acesur
acesur (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Vitrindeki Yansımaları Engeleyemiyo

Bukadarı da fazla diyebilirsiniz ama ne yapalım acemilik...
Herneyse problem şu bazı mağzalar vitrinlerinin dışarıdan görüntüsünü istiyorlar. Fakat ben vitrini çekerken vitrindeki ürünlerden başka herşey çıkıyor. mesela çevredeki evler gibi. ne yapmalıyım. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Tarih: 12 Eylül 2005, 17:03 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

ceko sen mualefet için mi varsın? "kontrastı artırır, renklerin birbirine geçmesini azaltır" doğru söylüyor olabilirsin ama polarize işe yarıyordur.

Tarih: 15 Eylül 2005, 09:12 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

muhalefet olsun diye yapmıyorum ama muhalefet her zaman iyi sonuç getirir. Bu yüzden bildiklerimi paylaşmak muhalefet gibi geliyorsa bende yazmam olur biter Söylediğim gibi çekip görürsünüz polarize filtrenin işe yarayıp yaramadığını. Bizim insanımız illa deneyip gözüyle görmeden inanmaz. Sevgiler, saygılar

Tarih: 15 Eylül 2005, 09:51 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

hemen kızma özür dilerim. ayrıca söylediklerinin yanlış olduğunuda söylemedim. sadece deneyip görmek istedim. nede olsa en iyi öğrenme yolu denemektir.

Tarih: 15 Eylül 2005, 14:35 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ceko.. ne yazik ki polarize filtreler ayni zamanda yansimayi da azaltirlar..
..tabii yapilmasi gereken asil olarak cekim acisini degistirmek..
eger iki halde de sonuc alinmazsa; lensinin onune takacagi hood'u cama yapistirarak cekim yapar acesur.. tabii genis acili bir lense ihtiyaci olacaktir..
bir baska alternatif de vitrine dusen isigi kesebilmek tabii.. tabii mumkun olmayabilir..
...
bu arada dogrusunu sen soylersen hepimiz de ogrenmis oluruz.. yaniliyor olabiliriz tabii..

Tarih: 15 Eylül 2005, 19:43 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

1)Dadanagast Polarize filtre vitrin camındaki yansımayı almaz.
2) kızmıyorum acesur sadece şakalaşıyoruz şurda. Haklısın tabi deneyip görmek gerekir
3)Dadanagast doğrusunu söylemem sır

Tarih: 15 Eylül 2005, 23:32 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

ceko sırrını söylersen beraber tutarız daha kolay olur. Yokasa tek başına yorulursun
dadanagast acesur hood'un ne olduğunu bilse elbette yapıştırır cama ama acesur köyden yarın geldi cahil

#acesur' tarafyndan 16.09.2005 09:28:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2005, 09:26 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize filtre ışık ışınlarının açısını saptırır.Kırar.Tamamen değil tabiki.Dolayısıyla faydası olmaz diyemeyiz.Ama öğlen 12 de dükkanın camına güneş vuruyorsa ne yapsan boş.Işınların açısını değiştirdiği için kontrastta artma görüyorsunuz.

Tarih: 16 Eylül 2005, 15:03 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neyse sanirim en yakin zamanda bir vitrin bulup ne yapilmasi gerektigini bulacagim.. merak etme acesur.. ben sir bilmem..
bu arada hood dedigim, hani objektifin onune, gunes direk lensin uzerine dusmesin diye takilan bir uzanti oluyor ya, iste o.. siyah boru gibi birsey..
hood kullanmak en cok hayvanat bahcelerinde ise yariyor.. eger ki hayvan, bir cam kafesin arkasinda ise; hood'u cama yapistirarak cekersen camdan oturu olusan yansimalardan kurtulmus olursun..
ama tabii olay tum vitrin olunca; hood'u yapistirmakla vitrin eni ve genisligi de isin icine girer.. cok genis acili bir lense ihtiyacin olabilir.. ve hatta o cok genis acili lens bile yetmeyebilir..

Tarih: 16 Eylül 2005, 19:01 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam yine acesur..
merak etme dememismiydim ben sana..
..
oncelikle exposure compensation'u -2'ye getir ve flash (flash compensation'u yukseltebilirsin gerekirse..) kullan.. ayrica iso'yu 200 veya 400 yap.. eger ki cok karanlik cikarsa..
bak bir dene sonra buradan bildir..
gorusmek uzere..

Tarih: 16 Eylül 2005, 19:10 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Valla arkadaşlar ben Pana. FZ20 için polarize filtre almak amacıyla fotoğraf malzemeleri satan mağazaya gittiğimde, deneme amacıyla ilk olarak o mağazanın vitrin fotoğraflarını çektim. Çıplak objektif ile yaptığım çekimlerde, vitrinin içindekileri yansımadan dolayı göremezken, polarize filtreyi takıp yaptığım çekimlerde vitrin içindekiler, hani tabiri caizse "kabak" gibi görünüyordu. İnanmayanlar aşağıdaki linkten fotoğraflara bakabilir.
Not: Her iki fotoğraf ta aynı açıdan çekilmiştir. İki fotoğraf arasındaki süre, makinaya polarize filtre takarken geçen süredir, yani 15-20 sn kadar....
http://oralsphotos.fotopic.net/c692933.html

#droral' tarafyndan 16.09.2005 21:00:27 tarihinde düzenlendi.

#droral' tarafyndan 16.09.2005 21:02:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2005, 20:48 - İp: yok