v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Cahilliğime Verin !

Arkadaşlar ben bu işin çok başında olan birisi olarak belki bazılarınıza çok komik gelecek bir sorum olacak,,,Şimdi FUJI s9000 için objektif değeri için 28-300mm F2.8 - F4.9 (10.7 x) verilmiş, CANON S2 için ise 36-432mm F2.7-3.5 (12 x) denmiş ; Değerleri birbirinden bu kadar uzak olan objektifler nasıl oluyorda nerdeyse aynı ölçüde zoom yapabiliyor? forumda bir arkadaşımız gözün 50 mm lik bir değeri olduğundan bahsetmiş yani bu şu anlama mı geliyor ? 300 mm lik bir objektif aslında gözümüzün gördüğü şekli 6 kat mı büyütüyor ? Anlıyacağınız kafam epeyce bi karıştı şu objektif işini detaylıca anlatabilecek bir arkadaş varmı ? Şu F değeri neyi ifade eder ? niye equiv diye yazılıyor ? Niye bir objektifin üstünde birsürü değer yazıyor ? Ustaların görüşlerini bekliyorum !

Tarih: 8 Kasım 2005, 10:44 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

300/28=10.7, 432/36=12

Zoom lenslerin x değerleri böyle hesaplanıyor. Yani bir zoom objektifin maksimum odak uzaklığı, minimum odak uzaklığına bölünerek. 28-300 daha fazla geniş açı (uzaklaştırma), 36-432 ise daha fazla dar açı (yakınlaştırma) sağlıyor.

F değerlerindeki ilk rakam, en geniş açıda açılabilecek diyaframı, ikinci rakam ise en dar açıda açılabilecek diyafram değerini belirtir.

Equivalent den kasıt, digital makinelerdeki krop faktörü nedeniyle, verilen ölçülerin 35mm film kullanılan makineler ile alınacak sonuçlara eşdeğer olduğudur.

Evet, 300mm gözümüzün gördüğü görüntüyü yaklaşık 6 misli büyütür.

Tarih: 8 Kasım 2005, 11:44 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

28-300 mm demek en geniş açısı 28 mm, en dar açısı da 300 mm odak uzunluğunda elde edilen ve bu değerler arasında istediğin odak uzunluğunu kullanabileceğin bir zoom objektif demektir. Büyük değeri küçük olana bölersen kaç x olduğunu bulursun. 300/28=10.7x aynı şekilde 432/36=12x F değeri ise diyafram değerini ifade eder. f2.8 - f4.9'un anlamı objektifin en geniş ve en dar açıda maksimum diyafram açıklıklarını ifade eder. Yani 28-300 objektif için 28 mm.' de en fazla f2.8 kadar 300 mm.'de ise en fazla f4.9 kadar açılabilir diyafram. Equiv ise bu odak uzunlukları aslında 35 mm formatına göre kullanılan değerlerdir. Yani 24x36mm boyutlarındaki film düzlemi veya sensöre olan uzklıktır 28 mm. Oysa bahsettiğin kompakt veya Slr like makinelerin sensörleri 24x36'dan küçük olduğu için aynı görüntüyü sensöre düşürebilmek için objektifin odak merkezini 28 mm.den çok daha yakına koymak gerekir. Ne kadar yakına dersen crop factor oranı kadar yakına. Onun için atıyorum odak uzunluğu 7.2 mm denmez de 28 mm (35mm equivalent) denir. Yani 35mm deki denkliği. Çünkü herkesce kabul görmüş ortak terminoloji 35 mm dir. Şimdi haklı olarak crop factor nedir diye de soracaksın ama kusura bakma gitmem gerekiyor. Dadanagast devam etsin.

Tarih: 8 Kasım 2005, 11:54 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Abi gene mi sen?

Tarih: 8 Kasım 2005, 11:56 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

10 dk. kadar geçikmişsin bitpire.

