muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Çok Acil Canon 60d Pil Göstergesi

Selamlar, kendime spot piyasadan Canon EOS 60D makine aldım. Ancak pilinden biraz şüphelendim. Bu makinenin menüsünde pil gösterge ekranı var hani pilin yaşını şarj edilebilme kapasitesini gösteren. Orada bende 3 yeşil çubuk var, normalde nasıl olmalıdır bilen makineyi kullanan var ise bilgi verebilirse çok sevinirim. Satıcıdan yeni bir pil isteyeceğim çünkü.

Tarih: 14 Mart 2012, 10:09 - İp: 62.***.**2.1
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

7d kullaniyorum battery info da tam dolulukta 3 yesil cizgi % kac dolu oldugu ve cekim sayisini gosterir pilin eskilik durumunu gostermez

Tarih: 15 Mart 2012, 19:18 - İp: 69.***.**6.47
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

orada pil şarj performansı diye yazıyor, ben D90 dan geçtiğim için onda pil yaşı gibi bir gösterge vardı, aynı şey olduğunu düşünüyordum, bende de 3 yeşil çizgi olduğuna göre pilde sorun yok diyorsunuz yani bu durumda.

Tarih: 15 Mart 2012, 19:24 - İp: 62.***.**2.1
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon'dan Canon'a geçilince, alışma/adaptasyon kısmını & kullanım kolaylığı açısından kıyaslamayı merak ettim ...

Tarih: 15 Mart 2012, 21:02 - İp: 96.***.**5.17
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Sn Paperman çok sığ bir başlangıç olması itibariyle Canon Nikon ayrımı yapacak kadar mankine üzerinde deneyim kazanmadım ama 60D, D90 kıyaslaması yapabilirim birazcık. İlk ve basit izlenim Nikon Fotoğraf kalitesi daha iyiydi sanki, kastettiğim dinamik renk aralığı vs değil, ISO performansı itibariyle çok daha eski bir model olmasına karşın D90 sanıyorum daha başarılı idi. Ayrıca Canon 60D için Kamera üzerinde edit konusunu çok ön plana çıkarmıştı, bu konuda D90 ın yarısı kadar bile özellik yok menülerinde. Ve son olarak Kit lensi 18-135 bir kere USM değil. Nikondaki adını bilmemekle beraber 18-105 sessiz focus motorlu idi lens dışında dönen hiç bir unsur yoktu. Daha fazla fonksiyona direk ulaşılabiliyordu. Ama herşeyin başında henüz ben makine karakterini tam çözemediğim için hata yapmıyorsam aradaki %50 pixel farkına rağmen 60D ile D90 la çektiğim kalitede fotoğraflar çekemedim. 3 gün sonunda yani derseniz, bugün D90 ımı değiştirdiğime pişmanım Allahtan şanslı bir operasyon ile çok cüzi bir fark ödeyerek değiştirmiş olsam da.

Tarih: 16 Mart 2012, 09:42 - İp: 62.***.**2.1
emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

muadil batarya alın ben kullanıyorum ama pazartesi aldım daha o kadar hakim değilim

Tarih: 16 Mart 2012, 22:20 - İp: 78.***.**6.138
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

pilde bir srun yoktur diye dusunuyorum muadil pile gore cekim omru 1/3 oraninda daha fazla

Tarih: 16 Mart 2012, 22:48 - İp: 69.***.**0.235
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@Muzocan,

Kıyaslama için çok sağol ; Nikon'dan Canon'a geçen birinin samimi kıyaslamalarını/düşüncelerini ( itiraflarını me desek )ilk ağızdan duymak iyi oldu. Genelde markalar arası geçişe pek denk gelmediğimizden, kullanım açısından farkları pek öğrenemiyoruz. Kağıt üzerindeki özellikler de başına gelmiş olduğu gibi bir yere kadar fikir veriyor veya yanıltabiliyor. Sadece Nikon kullanmış biri Canon kullanıcısının avantajlarını/dezavantajlarını , sadece Canon kullanmış biri de Nikon'unkileri bilemiyor. Öyle benim gibi 3-5 dakika bir arkadaşın Canon'unu denemekle de iş olmuyor - menüye/ayarlara alışamadan sıkılıyor bırakıyor ve ön yargılı davranıyor insan.

