit bir şekilde 1.5 veya 2 dönüştürülebilen çok kaliteli sensör..20 mp ff de 12 mp de öteki formatta..lcd ekran kaldırılabilir..2000 enstantane hızı.....makinada hiç bir yazılım-çizilim olmasa çok iyi olur..ve tabiiki bu kadar fedakarlıktan sonra,çok ehven bir fiyat......eminim çok iyi bir pazar yakalar..yapsınlar..zerre miktar telif hakkı istemeyeceğim....

Tarih: 19 Ekim 2009, 22:30 - İp: 85.***.**4.112
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

zerre miktar telif hakkı istemeyeceğim....

Tarih: 28 Ekim 2009, 00:33 - İp: 78.***.**8.229
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

isminizi bilmediğimden sayın antika bey diyeceğim.ben imalat sanayinde çalışyorum ve müşterilerimizin ne istediğini bilerek imalat yaparız müşteri memnuniyeti esastır.fotoğraf makina üreticileri çok çeşitli ürün yelpazesi çıkararak müşteri isteklerine göre imalat yapıyorlar,çünkü insanların farklı özellikler istemesi doğal bir olaydır.maliyetten kısıyorlar.yazlım olayı oldukça pahalı ve zaman isteyen bir iştir.bir yazılım bazen seneler sürebilmektedr.1 ayda yazılan bir yazılım olmaz.firmalar her makinanın yazılımını makinanın imalatına göre yapmaktadır.sizinde söylediğiniz gibi bazen meraklı kişiler tarafın makinalar hacklenmektedir.ben yutupta 40d ye video eklendiğini gördüm gayetde başarılıydı.yoksa 1000d ye yada 450d ye video konulamaz diye bir olay yoktur.olay firmaların satış starejesinden kaynaklanmaktadır.bu konuda firmaların gerekli araştırma ve müşteri portföyü oluşturma çalışmaları yaptığını düşünüyorum.tabi bu tek tip makina hiçbir zaman olmıyacak kişilerin farklı beklentileri karşısında.

Tarih: 29 Ekim 2009, 09:21 - İp: 88.***.**4.32