hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

D90 16-85 Vr Renk Sorunu

Selamlar,
Donanım d90 16-85vr.Sorun renlerin soluk çıkması ile ilgili.Manuel modda settings:Vivid - sharpening7-9 arasında ve saturation 9 .akşam üzeri temiz bir dağ havası.saat 5 civarı.eksik olan nedir?
Teşekkürler.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 13:32 - İp: 88.***.**0.193
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selam, nasılsın.
Renklerin soluk olması aslında görece bir kavram. Exif bilgilerini içeren örnek bir fotoğrafı burada yayınlayabilirsen daha fazla kişi yardımcı olabilir. Kolay gelsin.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 13:55 - İp: 85.***.**8.188
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selam,
Teşekkürler iyim.Zaman sorunum var işlerimden dolayı ama yakında daha fazla iletişimde olacaz sanırım :D
Forumda yayınlayabildiğimi bilmiyordum.Ekleyecem
Sağol.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 14:08 - İp: 88.***.**0.193
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En iyisi örnek görmek ana bakın bakalım sorun asağıdaki sebepten olabilir mi ??

TIKLAYIN

Tarih: 17 Ağustos 2009, 19:00 - İp: 96.***.**9.175
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Paperman slm,
verdiğin link deki bilgiler için teşekkürler.
buraya fotoğrafı nasıl koyabiliyorum.?foto ekleden olmuyorda başka yolu yordamımı var?
yardım ltf.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 19:25 - İp: 88.***.**0.193
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Burada anlatılmış .....

TIKLAYIN

Tarih: 17 Ağustos 2009, 20:39 - İp: 96.***.**9.175
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

http://img40.imageshack.us/img40/2131/dsc0811v.jpg

beyaz dengeleri otomatikdeydi diye hatırlıyorum.
mode:M
setting:Vivid - sharpening7-9 arasında saturation 9 f:7.1 enstantane:1/160 ıso:280

Tarih: 18 Ağustos 2009, 07:28 - İp: 82.***.**2.193
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

#hoko' tarafından 18.08.2009 07:38:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 07:30 - İp: 82.***.**2.193
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

renklerdeki sorun nedir anlamadım,gayet,hatta fazlasıyla iyi gorunuyor renkler..

Tarih: 18 Ağustos 2009, 18:12 - İp: 78.***.**9.238
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Keşke biraz büyük yükleseydiniz de detayları daha iyi gorseydik .

Gaijin'in dediği gibi renkler öyle kötü değil ama sizin istediğiniz canlı bir çimen yeşili görmek , anlıyorum .

Picasa gibi bir program kullanıyorsanız , gölge ve ışığı aynı anda açın - kontrastın arttığını göreceksiniz .

Yine aynı programda "saturation" u arttırın , yine yeşil daha canlanacaktır tahminimce ...

----------------------------

Çekerken daha iyi nasıl çekerim derseniz ... Bol bol orman içi/civarı fotoğraf çeken ( isterseniz bir bakın profile ) ve yeşile takık biri olarak cevaplıyayım ...

Malum , herkesin dediği gibi fotograf çekilirken en önemli şey ışık ...Doğru ışığı bulduktan sonra ne çekerseniz çekin güzel çıkıyor . Demek ki sizin durumunuzda ışık tam kıvamında değil ...Nasıl bulurum derseniz de cevabı yok ....Bazen aynı yerde 1-2 saat kaldığınızda ışığın nasıl değiştiğine , sonuçları nasıl etkilediğine şahit olabilirsiniz .

Çimenler,ağaçlar kuvvetli bir yağmur sonrası ıslak ve hava da iyice kapalı olsa ortaya bambaşka bir ışık çıkar mesela . Öte yandan ıslak ama aydınlık ise bu defa da fazlaca yansıdığından yine renkler iyi çıkmayabilir .

Sizin durumunuzda ışık öyle bir açıya / ana denk gelmiş ki - atıyorum - biraz çimenlerden yansımış olabilir . Bir çok orman/ağaç fotografında yaprak yansımalarından yeşilin tam kıvamında ve canlı gözükmeyip yerini donuk bir tona bırakabildiği gibi .

