mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Ccd De Ölü Pixel Olur Mu?

Selamlar arkadaşlar
3 gün önce Panasonic FZ30 aldım
Bu gece baktım ay çok güzel bir resimleyeyim keratayı dedim Güzel bir kaç poz aldım fakat fotografa bakarken ayın sağ alt tarafında biraz aşağıda kırmızı bir nokta gördüm. bir hata sezinledim cıplak gözle baktım o noktaya denk gelen bir cisim yok gök yüzünde.
Bir kaç fotograf daha aldım gök yüzünümün degisik yerlerinde aynı renk bu pozlardada vardı. Ardından lens kapağını kapatarak bir kaç fotograf çektim ( amacım görüntüsüz karanlıktada böyle bir kırmızı nokta olacakmı ? ) Lens kapağı kapalı ikende aynı sorun mevcuttu. indirip görmek isterseniz resimleri buraya upload ettim (1.75 MB)
http://www.hemenpaylas.com/download/1154195/Fz30.rar.html
Sorularım:
1. resimlerdeki bu kırmızı nokta nedir? CCD de ölü pixel olarak tahmin ettim...
2. Tamiratı mümkün mü ve garanti kapsamındamı?
3. yoksa ürünü iade etme hakkım var dogrusuda bu mu
Yardımlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Tarih: 10 Temmuz 2006, 03:03 - İp: 85.***.**7.64
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet r1'in optik zoom eksigi var.. fiyatinin, arcelik bayileriden 1700 ytl'ye kadar bulunabildigini soyluyorlardi forumdan arkadaslar -yanlis hatirlamiyorsam- ama sen yine de bir sor..
olympus e500 de iki lensli kiti sanirim 2000 ytl'den asagi degildir.. belki de en iyisi baska bir fz30 alip yoluna devam etmen.. zaten memnunmussun da..

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:36 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

OLYMPUS E330 1550 USD, E500 1330 USD VE E300 ELLERİNDE YOKMUŞ.
BENDE FZ30 DAN TEKRAR SİPARİŞ VERDİM 3 GÜNE KADAR ELİMDE OLUR İNŞALLAH...
SORUNUMU PAYLAŞAN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM...

Tarih: 12 Temmuz 2006, 14:58 - İp: 85.***.**2.102
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Dadanagast üstadım FZ30 zoom beni cok etkiledi ayrıca çok hızlı. FZ30 için Siparişi makinama kavuşmak için sabırsızlanıyorum.3 gün içinde teslim edeceklerini söylediler...Anladığım kadarıyla bana Tele, Wide Converterver ve Ulv filitre lazım. Ama piyasada yaygın olmaması biraz canımı sıktı acıkcası.
Fakat bir sitede ilginc bir test gördüm anlamlandırmaya çalısıyorum ama tam acıklayamadım. Sitede nikon canon olympus sony ve panasonic converter testleri FZ30 la kullanmıslar, Acaba bunun anlamı bu converterları FZ30 la kullanabilirmiyiz anlamınamı geliyor?

#mbsahan' tarafyndan 12.07.2006 22:17:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Temmuz 2006, 22:07 - İp: 88.***.**5.242
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Testin yapıldığı websitesini adresi burası
http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/FZ-30/index.htmlhttp://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/FZ-30/index.html

Tarih: 12 Temmuz 2006, 22:19 - İp: 88.***.**5.242
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet mbsahan.. zaten fotograflarla gostermisler..
http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/FZ-30/Converters/Lenses/Telephoto.html

Tarih: 12 Temmuz 2006, 23:41 - İp: 62.***.**2.10
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili mbsaban,
linkteki fotoyu inceledim.İşaret işimi çok kolaylaştırdı.
Sevgili kardeşim sensörler tıpkı bulmacalar gibi çalışır (SOLDAN SAĞA YUKARIDAN AŞAĞIYA) ben bu gibi durumlarda sensörü yeniden haitalayıp o ölü olan pixeli işaretliyorum böylece o ölü pixel daha sonrasın da işaret üretmediği için fotografta çıkmıyor.zaten bunun çözümüde budur...Bu işlemin teknik adı remapping dir(yeniden haritalama) ben ce makineyi bana gönderseydin işin çok kolay hallolurdu zira ölü pixel her markada tüm sensörlerde aynıdır.Olympus almaman çok iyi olmş zira o markanın ülkemizde olympus tarafından yetkilendirilmiş ve eğitilmiş teknik servisi yok.Yeni FZ 30 un hayırlı olsun güle güle kullan.

Tarih: 13 Temmuz 2006, 02:40 - İp: 85.***.**2.20
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Burkay Üstadım öncelikle tesekkür ederim. Umarım yeni gelen makinada bir problem çıkmaz.Ben Gaziantep teyim böyle halletmek daha kolay geldi. Bu arada LT55 ve
LW55 Converter lenslerin fiyatı Türkiye de nedir?Anladığım kadarıyla piyasada kolay bulunamıyor.Altarnatif olarak yukardaki linkte verdiğim testte kolay bulabileceğimiz Nikon TC-E17ED 1.7X gb bir lensi kullansam bir sakıncası olur mu?

Tarih: 13 Temmuz 2006, 03:21 - İp: 85.***.**4.96
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Bu arada Dadanagast Üstadım ilgin için tesekkurler. Bu verdiğim linki "FZ30 lar buraya" topiğinede yazdım ama hiçbir cevap gelmedi... Yoksa FZ30 lar başka bir yeremi taşındılar diye kendime sordum valla

Tarih: 13 Temmuz 2006, 03:29 - İp: 85.***.**4.96
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Ali Eşkin'de istediğin aksesuarları bulabilirsin...www.alieskin.com

Tarih: 13 Temmuz 2006, 04:26 - İp: 85.***.**2.172