cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

Ccd Vs. Cmos Ve Lens Kullanım .....

merhabalar.ccd ve cmos sensör arasındaki farkı açıklarmısınız?bunların renklerin canlılığına etkileri neler?boyutlarının önemi ne?birde 'gren'nedir?son olarak-en önemlisi-lenslerin kullanım alanları? örneğin 18-200 18-35 17-85 gibi.benim pek fazla bilgim yok.bendeki makina canon s5.objektif sabit.haliyle bu lensler bana yabancı.ee birde merak olunca sormayın gitsin.cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.saygı ile....

Tarih: 26 Mayıs 2008, 20:16 - İp: 88.***.**3.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

CCd-Cmos farkı, fotoğrafçılıktan ziyade daha çok elektronik mühendisliğinin ilgi alanı olduğundan hiç araştırmadım.Ama yine de konuyla ilgisi bilgili olan arkadaşlar mutlaka çıkıp bişeyler yazacaklardır.Renklerin canlılığı veya farklı bir özelliği için görüntü algılayıcılar hiçbir zaman tek başına etkili değillerdir.görüntüyü oluşturan görüntü algılayıcıyla birlikte lensin kalitesi ve çekimi yapan makinenin fotoğrafı oluşturma yazılımıdır...
Sadece son sorunuza yanıt veriyorum..Lenslerin kullanım alanı, çekim kompozisyonuna göre belirlenir.Bir lensin odak uzaklığı arttıkça, yatay ve dikey görüş açısı azalır, uzaktaki bir görüntüyü yakınlaştırma kabiliyeti artar.Örneğin portre çekimi için (35 mm'lik değerlerle ifade ediyorum) 85 ila 135 mm arası bir objektife ihtiyacımız vardır.Veya bir manzara çekeceksiniz.Bunun için de çok daha fazla alanın fotoğraf karesine girmesini isteriz.Dolayısıyla geniş açı diye tabir edilen mesela 18 mm'den başlayıp 30 mm'ye kadar uzanan aralıkta bir odak uzaklığına ihtiyaç duyarız...Tabii lenslerin tek parametresi, sahip oldukları odak uzaklığı değerleri değillerdir.diyafram değerleri de onların ayırt edici özelliklerindendir....Örnekler çoğaltılabilir tabii..

Tarih: 26 Mayıs 2008, 23:59 - İp: 88.***.**6.120
  • 1