iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlayanlar İçin Makine Ayarları

Bu yazıyı daha önce bir arkadaşın sorusuna kısaca yanıt olarak vermiştim. Şimdi herkezin faydalanabilmesi için çok daha detaylı bir şekilde konu olarak paylaşıyorum.

Bu yazida size iso, enstantane, diyafram ve birkac cekim tekniği hakkinda herseyi anlatiyorum. iso, enstantane ve diyaframı ayarlayabilmek icin öncelikle makinenizi m ( manuel) moduna getirmelisiniz.

Işığın yetmediği durumlarda isoyu yükseltmeyin, enstantaneyi düşürün. mesela iso 100 de fiyafram f/5.6 ve enstantane 1/250 de iken fotoğrafiniz. karanlik çikiyorsa isoyu arttırmak yerine enstantaneyi düşürün(mesela 1/150 ye). enstantane fotoğraf makinesinin saniyenin kaçta kaçini çektiğidir. 1/2000, saniyenin 2000 de biridir. bu değeri azaltinca makine daha uzun süre işik alacağindan, fotograf daha parlak çıkar ve istenen sonuca ulasabilirsiniz. kapali alanlarda yuksek enstantaneler ile çekim yaparken harici flaşa ihtiyaciniz olabilir.
genelde isonu 100 de tutun. çok zor durumda cok az isikta kalirsan ve duşuk enstantane yüzünden elinin titremesi fotoğrafa yansiyorsa o zaman isoyu 200 yada 400 e çikarabilirsiniz. unutmayın ki yuksek iso goruntu kalitesini bozar.
Diyafram alan derinliğini etkiler. ne kadar kısarsanız ( sayıyı yuksektmek, kismaktir. yani f/5.6 acik, f/32 kisiktir) net alan derinligi o kadar artar. mesela f/5.6 da çektiginiz obje net ama arkasi bulanik cikacaktir. ama ayni fotiografi daha kisik diyaframda cekerseniz git gide objenin önü ve arkasi da net çikar. tabi çok kisik diyaframın da goruntu kalitesine olumsuz etkisi vardir. Ama diyaframi kismak ta enstantaneyi yukseltmek gibi etki yapar yani ışığınız azalir ve goruntu yine karanlik çikar. diyaframi kisinca yani f değerini yukseltince enstantaneyi de azaltmalisiniz. mesela iso 100 de f/5.6 da enstantane 1/400 de doğru goruntuyu elde edebiliyorsunuz diyelim. diyafram değerini f/5.6 dan f/8 e çikardiginizda enstantaneyide 1/250 civarlarına dusurmeniz gerekir.

Birde size tavsiyem. bir fotografi cektiginizde ayni fotoğrafi farkli diyafram yani farkli f degerlerinde tekrar cekin ve aradaki farka bakın. isoyu hep 100 de tutmaya calisin. mesela f5.6 ve 1/300 enstantanede cektiginiz fotografi birde f8 ve 1/125 te deneyin.

Cektiginiz fotograf hosunuza gitmediyse farkli açılardan cekmeyi deneyin. mesela bir arabayi tam karşisindan cekmeyin, etrafinda dolaşın ve en guzel açiyi bulmaya çalişin.

Bu yazdıklarımı öğrenmenin en iyi yolu da bol bol pratik yapmak. Deneme yanılma yöntemi fotoğrafçılıkta çok faydalıdır hatta en doğrusu ve en zevklisidir. Kendi kendinize keşfetmenizle başkasından öğrenmenin verdiği zevk bir olmaz.

Işığınız bol olsun

Tarih: 24 Aralık 2012, 00:52 - İp: 94.***.**3.60
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Entatantaneyi bir yere kadar düsürebilirsin, ondan sonrasında el titremesi sorunu doğabilir. Modern DSLRlarda ISO400, hatta bazılarında ISO800'e çıkmak bile dert değil. Ayrıca anı dondurmak için de yüksek ISO gerekebilir.

Tarih: 25 Aralık 2012, 15:07 - İp: 84.***.**1.146
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Çok haklısınız ozturert.
Fakat yeni başlayan ve bu yazdıklarımı okurken bile kafası karmakarışık olacak kişiler için bu tür extrem şeyleri yazma gereği bulmadım. Zaten bu yazdıklarımı iyi anlayan biri bazı zorlu ışık koşullarında yüksek enstantane kullanırken isoyu yükseltmesi gerektiğini anlayabilecektir.

Tarih: 25 Aralık 2012, 19:03 - İp: 94.***.**3.60
akifyzb
akifyzb (üye)
Ankara / Meraklı

nikon d5100 makine aldım.. f değerini nasıl değiştireceğimi hala bulamadım

Tarih: 18 Ocak 2013, 01:37 - İp: 24.***.**6.130
blackghost
blackghost (üye)
Ankara / Amatör

kardes bu bilgilerin bu sekilde ozet olarak verilmesi kendi adima cok faydali oldu, cok tesekkur ediyorum.

Tarih: 18 Mart 2013, 00:23 - İp: 24.***.**0.8
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Ben teşekkür ederim

Tarih: 19 Mart 2013, 18:17 - İp: 94.***.**3.60
chedolcesogno
chedolcesogno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaslar bende zenit em var ve daha yeni basladım fotograf çekmeye. yeni yeni öğreniyorum.Rus yapımı oldugu icinde turkce bilgi bulmak pek mumkun olmuyor.Kullanan veya bilgisi olan var mı bu makine hakkında?

Tarih: 20 Mart 2013, 13:19 - İp: 88.***.**6.5
locker_ss
locker_ss (üye)
İstanbul / Meraklı

Yeni başlayan biri olarak,çok faydalı oldu.Teşekkür ederim.
Ayrıca bir sorum var.Mesela bu konuyu sonradan tekrar aramamak için,nasıl izlemeye alabilirim.Yer imlerine eklemek gibi,onuda yapabilirim.Ama site içinde böyle bir uygulama var mı merak ettim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 28 Mart 2013, 11:44 - İp: 88.***.**0.15
boranyildirim
boranyildirim (üye)
İstanbul / Amatör

Okuyanı için yararlı bir yazı , elinize sağlık.

Tarih: 30 Mart 2013, 23:28 - İp: 78.***.**7.184
onlycasual
onlycasual (üye)
İstanbul / Amatör

eline emeğine sağlık dostum oldukça sade ve güzel anlatmışsın ancak bir önerim olacak bu nikon 5100 kullanıcısınında söylediği gibi makine ayarı üzerine çalışmalar yapabilirsek mesela canon 500d de ayarlar temel seviyede şu şekilde yapılabilir diye bence benim gibi yeni başlayanlara çok daha faydalı olur fazla derine girmeden adım adım güzel olabilir diye düşünüyorum görüşlerinize sunuyorum kolay gelsin

Tarih: 31 Mart 2013, 13:52 - İp: 217.***.**8.33
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

onlycasual
Bahsettiğiniz gibi belirli bir ayar yoktur. Bu anlattığım ayarlar o anki ışığa göre yapılır.

Tarih: 6 Nisan 2013, 10:31 - İp: 94.***.**3.60
  • 1