mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Ccd de Ölü Pixel Olur Mu?

Selamlar arkadaşlar
3 gün önce Panasonic FZ30 aldım
Bu gece baktım ay çok güzel bir resimleyeyim keratayı dedim Güzel bir kaç poz aldım fakat fotografa bakarken ayın sağ alt tarafında biraz aşağıda kırmızı bir nokta gördüm. bir hata sezinledim cıplak gözle baktım o noktaya denk gelen bir cisim yok gök yüzünde.
Bir kaç fotograf daha aldım gök yüzünümün degisik yerlerinde aynı renk bu pozlardada vardı. Ardından lens kapağını kapatarak bir kaç fotograf çektim ( amacım görüntüsüz karanlıktada böyle bir kırmızı nokta olacakmı ? ) Lens kapağı kapalı ikende aynı sorun mevcuttu. indirip görmek isterseniz resimleri buraya upload ettim (1.75 MB)
http://www.hemenpaylas.com/download/1154195/Fz30.rar.html
Sorularım:
1. resimlerdeki bu kırmızı nokta nedir? CCD de ölü pixel olarak tahmin ettim...
2. Tamiratı mümkün mü ve garanti kapsamındamı?
3. yoksa ürünü iade etme hakkım var dogrusuda bu mu
Yardımlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Tarih: 10 Temmuz 2006, 03:03 - İp: 85.***.**7.64
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Dostum şimdi ölü pixel olayından biraz anlarsan eğer kırmızı alt pixele giriyor demektir bu ölü pixel ise şayet siyahta gözüken kırmızı beyazda gözükmez beyaz renkli birşey çek bakalım onda da çıkacak mı? çünkü bende LCD mon. var ölü pixel mevcut (aslında ölü pixel dediğimiz şey transistörlerin bozulmasıdır) ve beyazda bir kırmızı nokta veriyor ama siyahta bu noktalar gözükmüyor beyaz renkli bir kare çek bakalım gözükmemesi gerek.

CCD'de ölü pixel olabilir neden CCD dediğimiz şey aslıdna bir entegre bir sürü transistörden oluşan bir parça sonuçta onu oluşturan bir transistör bozul olabilir o yüzden servise gönder

Tarih: 10 Temmuz 2006, 08:18 - İp: 194.***.**9.29
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Ben Panasonic yetkili servisiyim
Fotoğraları indirdim ancak bir şey göremedim...
bana daha başka fotoğraflarda gönderebilir misin?

Tarih: 10 Temmuz 2006, 09:21 - İp: 85.***.**0.135
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

benim makinamda da ölü piksel var bir tane, hiç dert etme. 8 milyonun biri ölü olsa ne olur olmasa ne olur.

Tarih: 10 Temmuz 2006, 10:25 - İp: 193.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Benzer bir sorun akadaşımın nikon 70s makinesinde oldu.
Garanti kapsamında sensor değiştirdiler. Ondada kırmızı bir nokta vardı, altındada ince bir dikey çizgi oluştu.

Tarih: 10 Temmuz 2006, 10:33 - İp: 85.***.**0.163
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Burkay hocam resimlerden birini paint le işaretledim tekrar upload ediyorum.http://www.hemenpaylas.com/download/1156535/Kapak_Kapali_Isaretli.JPG.html

Tarih: 10 Temmuz 2006, 13:11 - İp: 85.***.**5.2
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

gonderdigin linke baktım evet haklısın bir sorun var. servise gotur aldigin yere gotur degistirsinler bence hiiic vakit kaybetme....

Tarih: 10 Temmuz 2006, 13:17 - İp: 81.***.**0.162
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar arkadaslar F30 da ölü pixel oldugu için aldım yere bıraktım. Yenisini veya farklı bir ürünü sipariş vere bileceğimi söylediler acaba olympus e330 330 ve 500 siparişi versm nasıl olur bu saydıgım ürünleri alabileceğim fiyatlar nedir? Veya farklı bir tavsiyesi olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.

#mbsahan' tarafyndan 11.07.2006 16:53:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2006, 16:52 - İp: 85.***.**2.114
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bir tanıdığım fz30'u çok beğenerek kullanıyor. Optik kalitesinden çok memnun.
Neden yenisini almıyorsunuz ?

Tarih: 11 Temmuz 2006, 20:07 - İp: 88.***.**8.57
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fz30 iyi makine ama olympus e500 cok cok daha iyi.. eger alabilirsen iki lensli kit'inden al e500'i.. fiyati cok makul oluyor oyle..
...
ama unutma ki iki lensi de yaninda tasimak zorunda kalacaksin cogu zaman, dolayisiyla fotograf cantani yanindan ayirmayacaksin..

sana tavsiye edebilecegim bir baska makine de sony r1.. su anda sitede adnan arkadasimiz testini yapiyor.. eger ki yapilan testte, 300.uncu sayfadan itibaren 3-4 sayfa bakarsan kalitesini de gorebilirsin..

Tarih: 11 Temmuz 2006, 21:35 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

R1 çok güzel bir makina ama fiyat 2,000 ytl diyorlar ayrıca opik zoom biraz daha fazla olabilirdi..
Olympus ta fiyatta yardımcı olacaklarını söyledikleri için incelemeye aldım. Yarın üçününde fiyatını bana bildirecekler...
FZ30 a gelince bende çok begendim. zaten daha cazip fiyat (FZ30 1,100 ytl ye 12 taksitle aldım) ve özellikte bir alternatif oluşturamazsam FZ30 alıp severek kullanacağım FZ30 Noise biraz fazla oraya takıldım ama bunu unutturacak çok fazla özelliği var...

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:24 - İp: 85.***.**5.184