positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Fuji Finepix S-3 Pro

Merhaba, bu makine hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Tarih: 18 Haziran 2005, 00:36 - İp: yok
kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynen şu adresteki review den sana çeviriyorum:

İyi tarafları:
Normal 6 MPiksellik bir Dslrden daha iyi çözünürlük.
İyi bir renk ve ton dengesi, canlı tatmin edici renk çıkışı.
SuperCCD sayesinde eşsiz "Dynamic Range"(karanlıkta gölgelerin dah ayrıntılı çıkması).
Yüksek İSO değerlerinde yumuşama olsa da düşük noise değerleri.
Çok iyi tasarımı, kolay ve profesyonel tutumu.
F80/N80'den yola çıkılmış kolay alışılan kontrol sistemi.
Hızlı ayar değişiklikleri için arkada ek tuşlar.
Hızlı kullanım, neredeyse anında açılma ama flaş kartla yavaş uyum.
Loş ışıkta da iyi çalışan oto fokus ve oto fokus lambası.
Limitli de olsa ayrıntılı resim ayarları (renk, ton, keskinlik).
sRGB ve Adobe RGB renk modlarında çalışma.
RAW modunda tam dynamic rangede boyutu çok artsa da kalite artışı.
Büyük ve yüksek çözünürlüklü (2 inç, 235000 piksel) LCD ekran.
USB 2.0 ve Firewire bağlantısı.
Kendi içinde PC Sync terminal.

Kötü tarafları:
Rakipleri Canon 350D ve Nikon D70s den 1000 dolar daha pahalı.
En iyi sonucu veren 12 MP çıkışta daha da artan SUperCCD hataları.
Geniş dynamic rande de daha da kötüleşen sürekli çekim yavaşlığı.
Kendi yazılımlarının RAW formattaki yetersizliği.
Geniş dynamic range de (kayıpsız) sıkıştırılmadığı için çok yer kaplayan RAW dosyaları.
Enstantane ayarlarındaki zorluk.
Flaşla 1/180 snlik senkronizasyon - D70 de 1/500 bu değer.
Kafa karıştırıcı kaydedilmiş resim seçenekleri. Basit histogram gösterme ve silme olmayışı.
Rakipleri arasında en ağır D- SLR (900 gr sadece body).
Mode dialdan tuhaf şekilde seçilen İSO değeri.
Vizörün küçüklüğü.

Bence gayet iyi bir model, tek eksiği (belki fazlası) üzerindeki fiyata eklenmiş fazladan 1000 $. Kimbilir Türkiyede kaç para bu şeytan. Ama sen şu an Amerika fiyatı ~2300 $ olan bu aleti bir şekilde ucuza bulduysan onu bilemem tabi.

Tarih: 18 Haziran 2005, 02:07 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili kahveistey,
senin liste daha da artırılabilirdi aslında.Benim değinmek istediğim yurt dışından 2300 dolar vererek satın alınan bir makineyi türkiyede arıza yaparsa ne yapacağız?Yurt dışı garantisi ülkemizde geçmiyor biliyorsun...Bu durumda ülkemizde 2 yıl süren garanti faktörünü senin hesabına göre 1000 dolar daha ucuza alıp bir kenara bırakmak mı yoksa 2 yıl garanti süresini önemsemek mi daha mantıklı?

Tarih: 18 Haziran 2005, 08:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

burkay eger ki 1000 dolar daha ucuzsa disarida, turkiyeden almak cilginlik bence.. yurtdisinda da garanti veriyorlar; servisleri cok hizli.. sadece posta ucreti yuzunden mi 1000 dolardan olmak mantikli? ustelik 5 senelik bir garanti de alinabilir, cok fazla farklar vermeden... turkiyede 5 senelik garanti kaca veriliyor acaba 3300 (?) dolarlik bir makine icin?..

............

selam pozitif..
S3 bence tutus acisindan cok hos bir makine.. extra dynamic range ozelligi gercekten de goruluyormus sonuclarda.. sevdigim bir ozelligi, film simulation modunun olmasi; manzara (fuji velvia'nin sonuclari gibi.. velvia bugun icin en tutulan film.. bircok profesyonelin secimi.. sen de kullaniyormussun zaten..) ve portre icin (fuji astia).. ama bu sonuclari photoshopla da almak mumkun, sonucta ugrastiktan sonra photoshop herseyi verecek kapasite, sen de biliyorsun.. kahveisteyen'in de dedigi gibi noise ve kalite cok iyi butun iso degerlerinde.. tek sorunu o parayi haketmemesi; bunu bircok websitesinden, dergiden ogrendim..
bana gore orta sinif DSLR'da en iyi makine canon 20D... fiyat olarak cok daha ucuza, ama cok daha degerli bir body bana gore..
S3 icin genel olarak studyo fotografciliginda etkili deniyor.. 20D icin de daha cok fashion fotografciliginda..
sen neler dusunyorsun? umarim bizi daha iyi aydinlatacak olan sensin..

