cajkal
cajkal (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Ustalarıma Slm Olsun... =)

merhaba ben sitenize yeni üye oldum ve çook acemiyim sizinde yardımlarınızla güzel fotoğraflar çekmeyi umuyorum yeni aldığım fujifilm s1800 ü kurcalamaya başladım ama tabi yabancı olduğum enstantane, diyafram ve İSO değerlerini bi türlü ayarlayamıyorum kimi zaman çok aydınlık oluyor kimi zaman çok karanlık kimi zamanda tam istediğim kareleri yakalıyorum ama tekrar yapamıyorum kısacası bahsettiğim bu değerleri ayarlıyamıyorum ama sizin çektiklerinize baktıkça iyice hırslanıyorum =) eğer mümkünse bunların ayarları hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Tarih: 12 Ocak 2011, 14:44 - İp: 78.***.**6.129
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

çok zorda kalmadığın zaman ISO değerini en düşük seviyede tut çünkü yükselttikçe foto bozulur.genelde ışık çok azken ISO arttırılır ama yapma dedim gibi. önemli olan işin mantığını kapmak.ben biraz anlatayım ne işe yaradıklarını anlarsın az çok.bana mesaj menüsünden de istediğin zaman soru sorabilirsin.

Tarih: 12 Ocak 2011, 23:59 - İp: 81.***.**8.157
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

diyafram makine içine giren ışık miktarını arttırır veya azaltır.örneğin diyafram açıklığını 8 den 5 e düşürürsen ışık daha fazla girecektir.enstantene ise perdenin açık kalma süreesini ifade eder. enstantene 1/8sn1/100,sn 1/120sn vs gibi değerler alır.tabi çok değer alır ben sadece çok azını örnek olarak verdim.mantık şu içeri ne kadar çok ışık girerse fotonun parlak olmaması için enstantene değeri de o ölçüde küçük olmalı yani perdenin açık kalma süresi kısalmalı.atıyorum şöyle bir örnek işine yarar. bu değerler doğru değil ama mantığı kavra diye örnek veriyorum. diyafram 5 iken enstantene 1/400sn; diyafram 8 iken enstantene 1/125; diyafram 11 iken enstantene 1/50 gibi. bu şekilde deneyerek fotoğraf çek bağıntıyı çözersin ve pratikleşirsin.İŞİN İÇİNE ISO KATMA.

Tarih: 13 Ocak 2011, 00:06 - İp: 81.***.**8.157
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

galerimde bi yansıma fotosu var ona bakarsan ne demek istediğimi biraz daha anlarsın.o fotoyu yarı prof makineyle akşam üzeri çektim. yani ışık az enstanteneyi yanlış hatırlamıyorsam 6sn yaptım.yani perde 6sn açık kalacak ki az ışık olduğu için fotonun oluşması için içeri yeterince ışık girsin.foto gündüz çekilseydi tabi yansıma olmazdı bu seferde ışık bol olduğu için enstantene 1/125 sn gibi bi değer olmalıydı diyaframda 8 gibi bi değerde.

Tarih: 13 Ocak 2011, 00:12 - İp: 81.***.**8.157
cajkal
cajkal (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ayrıca gösterdiğiniz ilgi içinde =) söylediklerinizi bire bir deneyeceğim gerçekten çok faydalı oldu benim için biraz da olsun bir şeyler anladım sonunda =) bu arada yansıma fotoğrafı gerçekten çok güzel olmuş...

Tarih: 13 Ocak 2011, 01:01 - İp: 95.***.**6.75
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

teşekkür ederim arkadaşım. konunu takip ediyorum.elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.kolay gelsin.

Tarih: 14 Ocak 2011, 10:12 - İp: 88.***.**9.175
cajkal
cajkal (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

verdiğin bilgilerle bir şeyler yaptım anladım ki benim problemim ışıkla yau mesela ön tarafı flu yapıp arka planı net arka planı net yapıp ön tarafı netleştiremiyorum acaba bunu nasıl çözebilirim? tekrar tekrar ilginiz ve alakanız için teşekkür ediyorum

Tarih: 14 Ocak 2011, 14:47 - İp: 95.***.**6.86
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

http://www.fotoarabesk.com/sanal_foto/index.html

bu linke gir ve diyafram ve enstantene ile oyna bakalım işini görecek mi?

Tarih: 14 Ocak 2011, 18:07 - İp: 88.***.**9.175
cajkal
cajkal (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

valla böyle yardımlarınız dokundukça ben iyice hevesleniyorum hocam =) tekrar teşekkürler

Tarih: 18 Ocak 2011, 22:47 - İp: 78.***.**8.97
  • 1