Çekime gidip de , sırf ışığın gözüme hoş gelmediği , oluşturduğu yeşilin donukluğunu beğenmediğim için yürüyüş yapıp,hava alıp döndüğüm çok olmuştur . Ağaçların arasından sızan biraz fazla ışık , ön/orta/arka planlar arası ışık farkları, gölgeler tüm sonuçları bozmaya yetiyor .

----------------

Fotografınız konusunda fazla bilgi yok ama tele ile çektiniz ve crop yaptıysanız , yaz aylarındaki hafif buharlaşmadan/pustan nasibinizi almış olabilirsiniz ... Tele yaptıkça pusun renkleri alıp götürme etkisi artıyor .

Bir etken de kadrajdaki çimen ile uzaktaki atların /arka planın pozlanma değerinin farklı olması diyebiliriz ...Atlar çok koyu kalmasın diye yakın plan yeşiller mecburen biraz aydınlık pozlanıyor . Sizinkinde de yeşil parlama noktasına yaklaşmış . 1/2 veya 2/3 stop az pozlasanız , yakındaki çimenler daha yeşil çıkacağından eminim ama bu sefer arkadaki atlar ve ağaçlar koyu kalacaktır . Kısacası kadraj içindeki ışık eşitliği de önemli ...

Ben bütün olasılıkları yazdım ; bunlardan sadece biri etkili olduğu gibi hepsinin azar azar etkisi olabilir .

Fotograf çekerken ,ideal pozlama için LCD ekranınızda " Highlights " açık olsun , yani patlayan yerleri göstersin . Ona bakarak , highlights yanıp sönmeden çekmeye çalışın .

Canlı renkler konusunda son olarak .....Ortamdaki ışık ve renkler gözünüze hoş gelirse , bunu fotografa yansıtma ihtimaliniz var - ugraşın , elinizden geleni deneyin . Ama baktınız , gözünüzle bile ortada kayda değer görülen bir renk yok , boşuna gidip onu makinanız ile yakalamaya, fotograflarda yansıtmaya çalışmayın . Vakit kaybı olur .

---------------------

Pozlamayı öğrenmek için yapıyorsanız tamam ama kendinizi her durumda manuel çekim yapmaya zorlamayın . Manuel'de makinanın ölçtüğü ışığa , makinayı siz eliniz ile ayarlıyorsunuz - yani ortada S veya A moddan farklı bir şey yok . Bırakın bu işi makina yapsın , size diğer önemli şeylere kafa yormaya vakit kalsın . Otomatik S veya A'da çekip "Pozlama müdahelesi" yapın , yeter . Kadrajınızı ,alan derinliğinizi , Af noktanızı - gerçekten fotoğrafınızda fark yaratacak şeyleri - düşünün .

Beyaz ayarını da bırakın otomatikte - etrafta yanıltıcı ışıklar yoksa ..

Önce basit ama teknik olarak kusursuz fotograf çekmeyi öğrenin . Hiç bir konuda - ne durumda ne yapılır - teknik tereddütünüz kalmasın . Sitede görüyorum , eline makinayı aldıkları gibi , artistik şahaserler yaratmaya uğraşıyor bir çok yeni başlayan- alt yapıyı , gerekli teknik kusursuzluğu oluşturmadan ....

Çok uzattım , farklı konulara değindim ama hazır başlamışken ( makinayı alma hikayenizi de biliyorum ) yazayım , dedim ...

#paperman' tarafından 19.08.2009 03:10:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 21:20 - İp: 96.***.**9.175
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin ve Paperman e katılıyorum.

M modunda çekim yapmak için zorlamaya bence de hiç gerek yok, ben sadece manuel lenslerde mecburiyetten kullanıyorum, diğer zamanlarda genelde A modu çok kullanışlı oluyor.

Renklerde bana da anormal bir durum var gibi gelmedi, gayet hoş görünüyorlar, ama fotoğraf küçük tabi.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 10:09 - İp: 85.***.**8.188