Tarih: 8 Kasım 2005, 14:23 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

11.40'a kadar bekledim seni. Gelmeyince yazmaya başladım. Tabii ben biraz yavaş yazdığım için sen o arada bitirmişsin işi.

Tarih: 8 Kasım 2005, 15:44 - İp: yok
v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Ustalarım verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür edrim, sizin anlattıklarınız neticesinde ben birkaç sonuca vardım, Bilmiyorum olayı kavrayabilmişmiyim,,

1-Verilen x değerleri her makine için aynı zoom ölçüsünü ifade etmiyor, yani verilen değer sadece o makinenin en geniç açısından en dar açısına olan oranı gösteriyor o kadar,

2-Gözün bakış açısı herkezde sabit ve bu da 50 mm lik bir değere tekabül ediyorsa atıyorum 30-300 lük bir makineyle 40-400 lük bir makinenin x değerleri aynı olmasına rağmen 300 mm lik objektif gözümüzün gördüğü alanı 6 kat büyütüyor 400 mm lik bir objektif 8 kat büyütüyor,

3-Dar açı değeri ne kadar büyük geniç açı değeri de nekadar küçükse bir objektif o kadar iyidir,

Sonuç olarak Fuji S9000 nin geniş açısı Canon s2 ninde zoom u daha iyi, Yanlışsam lütfen düzeltin,,,

Tarih: 8 Kasım 2005, 15:54 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İlk ikisi doğru da 3. tartışılır. Geniş açı ile dar açı arasındaki makas açıldıkça kalite bozulur.

#bitpire' tarafyndan 08.11.2005 16:43:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2005, 16:38 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

vay gecikmisim..
nerede kalmistin bitpire?.. hmmm, tamam..
...............
vip, crop faktorune istersen gireriz ama bir konuyu acikliga kavusturmak isterim..
"3-Dar açı değeri ne kadar büyük geniç açı değeri de nekadar küçükse bir objektif o kadar iyidir, "
dedin.. boyle bir yargiya varmak imkansiz; cunku, senin veya benim kullandigi aralik farkli olabilir.. yani belki sen genis acili bir lense ihtiyac duyabilirsin, ama benin hic de ihtiyacim olmayabilir..
tabii genl kullanim acisindan, hem genis acidan baslayip hem de en dar acilarda bitmesi cok iyi birsey..
..bu iki makineyi karsilastirdigimizda, s9500 cok daha iyi lensin kapsadigi alan itibariyle.. genis aci dediginde, en azindan 28mm'ye ihtiyacin var...
...

Tarih: 8 Kasım 2005, 16:40 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

selamlar.. Arkadaşlar çok güzel açıklamışlar. Bunlara ek olarak bende bir ilave yapayım.28 mm geniş açının film planına uzaklığ f değeri ile orantılı mıdır yani 2,8 cm midir? tek mercek koyarsak evet ama bir çok mercek düzeneği öne pozitif arkaya negatif elementler ile bu uzaklık 6-7 cm uzağa düşürülerek arkaya ayna sığması sağlanmıştır. Bunu için en prestijli markalar bile geniş açı üretiminde zorlama yapmaktadırlar. Tele ise Tam tersi odak uzaklığı objektifin önünde sanal bir noktaya düşürülmüş ve bu yüzden küçücük objektifler üretebilmişlerdir. Kaliteli objektiflerin ortasındaki ve arkasındaki mercekler yer değiştirecek şekilde tasarlanmış, Aspherik yani yontulmuş incecik mercekler kullanılmış,özel sert kaplamalar yapılmış ve bu mühendislik harikaları üretilmiştir.F değerleri sabit zoomlar veya daha aydınlık olanlar neden pahalı olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.Eski analog zumlarda renk renk çizgiler bulunur. Bu çizgiler diyafram değeri ile elde edilebilecek en az ve en çok alan derinliğini ifade erderler.

Tarih: 12 Kasım 2005, 09:33 - İp: yok
  • 1