tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

Ters Lens Vs Agrandizör Lensi

herkese merhaba

-----------------------------------------------------
nette
agrandizör lens

( http://www.ebay.com/itm/Nikon-EL-Nikkor-50mm-f2-8-Enlarger-)Lens-with-Original-Box-Plastic-Bubble-/171230803246 )

ve normal lens

( http://www.ebay.com/itm/Nikon-AF-50mm-f-1-8D-nikkor-50-mm-1-8-f1-8-D-Objectif-/180724801226?pt=FR_IQ_PhotoVideo_Photo_Objectifs_Zooms&hash=item2a14099eca )

ters bağlamaları arasında (KESKİNLİK VE ÇÖZÜNÜRLÜK anlamında ) kıyaslama/değerlendirme yapan bir yazı / araştırma bulamadım
her 2 si de gerçek macro lens almaktan daha ucuz çözümler olarak geçiyor ama hangisi daha iyidir
daha keskindir ve çözünürlüğü iyidir derdindeyim
bu 2 olasılığı da denemiş olan veya bu konuda herhangi bir yazı bulan, bilen , gören varsa paylaşırsa çok sevinirim

şimdiden teşekkürler

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:13:24 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:14:06 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 16:15:38 tarihinde düzenlendi.

#tomaydin' tarafından 11.02.2014 16:52:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2014, 14:15 - İp: 78.***.**5.33
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

herkesten çok özür diliyorum
sorumu ucu çok açık şekilde yönelttiğim için
o sebeple sorumu tekrar düzenledim

teşekkürler
ilgilenenlere

Tarih: 7 Şubat 2014, 16:18 - İp: 78.***.**2.232
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

mesela şimdi yüklediğim BU fotografı BU lensle değil de BU lensle çeksem ne değişirdi acaba

#tomaydin' tarafından 07.02.2014 17:44:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2014, 17:35 - İp: 78.***.**2.232
can-acustik
can-acustik (üye)
Tokat / Amatör

http://makrodunyasi.com/
buradan yardım alabilirsiniz aydın bey arkadaş argandizör lensi ile güzel işler çıkarıyor faceden de takip edebilir yazışabilirsin ilgili birisi bu konuda yardımcı olacaktır.canon mp65 mm den sonra stack için en iyi ekipman bence argondizör lensidir görüntü kalitesi olarak.selamlar

Tarih: 8 Şubat 2014, 10:14 - İp: 151.***.**1.74
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

sn acustik , macro dünyasındaki güray beyin yazılarını vs inceledim
ama agrandizör lensi ve normal lensi kıyaslamasını bulamadım
fakat gerçekten çok iyi işler yapıyor kendisi agrandizör ve microskop lesnleriyle
(darısı başımıza )

sn kesim00
her ne kadar fazla croplu dediğiniz fotografta crop olmasa da ışık konusundaki uyarılarınız (hiç ayrıntılı açıklamadığınız için tam olarak anlamamış olabilirim ama) vesilesiyle ışık olayını tekrar masaya yatırdım
birkaç gün içinde yeni sistemle denemeler yüklerim umudundayım

sayın roketadam
sizin de ışık ve stack layer artışı konularındaki uyarılarınızı dikkate alacağım

sorularınıza gelirsek
ışık için 1 sb900 ve bazen / belki 1 veya 2 sb r200 ve yumuşatıcı/yansıtıcı vs kullanıyorum
stack çekimleri normalde nasıl yapılır, ustalar nasıl yapar veya nasıl yapılmalıdır'ı bilemiyorum
ama ben evdeyken şöyle yapıyorum
gövdeye lensi gereken miktarda tüple takıyorum
gövdeyi stack kızağına , kızağı da tripoda sabitliyorum
ışıklar , model vs keyfe keder
mutlaka uzaktan kumandayla, önce ayna kaldırıp 5 sn bekledikten sonra çekiyorum ki minimum titreşim olsun

eldeyken bunlar mumkun değil tabiki
gene gövdeye lensi, flaşı , yumuşatıcıyı vs bağladıktan sonrası mumkun olan en hızlı ens ile askerde uzun menzilli tüfeklerle atış yaparkenki yarım nefes vs gibi tekniklerle mumkun olan en az kadraj kaymasıyla gereken derinlikten en fazla kare çıkarma çabası
genelde çekilenlerin çoğu çöp oluyor ama olsun

herkese çok teşekkür ediyorum

#tomaydin' tarafından 11.02.2014 16:50:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2014, 16:05 - İp: 78.***.**5.33
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En az anladigim/ hic anlamadigim makro konusunda bir yorum yapip, "agrandizor lensi var, agrandizor lensi var" diyeyim .

Bir Nikon, Schneider, Voigtlander v.s. agrandizor lensi, vasat bir fotograf makinasi objektifinden iyi olabilecegi gibi, o vasat kamera lensi, kotu bir Rus mali agrandizor lensinden kat kat iyi olabilir.

Sonucta agrandizor lensleri de makro amacli yayginca kullaniliyor ( okudugum kadariyla ). Genelleme yapmak dogru degil . En iyisi gozunuze kestirdiginiz/ buldugunuz bir agrandizor lensini google'layip makroda nasil olduguna bakmak.

Tarih: 12 Şubat 2014, 08:12 - İp: 96.***.**5.17