paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

Fujifilm Hs20 İzlenimlerim

merhaba.. öncelikle şunu söylemeliyim ki zoraki olarak bu makıneyi aldım.üniversite öğrencisiyim ve video çeken, zoom yapabilen, makrosu iyi makıne arıyordum.500 tl bütçem vardı ve bu makıne benim için biçilmiş kaftandı.Neyse makıneyi aldım bikaç fotoğraf çektim, lcd ekranda fotoğraflar harikaydı.bu arada fotoğrafları manuel ayarda çektim. sonra fotoları pc de açtım. gördüğüm manzara beni oldukça hayal kırıklığına uğrattı. fotoğrafları biraz yaklaştırınca resimler telefonla çekilmiş gibi görünüyordu. önceki makinem canon 350d bile çok daha iyi görüntü kalitesi ve iso performansı veriyordu. Yapıcak bişey yok deyip pozitif düşünmeye başladım, param bu kadardı ve makrosu ve zoom performansı oldukça iyi denebilirdı. yüzlerce forumda makıne tartışmalarını okumuştum.
sinirimi bozan bu makıneyi yerden yere vuranların dediği, "bu makıne çok kötü, profesiyonel fotoğraflar için şu şu dslr ler şart " demeleriydi. sanki hergün moda defilesinde modellere katolog fotoğrafı çekerlermiş gibi...
dediğim gibi olumlu düşünmeye çalışıyorum, elde olan bu, çok şey beklememek lazım, kuşkusuz eksiklikler var ama elde olan buysa sonuna kadar en iyisi için uğraşmalıyım.

Tarih: 19 Ocak 2013, 01:12 - İp: 46.***.**2.186
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Aşağıdaki adreste HS20 ile çekilmiş fotograflardır. İncele

http://500px.com/search?utf8=%E2%9C%93&q=fujifilm+finepix+HS20

Tarih: 19 Ocak 2013, 02:01 - İp: 88.***.**4.9
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

teşekkür ederim. Bazı fotoğraflar gerçekten güzel

Tarih: 19 Ocak 2013, 14:08 - İp: 46.***.**2.186
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Bence 350d'nin daha güzel çekmesi gerekiyor zaten.
Aynı kulvardaki makinalar değiller ki.
HS20'de güzel makina.
Birbirinize alışmanız gerekiyor.
Selamlar

Tarih: 20 Ocak 2013, 10:06 - İp: 88.***.**3.157
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

Evet ama biraz beklentim vardı.350d oldukça eski bir makıne, fujinin 350d ye göre daha çok özelliği var.Yeni çıktı da denebilir, bu yüzden en kötü 350d kadar görüntü kalitesi vardır diyordum ama yanılmışım. Katılıyorum beyefendi alışmak gerekiyor...

Tarih: 20 Ocak 2013, 12:40 - İp: 46.***.**2.186
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

350D kullanımış birinin, HS20 den performans beklemesi...

Herkes DSLR diyorsa belki bir bildikleri vardır.

Herkes defilelerde model çekmiyor ama herkes de zoom peşinde değil.

Kaç adamakıllı fotoğrafçıda 600mm lens gördün. Paraları mı yok satın almaya. Mesela HS20..

Tarih: 20 Ocak 2013, 18:40 - İp: 88.***.**2.72
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

Neden beklentim olmasın, daha yeni çıktı , geliştirilen bi teknoloji vardır diyerek beklentim olabilir
bende dslr derim ama çok param yoktu 500 tl m vardı.o o paraya vidyolu ve zoom lu makıne yok.
benim model çekmiyor sözüm bu makıneyi yerden yere vuran, elindeki dslr ile bi iş beceremeyenlere idi.
ben 600 mm lens peişnde değildim .200 mm de olablirdi.zoom yapsın istiyorum dedim sayı belirtmedim. ama 200 mm lensi çok kişide görüyoruz dimi....

Tarih: 20 Ocak 2013, 19:50 - İp: 46.***.**2.40
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Aynı sensore sahip birçok makine var. Kimse yerden yere vurmuyor.

Panasonic FZ serilerini yerden yere vuran pek görmedim.
Canon SX serilerini pek yerden yere vuranı görmedim.

Bana göre bu makineyi yerden yere vurmalarının sebebi Fujinin ve Özellikle Türkiye fujinin samimiyetsiz oluşu ve tüketiciyi bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirmesi.

İnsanlar millet aldanmasın diye yerden yere vuruyor.

Sen bu makineyle DSLR kullananlardan daha ilgi çekici başarılı işler çıkarabilirsin. Buna hiç şüphe yok.

Ancak imaj kalitesi deyince işler değişir. Alan derinliği, dinamik aralık, iso başarısı deyince işler değişir.

HS28 ile D90 kıyaslayanlar Fuji elemanları değil mi? Ürün satmak için her yol mubah mı?

Tarih: 20 Ocak 2013, 20:06 - İp: 88.***.**2.72
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

ben orasına karışmıyorum. teknosa da insanları nasıl kandırdıklarını da biliyorum ama ortada bir makıne var ve insanlar öyle ya da böyle sebepler yüzünden ya çok iyi ya da berbat diyorlar. iso , alan derinliği konusunda başarısız olan bu makıne zoom ve makro konusunda ise iyi seviyede diyen çok insan görmedim doğrusu.
bir çok forumda bu makıneyi eleştiren ya da öven insanlar oluyo ve gerçekten bilgi kirliliği var. daha önce dedim gene diyorum. param az olduğu için bu makıneyi aldım ve insan paramı buna veriyorum ne güzel de kazık yiyeceğim diyerek almıyor bunu. araştrdım , okudum, test sonuçlarına baktığım kadarıyla, sensörün küçük olması nedeniyle iso nun iyi sonuç vermeyeceğini biliyordum, ama bu kadarını değil.
tüm demek istediğim buydu.
ama zoom, bu paraya alınan bi makıneye göre oldukça iyi.

Tarih: 20 Ocak 2013, 20:23 - İp: 46.***.**2.40
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Tercih meselesi..

Millet istediğini desin. Ne olur ki.. Umduğunu bulamamak çoğu makine hatta çoğu mal ve hizmet satın alımında olan birşey.

Tarih: 20 Ocak 2013, 20:41 - İp: 88.***.**2.72
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

evet.. hiçbir beklenti olmaması, en büyük mutluluk kaynağı olabilir

Tarih: 20 Ocak 2013, 20:55 - İp: 46.***.**2.40