Görüntü kalitesi/renk problemini makina ve ayarlarına alıştıkça aşacağına inanıyorum - bu 2 makina arasında gözle görülür farklar olmaması lazım. Detay olarak "kusursuz" çekersen 60D'nin , ISO olarak da D90'ın çok az iyi olması gerekir - Mp farkı nedeniyle. Ama 18-135mm Canon , 18-105mm Nikon ile kıyaslandığında durum nedir bilmiyorum - haliyle görüntü kalitesinde en çok farkı lens yaratacak benzer makinalarda. Nikon kit lensler, keskinlikte ağır basabilir.

Kullanım kolaylığı/ergonomi gibi konular aslında en önemlisi. Canon 18-135mm lensin USM olmadığını mesela ilk senden duydum ( karşılığı Nikon'da SWM miydi ) ; daha önce USM/SWM kullanmış biri ancak farkını anlatabiliyor işte. Kimse Canon kit lensli makina veya Canon lens Nikon'dan ucuz derken bunu göz önüne almıyor.

Keşke D7000'i bu kadar kötülemeseymişiz de onu alsaymışsın ( Bence artık alabilirsin )

Tarih: 17 Mart 2012, 02:56 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bence d90 dan sonra 60 d olmamalıydı ya 5d mark 2-3 yada nikon d800 gibi... d7000 e geçseydiniz yine aynı pişmanlığı 3 kat fazlasıyla yaşardınız bence..

Tarih: 17 Mart 2012, 13:36 - İp: 78.***.**7.149
emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba @@paperman usm ler hep pahalı lenslerde var hocam canon da iyi lensler hep pahalı aynı yani d90 dan sonra 60d değil de 5dmark2 yada nikon 700 e geçilir diye düşünüyorum 5d3 çok pahalı kaçar

Tarih: 17 Mart 2012, 13:46 - İp: 78.***.**6.138
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

sn paperman öyle yaptım zaten. Canon'u da satarak D7000 aldım. Çünkü artık makinen yeni üretimlerinde kronik sorunlarının giderildiğine ikna oldum. Canon'un da artıları yok değildi aslında, manuel modda iso odaklı bir mantık çalışıyor. tam nasıl anlatırım bilemiyorum ama daha kullanışlı bir manuel modu var diyebilirim. Ancak örneğin Canon çok methetti 60D deki sonradan işleme özelliklerini. Yaratıcı filtreler falan deniyor ama nikon D90 da yapabildiklerinizin yarısı bile yok. Nikonda hemen herşey makine üzerinde düzeltilebiyor, yazılım olarak özellikle de makine üzerinde fotoğraf işleme özellikleri açısından 2008 model D90 bile 2010 model 60D den çok çok ileride diyebilirim. Aynen dediğiniz gibi USM / SWM olayında da Canon 18-135 USM değil iken Nikon 18-105 i SWM. Ancak 18-135 in de yavaş ve çok gürültülü bir lens olduğunu söylemek haksızlık olur. Özellikle ortalama ışık koşullarında ben büyük bir fark göremedim odaklama hızı anlamında. Son bir şey D90 ile D7000 kasalarının çok yakın olduğunu da düşünerek 60D nin grip ve genel ergonomisi biraz daha iyi gibi geldi bana. Ama hareketli ekranın pek bir artısını ben yaşamadım çünkü DLSR da ayna mekanizması falan derken livewiew de foto çekmek çok pratik gelmiyor şahsen bana. Video tarafı için bişey diyemem Canon u ikinci gün satmaya karar verdiğim için shutter sayısını ve kullanılmışık düzeyini artırmamak adına hiç video çekmedim.

Canon kullanan ve alışan arkadaşlar belki bana kızacaklar ama iddialı bir makinesini kullandığımı da düşünürsek Nikon Canon dan bir adım ileride diyebilirim.

Tarih: 30 Mart 2012, 17:47 - İp: 62.***.**2.1