hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

D90 16-85 Vr Renk Sorunu

Selamlar,
Donanım d90 16-85vr.Sorun renlerin soluk çıkması ile ilgili.Manuel modda settings:Vivid - sharpening7-9 arasında ve saturation 9 .akşam üzeri temiz bir dağ havası.saat 5 civarı.eksik olan nedir?
Teşekkürler.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 13:32 - İp: 88.***.**0.193
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

gaijin,
oradaki çiçeklerin renklerini ve yeşillerin tonlarını yakalayamadım nedeni yeni kullanmayı öğreniyorum makinayı o yüzden sanırım(teknik bilgi yetersizliği).ama bu resimdekinden ciddi çok farklılar.ha teknik olarak renkler kötü değil dersen anladım.teşekkür ederim.
paperman,
yazdıklarını okudum mode konusunda haklısın sanırım gereksiz yere manuel modda çekim yaparak bir çok detayı atlıyorum.ama ilk amacım teknik olarak makinaya hakim olmak.bunun içinde manuel modda neyin ne işe yaradığını daha kolay anlarfım gibi geldi bana.
başka bir yolu varsa teknik olarak bilgilenmek için paylaşırsan sevinirim.
paperman teşekkürler.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 10:12 - İp: 88.***.**0.230
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 19 Ağustos 2009, 10:23 - İp: 88.***.**0.230
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 19 Ağustos 2009, 10:31 - İp: 88.***.**0.230
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

bunlardaki eksikler nelerdir?

Tarih: 19 Ağustos 2009, 10:55 - İp: 88.***.**0.230
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hoko ,

Eklediğin fotolarda öyle renk sorunu yok , gözün gördüğüne yakın renkler .. Ama PC'de biraz kontrast vermek çok güçlendirebilir renkleri - hatalı çekilmediği için de çok kolay . Ben 1 tanesini indirip , oylesine picasa'da biraz gölge verdim , ortaya gayet canlı renkler çıktı ( aman geri yukletme )

Ilkinde ön plana güneş fazlaca vurmuş ve biraz parlamış - tonları görememen normal . Ya PC'de koyulaştıracaksın ( bu sefer arka plan zaten koyu diye karanlıklaşacak ) ya da çekerken ışığın daha yumuşak olmasını bekleyeceksin .

Ozet olarak , " bu kadrajlar " için olabilecek en iyisini yapmışsın .

---------------------

2. fotograf EXIF'ine simdi baktım - f14 seçmişsin ....Şimdi vakit yok - sonra yazarım bu konuda ...Belki bir başkası da o konuda yazar ..

Tarih: 19 Ağustos 2009, 18:37 - İp: 96.***.**9.175
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

paperman,
mesajı anladım ben teşekkürler.
ben en iyisi makinayı teknik olarak çözmeye devam edeyim.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 18:55 - İp: 88.***.**0.230
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

...

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

10'ar saniye sürmeyen Picasa mudaheleleri - biraz saturation , biraz gölge ...

Pozlama dogru olunca , müdahele çok kolay ...

------------------------

f14 meselesine gelince ( uzaktan 2 atlı foto ) .....

Neredeyse telenizin sonunda ( 78 mm - 117 mm 35mm eşdeğeri ) çekmişsiniz ; belki alan derinliği istediniz ama bu mm'de f14 bile size istediğiniz alan derinliğini vermez ... Ama f14 , görüntü kalitesinin kısık diyafram/difraksiyon sebebiyle yarı değerlere düşmesine sebep olur ....

Objektif VR'de olsa , 1/30'a da boşuna inmenize sebep olmuş

#paperman' tarafından 20.08.2009 01:26:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 01:20 - İp: 96.***.**9.175
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

paperman,
şimdi istediğim gibi görünüyor resimler.eline koluna sağlık.
bu görüntüyü pc de müdahale olmaksızın yakalayabiliyorum?
ben çok önemli bir durum olmadıkça resimleri edit etmek istemiyorum.çekebildiğim kadarı budur gibi.
bu arada sizin yaşadığınız yer neresi?

Tarih: 20 Ağustos 2009, 07:03 - İp: 82.***.**5.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

PC'siz maximum canlılık istersiniz , anladım ...

Açıkçası D80 kullanıcısı olarak D90 picture ayarlarını tam bilmiyorum . Yine de ayarlarınızın ( vivid , saturation 9, sharpness 7-9 ) bayağı yüksek olduğunu tahmin ediyorum ; renklerin de bu seviyede birz "cart" çıkmasını beklerdim .

Tekrar sorayım - isterseniz EXIFlere bir daha bakın - yukarıdaki 3 resim için bu ayarlardan emin misiniz ?? Bir de JPEG'den bahsediyoruz değil mi? - RAW halini filan yuklememiştiniz .

Eğer eminseniz , o anki hava/ışık şartları bu kadara müsaade ediyormuş demek kalıyor - vividi , 9 saturationlu hali bu ise ... ( ilginçtir , D80'de VIVID II filan yaparsam renkler bagırıyor şartlar uygunsa ) . 7-9 Sharpeningin de belli olmadığını belirteyim dev boyutlarda yüklenen atın tüylerine bakınca - o da ilginç )

Beyaz ayarı da dediğimiz gibi auto'da kalsın ...

---------------

Vancouver,Kanada'da yaşıyorum ...

Tarih: 20 Ağustos 2009, 07:51 - İp: 96.***.**9.175
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

o ayarlar at resiminin çekimde değildi.sanırım yalnış yazdım resim ve ayar kombinasyonunu.
ama bu yüklediğimin değerleri f5.6 ve diğerleri o şekilde.
.....

soğuk ülkelerde yaşamak zordur iyi bilirim.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 08:33 - İp: 82.***.**5.242