operator
operator (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yakin Cekim Yardim Lütfen

selam
arkadaslar bende kodak cx7430 var iyi bir alet oldugunu düsünüyorum ben meslek icabi yakindan degerli metallerin fotografini cekmek zorundayim(gümüs yüzük,ALtin kolye vb,)degisik isiklarda hic abartisiz 200 fotograf cekiyorum ama maalesef 3yada 5 resim ise yariyor mücevher dergilerinde nasil bu kadar net cektiklerini cözemedim sorunun isikla ilgili oldugunu düsünüyorum nasil bir isikta en iyi sonuc alabilirim yada baska önerisi olan varsa görüslerinize acigim
simdiden yardimlar icin tesekkürler

Tarih: 17 Temmuz 2005, 17:15 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle makro da çektiğinden emin ol;
makroda çekerkende uzaktan zoom yapmanı tavsiye ederim(böylelik flash ı da kullanbilirsin), yakından zoom yapmadan çekersen çektiğin nesnelerin orta kısmı geniş çıkar(balık gözü), şekilleri tam ifade edezsin özellikle kare gibi şekilleri;

Bunu dışında prof. arkadaşlar daha iyi bilir ama ışık üst iki yandan gelmesi vede yeterince güçlü (ne fazla nede az) olması gerekir sanıyorum;

Kolay gelsin

Tarih: 17 Temmuz 2005, 17:41 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Elideki makinayla ve ışıkla o dergilerde gördüğün fotoğrafları çekmen imkansız. O tür fotoğraflar için iyi macro objektifli bir makine ve de softboxlar kurman gerekir. Onun için üzülme... Elindeki makineyle senin fazla bir şey yapmana gerek yok zaten o yapacağının en iyisini yapıyordur. En fazla gün ışığında reflektör kullanarak iyi bir ışık kaynağı oluşturabilirsin. Ama burda bu konuda daha uzman reklam fotoğrafçısı arkadaşlar var onlar seni daha iyi aydınlatabilir. ama benim söylediklerim de bi nebze çözüm olur heralde.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 18:29 - İp: yok
pikanto
pikanto (üye)
İstanbul / Amatör

Bilmiyorum kullanıyor musun ama, bu tip çekimlerde tripod şart... Kullanmıyorsan mutlaka kullanmalısın, flu resimler çıkma ihtimalini en aza indirmek için self timer'ı kullanmanın da çok faydası olacaktır.
Işık konusunda ise kameradaki flaşı uzaktanda kullansan gölgeler oluşur. Esas ışık meselesine gelince bu biraz ayrıntılı ve senin yaptığın işin niteliğine göre bütçe ayırman gereken bir iş

Tarih: 17 Temmuz 2005, 19:55 - İp: yok
matrix5n
matrix5n (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Merhaba o makinanın yakın çekmek zordur çünkü lensin yakınlaştırma açısı biraz düşük olup netlik almak oly değildir sana klasik yöntemlerden biri senin için yeterlidir. Bu da makinanı çekerken sabit ve ışık orta yerde olması gerekir cismin üstüne biraz ışık ver makinayı bozmadan bu yazdıklarım işine yarayacaktır.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 21:13 - İp: yok
operator
operator (üye)
Yurtdışı / Amatör

tekrar selam
bu kadar kisa sürede cevap alacagimi sanmiyordum cevap yazanlara tesekkür ediyorum simdi daha ayrintili yazayimki belki bir care bulabilirim
herseyden önce cekimleri zaten macroda yapiyorum ve tripod kullaniyorum buna ragmen binlerce fotagraf cekmeme ragmen http://pinkblau.tripod.com/1/sd.jpg resmi linke koydum ve linkteki resme yaklasamadim bile flasli denemeler tamamen fiyasko ile sonuclandi flasli cekimlerde ya yüzügün üzerinde bir karalti yada fonda gönge olustu linkteki resimde yüzügün yerde hic gölgesi yok ve bana göre süper bir resim yani tam olarak isteyipde beceremedigim resim türü
eger böyle bir sonuc alacaksam biraz masrafda yapabilirim nasil bir alet yada neler almam gerek
yardim icin tekrar tesekkür ettim

Tarih: 18 Temmuz 2005, 03:38 - İp: yok
  • 1