kenan_balci
kenan_balci (üye)
İçel / Amatör

Tepe Flaş Kullanımı

arkadaşlar merhabalar ben düğün çekimlerinde tepe flaş kullanmak istiyorum. canon 600d + yn 560ii ekipmanım var. amacım düğün esnasındaki anları yakalamak. bir kaç denemem oldu fakat ya bulanık çıkıyor (insanlar hareketli olduğu için) ya da netleme sorunu oluyor. akşamları düğün salonları gibi yerlerde flaşlı çekimlerde hangi mod da kullanmalıyım makineyi. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Tarih: 10 Nisan 2014, 17:57 - İp: 46.***.**9.1
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Bahsetmiş olduğunuz bulanık çıkma sebepleri flaş'tan ziyade uygun olmayan perde hızı ayarlarından kaynaklıdır.Düşük perde hızlarında hareketli insan ve nesneler bulanık çıkacaktır.İç mekan düğün ortamlarında ayarlar genellikle (flaş'lı iken) perde hızı 1/125 diyafram ise 5,6 ile 7-8 arası değişir(ortam şartlarına göre)

İkinci olarak,TTL olmayan flaşlarla düğün ortamlarında düzgün bir görüntü almak zordur,iyi tecrübe gerektirir,şöyle ki TTL flaşlar da
ortamdaki ışık ve lensin odak mesafe bilgilerinin hesaplanması sonucu flaş ışık gücünü ayarlar.

TTL olmayan flaşlar da flaşın gücünü ve odak mesafesini kendimiz belirleriz,işin püf noktası burada.Yani örnek olarak 18-135 mm lens ile 50 mm odak mesafesinde çekim yapıyorsan flaşın üzerinden zoom oranını 50-60 mm civarına ayarlayıp flaşın gücünüde 1/4-1/8-1/16... gibi değerlerde denemen lazım en iyi sonuca bu şekilde varabilirsin,ama düğün fotoğrafçılığında bu iş oldukça zahmetlidir tavsiyem TTL flaş kullanmandır.

Tarih: 13 Nisan 2014, 11:53 - İp: 91.***.**4.100
kenan_balci
kenan_balci (üye)
İçel / Amatör

Degerli yorumlariniz icin cok teşekkür ederim üstat söylediklerinizi dikkate alacağım!

Tarih: 13 Nisan 2014, 12:43 - İp: 46.***.**9.24
kayraayazma
kayraayazma (üye)
Tekirdağ / Amatör

arkadaşımızın dediği istineden kullandığım yn 460 tepe flaşımdan biliyorum ki TTL olmazsa olmaz.
1,5 sene oldu yn460 ile ancak ışığın derecesini çat pat ayarlıyabiliyorum.
ilerde kısmet ise makinemi değiştirince TTL flaşı alacağım ki bu dertten kurtulayım

Tarih: 3 Mayıs 2014, 13:40 - İp: 212.***.**2.119
  • 1