Tarih: 18 Haziran 2005, 10:02 - İp: yok
kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Piyasa Fiyatı (Yalan bence ama ) 2.259,00 EURO

Aydınlar Foto Market Fiyatı 1.995,00 EURO / 3.311.700.000 TL + KDV
(% 18 KDV Dahil ) 3.907,81 YTL / 3.907.806.000 TL
Banka Havalesi ile : 3.757,51 YTL
Kredi Kartı Tek Çekim ile : 3.907,81 YTL
Tabi yurtdışından 2300 $a almak çok matıklı ama bu kadar parayı ben peşin ne verebilir, ne de biriktirebilirim. Bizde pahalı ama garantiyi boşver 12 ay taksit bence az şey değil. Hem Türkiye'de Fuji nin gayet yaygın servis ağı vardır, bundan ister TRden ister yurtdışından al yararlanabilirsin zaten (garanti olmasa da çok ucuza). Kolay gelsin.

Tarih: 18 Haziran 2005, 17:38 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili dadanagast bu bir bakış açısı tabiiki yurt dışından alır daha sonra sıkıntı veya mutluluk yaşarsın ama bence risk hele bir de profesyonelsen makinenin gidişi gelişi kaybolan zaman harcanan para ve herşeyden önemlisi kaçan işler....Buna benzer bir olayı nisan fotoğrafçılıktan mehmet turgut yaşamış Kodakla papaz olmuşlardı...

Sevgili kahveiste fujinin yaygın servis adreslerini bana yazar mısın?

Tarih: 18 Haziran 2005, 17:59 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

güzel makina çok para bence deymez.

fiyatı düşük olsa stüdyolar için mükemmel makine

Tarih: 18 Haziran 2005, 18:14 - İp: yok
kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.fujifilm.com.tr/hakkimizda.aspİşte ana binaları. Türkiye de başka hiçbir DFM markasının sadece fotoğraf için böyle bir merkezi yoktur.
12 yıldır bu bina yerinde ve Avrupanın da dağıtıcısı konumundalar. Ama ben bütün bunlara rağmen Fujinin hiçbir DFMsini beğenmem (Finepix F 10 hariç - o da TRde yok). Madem Avrupanın da merkezisin, yetkili servis sağlayıcısısın niçin bu % 40 lara varan fiyat farkı? Ne dönüyor bu işin ucunda anlayamıyorum. Ance kodak, hp gibi boktan marklar yurtdışına göre mantıklı bir karpayıyla satılıyorlar.

Tarih: 18 Haziran 2005, 18:18 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tabii ki is icin kullanilacak bir makineyi o kadar beklemeye degmeyebilir; ama turkiye'de ne kadar bekleniyor o da onemli..zaten belli bir sure kaybedilecek; ki o durumda profesyonel adamin ikinci kamerasi devreye girer.
..
sanirim fiyati dusecektir, cunku emsallerinin fiyatlari cok daha dusuk. ne dersiniz?

Tarih: 18 Haziran 2005, 18:23 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili kahveistey, türkiye'de servisinin yaygın olduğunu söylemişsin. çorumda servisi var mı sen ondan bahset bana! çorumda servisi yoksa, nasıl yaygın servis ağından bahsedebilirsin?
makine konusuna gelince... şahsi fikrim, kesinlikle o parayı haketmiyor. çok daha ucuza daha iyi makineler varken fujifilme o kadar para yatıran sanmıyorum ki çıksın. haa, ingilterede alan çıkar; hem daha ucuzdur hem de adamların kalite anlayışları biraz değişuk olduğu için.. ama 1000 $ daha fazla para verip türkiyeden almak akla ve mantığa aykırı bir durumdur...

#centurion' tarafından 20.06.2005 09:26:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2005, 09:03 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili centurion,
özlemiştim seni neyseki mesai başladı da sende sen de bilgisayar bulup yazı yazabildin.(ama yine bozmuşsun bir taraflarını)

Fujinin yetkili teknik servisi sadece istanbulda şirket bünyesinde var. Yaygın servis olsa olsa "tornavidacı takımı" olabilir ki onlara asla makinenizi emanet etmeyin.

Fuji s3 nikon f80 üzerine kurulu bir makinedir.bayoneti nikondur.Makine nikon kritik hardware ve software ile ccd teknolojisi fuji ... anlaşılan ingilizler işi biliyor zaten akıllı adamlardır..

Tarih: 20 Haziran 2005, 11:32 - İp: yok