maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

Yemek Fotoğrafçılığı

Merhabalar...
Yemek tariflerini yazdığım bir yemek sitesi yaptım kendime ve bu sitedeki tüm yemeklerin fotoğraflarını kendim çekip ekliyorum. Fakat site için daha kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum.

Yemek fotoğrafçılığı ile ilgili daha fazla bilgi alabileceğim bir kaynak bilen ya da yemek fotoğrafçılığı ile ilgilenen vs biri varsa bana yardımcı olabilir mi?

En önemli problemim ışık konusunda. Malesef fotograflarımı iç mekanda çektiğim için ışık yeterli gelmiyor ve ışık kaynaklarına ihtiyaç duyuyorum. Fakat light box kullanıp yemekleri sürekli bir kutu içinde tekdüzelikte çekmek istemiyorum çünkü katalog hazırlamıyorum. Bu ışık sorunumu nasıl çözebilirim?

Yardımlarınızı bekliyorum.

siteyi görmek için TIKLAYIN

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:08 - İp: 85.***.**6.53
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ısık sorununu ampul flaşlarla yada direk bir kac ampul kullanarak yenebilirsiniz. yada tripod kullanıp uzun pozlama yapabilirsiniz..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 17:01 - İp: 78.***.**2.5
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

aslında 1-2 adet masa lambası tarzı bişey kullanabilirim fakat ampullerin özellikleri nasıl olmalı onu bilemedim ?

sarı ampul kullanırsam fotolar sarı çıkıyor, florasan tipi ampullerde renkler çok soğuk oluyor. Bu konuda ne tavsiye edebilirsin bana gaijin?

Tarih: 3 Temmuz 2009, 17:57 - İp: 85.***.**6.53
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Eğer gün ışığından faydalanabilecekseniz, pencere önünde çekim denemesi yapın(tripod ihtiyacı duyulabilir)..

Madem softBox olmuyor, muadili ancak o olabilir..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 18:15 - İp: 78.***.**8.123
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

gündüzleri evdeysem dediğiniz yolu deniyorum mete007 ama her saat gün ışığı olmuyor malum Benim de çoktandır aklımda ampul kullanmak var ama nasıl bir ampul ya da nasıl bir ışık kaynağı olmalı ???

Tarih: 4 Temmuz 2009, 01:14 - İp: 85.***.**6.53
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben bildiginiz masa lambasıyla ve ekonomik sarı ampullerle (goz yormayan diye satılıyor,ısık tayfını ozelligini bilmiyorum) cok cekim yaptım..beyaz ayarı yaptıgınız surece boyle bir sorun yasamazsınız dıye dusunuyorum..
iki tane masa lambasıyla ve gerekirse onlerine ısıgı yumusatmak için peçete tarzı bişey koyarak cekim yapabilirsiniz. tripod sart.

Tarih: 4 Temmuz 2009, 02:15 - İp: 78.***.**4.178
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim cevabınız için

Tarih: 6 Temmuz 2009, 23:24 - İp: 85.***.**6.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

melike hanım düşünce itibariyle güzel bir olay düşünülmüş. Işık konusunda cam kenarı yoksa reflektörler yardımıyla ev studiosu yapılabilir. Burada yemekleri çok yakından mı çekeceksiniz uzaktan mı çekeceksiniz oda önemli tabi. Ama yemekte çekseniz başka bişeyde çekseniz sonuçta kaliteli fotoğraf cğmlesi geçtimi tamamdır. Kaliteli ışıklarla çalışmakla başlayacaksınız ve malzemelerde kaliteli olacak çekiminizde süper olacak.

he ben kaliteli değil idare ediversin istiyorum derseniz olay çok farklı olur. Hem kaliteli istiyom hemde tekdüze olmasın derseniz işiniz cidden zor olacaktır.

diğer bir konuda siteniz hakkında eleştirim. Flaşlı falan site kalmadı artık. En kötü ihtimalle blogspot ile site yapsanız işinizi görür. Ben sitenizi görmedim çünkü geç yükleniyordu. Ve artık dünya seo seo diye bağırırken flaşlı site yapmak gerçekten çok büyük risk. Tüm dünya texte (yazı ağırlıklı site) geçti artık.

Amatör ruhunuzu anlıyorum. Fakat siz birden fazla alana el atmışsınız sanırım. Web siteleri teknik bilgi-para-emek ve zaman siteyen bir olaylardır. Ben size altyapınızın çok yanlış olduğunu bildirmek isterim.

Bu yazdıklarım acı gelebilir ama ders alırsanız yada araştırırsanız bana dua edeceksiniz.

sizin için bu linki ve bu linki buldum..

edit:2. link eklendi

#remi5861' tarafından 07.07.2009 02:53:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2009, 02:29 - İp: 88.***.**3.97
tufanozyamak
tufanozyamak (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Lightbox - softboxta çok kolaylıkla yapabilirsin.Evet güzel bir seçim yemek fotoğrafçılığı,zevk veren,zor,aç kalmadan,parası iyi olan bir o kadar da profesyonel bir çekim gerektiren bir kompozisyon türüdür.Türkiye'de çok sayılı kişi vardır bunları yapan Dünya'da ise ender kişiler dev markalar ile çalışarak yapmaktadır bu kişiler başta Ahmet Ağaoğlu ve Mustafa Dorsay'dır yanlış hatırlamıyorsam.Sana tavsiyem en güzel çıkacak yemek çeşitleri başlangıcın için üzerine kırmızı domates sosu dökülen yemek türleridi.Örneğin tas kebabını çekersen köpek maması gibi çıkar.Ne diyeyim gerçekten profesyonnellik işi isteyen bir emek bu...Bence sadeliği seven bir fotoğraf dalı "yemek yada gurme fotoğrafçılığı"...Sevgilerle..Tufan ÖZYAMAK

Tarih: 23 Nisan 2011, 21:29 - İp: 46.***.**3.24
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Lightbox - softboxta çok kolaylıkla yapabilirsin.Evet güzel bir seçim yemek fotoğrafçılığı,zevk veren,zor,aç kalmadan,parası iyi olan bir o kadar da profesyonel bir çekim gerektiren bir kompozisyon türüdür.Türkiye'de çok sayılı kişi vardır bunları yapan Dünya'da ise ender kişiler dev markalar ile çalışarak yapmaktadır bu kişiler başta Ahmet Ağaoğlu ve Mustafa Dorsay'dır yanlış hatırlamıyorsam.Sana tavsiyem en güzel çıkacak yemek çeşitleri başlangıcın için üzerine kırmızı domates sosu dökülen yemek türleridi.Örneğin tas kebabını çekersen köpek maması gibi çıkar.Ne diyeyim gerçekten profesyonnellik işi isteyen bir emek bu...Bence sadeliği seven bir fotoğraf dalı "yemek yada gurme fotoğrafçılığı"...Sevgilerle..Tufan ÖZYAMAK

çok hoş güzel de site kapanalı aylar olmuş gibi ama olsun foruma bakacaklar için bilgi olur..

Tarih: 29 Nisan 2011, 23:17 - İp: 85.***.**5.233
  • 1