tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

Ters Lens Vs Agrandizör Lensi

herkese merhaba

-----------------------------------------------------
nette
agrandizör lens

( http://www.ebay.com/itm/Nikon-EL-Nikkor-50mm-f2-8-Enlarger-)Lens-with-Original-Box-Plastic-Bubble-/171230803246 )

ve normal lens

( http://www.ebay.com/itm/Nikon-AF-50mm-f-1-8D-nikkor-50-mm-1-8-f1-8-D-Objectif-/180724801226?pt=FR_IQ_PhotoVideo_Photo_Objectifs_Zooms&hash=item2a14099eca )

ters bağlamaları arasında (KESKİNLİK VE ÇÖZÜNÜRLÜK anlamında ) kıyaslama/değerlendirme yapan bir yazı / araştırma bulamadım
her 2 si de gerçek macro lens almaktan daha ucuz çözümler olarak geçiyor ama hangisi daha iyidir
daha keskindir ve çözünürlüğü iyidir derdindeyim
bu 2 olasılığı da denemiş olan veya bu konuda herhangi bir yazı bulan, bilen , gören varsa paylaşırsa çok sevinirim

şimdiden teşekkürler

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:13:24 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:14:06 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:15:38 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 11.02.2014 16:52:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2014, 14:15 - İp: 78.***.**5.33
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

bu kadar emekten sonra sormam gerekmez ama focus stacking yapıyor musunuz?
bahsettiğiniz olaylarda net alan o kadar dar ki karıncanın anca anteninin ucu netlenebilir. karıncayı çekmek için 50-60 kare basamaklı çekim yapıp birleştirmeniz lazım. o bahsettiğiniz kötü ekipman/iyi foto iyi ekipman/kötü foto meselesinin aslı budur..

http://www.turknikon.com/focus-stacking-nedir-nasil-yapilir-ve-en-iyi-focus-stacking-ornekleri-10946

#kesim00' tarafından 06.02.2014 16:19:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2014, 16:14 - İp: 151.***.**2.69
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

evet dediğiniz gibi mecburen stack yapıyorum

asıl derdim çektiğim karenin net alan darlığından ziyade
net olan bölümünün keskinlik ve çözünürlük miktarını nasıl artırabilirim

ilginize teşekkür ederim

Tarih: 6 Şubat 2014, 16:36 - İp: 78.***.**2.232
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ışığı yeterli olarak kullanmanız şart.keskinlik için en önemli faktör budur.

Tarih: 6 Şubat 2014, 16:59 - İp: 151.***.**2.69
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

ışığı yeterli olarak kullanmaktan tam olarak kastınız nedir acaba

ve bunun keskinliğe etkisi nedir
biraz açıklayabilir misiniz

Tarih: 6 Şubat 2014, 17:19 - İp: 78.***.**2.232
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ısık yoksa keskinlik yok. ornek fotograf koyun inceleyelim

Tarih: 6 Şubat 2014, 19:59 - İp: 212.***.**3.106
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

maalesef örnek fotograf koyamıyorum
çünkü sizin söylediklerinizi anlamadım
yani neyin örneğini koyacağımı bilemiyorum

cümlelerle ifade edecek olursam
anladığım kadarıyla söylediğiniz şu
"ışık yoksa keskinlik yok"
mutlak karanlık ise bahsettiğiniz, öyle bir durum gerçekte yok
yani teoride mutlak karanlıktan bahsedilir ama pratikte bilindiği kadarıyla evrende mutlak karanlık yoktur
en karanlık yerde dahi ışık vardır
ışık varsa pozlama süresi veya asa artırılarak fotograf çekilebilir
"netekim" gece fotografları, yıldız fotografları vs de böyle çekilir

onun dışında bunun netlikle, keskinlikle nasıl bir bağlantısı olduğunu gerçekten anlamadım
çünkü keskinlik kullandığınız lens ve onun konuyla olan mesafesine odaklanıp odaklanmadığıyla alakalıdır ki bu da zifir karanlık bile olsa en basitinden el feneri ile aydınlatıp netlemeyi yapıp sonra 30 dk lık pozlamayla high key bile çekebileceğiniz anlamına gelir bence

bunların yanında bu konuştuklarımızın, benim aslen foruma açmış olduğum bu "hangi yöntem daha keskin/çözünürlüğü fazla fotograf verir" konusuyla nasıl bir bağlantısı olduğunu hiç anlamadım

bu bakımlardan
eğer siz bahsettiğiniz duruma uygun bir örnek foto koyabilirseniz en azından ben anlayabilirim diye umuyorum

teşekkürler

Tarih: 7 Şubat 2014, 09:07 - İp: 78.***.**2.232
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

iyi olmadığını düşüğndüğünüz fotolardan bir tane koyun ki gerçekten sorun nerde bulmaya çalışalım. belki sizin düşündüğünüzden farklı bir sorun vardır.. ışık yoksa keskinlik yok halen geçerli

karanlıkta uzun pozlama ile fotoğraf çekilir tabii ki onun da bu konu ile alakası yok..
sizin keskinlik deiğiniz şey net alan odaklama ışık vs herşeyden olabilir.. örnek foto görmeden bişey diyemem.

Tarih: 7 Şubat 2014, 09:59 - İp: 151.***.**2.69
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=194642824075654&set=a.164581440415126.1073741831.158969544309649&type=1&theater

mesela bu kareyi aynı ışık altında agrandizör lensiyle (mesela http://www.ebay.com/bhp/nikon-50mm-enlarger-lens) çekilse keskinlik/çözünürlük anlamında bir fark olur mu

onun dışında kullandığım ekipman haricinde bu kareyi daha keskin ve daha iyi hale getirmek için teknik anlamında ne gibi değişiklikler yapmam gerekir

Tarih: 7 Şubat 2014, 10:14 - İp: 78.***.**2.232
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ışıkta çok sorununuz yok ama fazla croplamışsınız. daha çok detay olsun daha büyük görünsün diye cropluyorsunuz. bu, kompakt makinelerdeki dijital büyütme gibidir. dslr ler çok detay verdiğinden kompakta göre daha dayanıklıdır ama o da bir yere kadar bozulmadan kalabilir. biraz daha az croplayın. öte yandan daha büyük daha detaylı diyorsanız daha çok büyütme elde etmeniz lazım. ters bağlamada ne kadar geniş odaklı lens kullanırsanız o kadar büyür ama başka problemler başgösterir. bence siz epeyce büyütmüşsünüz zaten.. bu seviyede temiz fotoğraf ve güzel kompozisyon peşine düşmeniz gerek.

çalışmalarınız epeyce emek gerektiriyor. tebrik etmek lazım. bu tarz karelerde temiz sonuç için 120 ad e kadar stacking yapmak lazım. net alan azalarak geçiş yapar. küçük kareden güzel görünen net alan büyütünce doğru olmayabilir. yani stackingde en net ksımları kullanabiliyor olmak lazım..

#kesim00' tarafından 07.02.2014 12:49:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2014, 12:02 - İp: 151.***.**2.69
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Bu konuda hiç tecrübem yok, fazla bilgimde yok ama merak ettiğim bir teknik ve alan.

Aklıma gelenleri söyleyeyim.

Kesim abinin dediği gibi ışık önemli. Bir harici flash bile kit lensin kalitesini arttırıyorsa(gerçekte bir artma söz konusu değil en iyi performansı alıyoruz sadece) evet ışık çok önemli.

Harici aydınlatma için ne kullanıyorsunuz bilmiyorum belki kaçırmış olabilirim ama YN560-III gibi ucuz ve çok başarılı bir manuel lens alabilirsiniz. Flashların, sabit ışıklardan daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağladığını düşünüyorum.

Stack tekniğindeki fotoğraf sayısını arttırın. Bu arada o düzenek ile nasıl stack yönetimini uyguluyorsunuz çok merak ettim. Elle yapmak için çok hassas değil mi? Mutlaka ufak sarsıntılar oluyordur fotoğraf kalitesine etki edebilir ama bir ihtimal tabi.

Lens konusu da önemli. Keskinliğe en büyük etken lens. Fakat bu konuda bilgim ve tecrübem olmadığı için bir fikir de veremiyorum.

Tarih: 7 Şubat 2014, 14:18 - İp: 95.***.**9.202