archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Şu Resimdeki Problem Nedir Sizce?

Bundan önce bir konu daha açtım ancak bir yanıt alamadım. Belki bir örnek verirsem daha iyi anlaşılırım diye düşünüyorum.
Linkteki resim bir udun göğüs kısmı. Sonucun böyle puslu çıkmasının nedeni ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz? Lens 28-100 Nikkor. Makine is D200. Ne haddine aldın bu makineyi diyen arkadaşlar vardır eminim. Haklısınız D70 alacaktım ama özel bir durum oldu ve bu makineyi çok uygun fiyata aldım. Ama sanırım bu lens yetersiz kalacak. Ne dersiniz?

http://rapidshare.com/files/21492565/ud.jpg.html

Tarih: 17 Mart 2007, 18:27 - İp: 81.***.**9.220
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Arkadasim, fotografi buraya yukleyemezmisin ? Ben acmayi basaramadim .

Tarih: 17 Mart 2007, 19:54 - İp: 195.***.**2.2
demioo
demioo (üye)
Konya / Amatör

Bu fotoğrafada sanırım ben netlik den başka bi sorun göremiyorum. Sanırımmakineyi tamolarak kullanmakta güçlük çekiyorsunuz ki netleme olmamış.(uzun süreli pozlama yaptıysanız el titremesinden dolayı netlikkaybolmuş olabilir.) Tabi bu sadece bi fikir onun dışında tenik olarak bi sıkıntı göremedim.

Tarih: 17 Mart 2007, 20:00 - İp: 85.***.**8.100
demioo
demioo (üye)
Konya / Amatör

#demioo' tarafından 17.03.2007 20:04:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2007, 20:03 - İp: 85.***.**8.100
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Doğru... ışık az olduğu için enstantaneyi biraz yavaşlattım. Resimde tripod kullanmadım. Ancak resimler tripodla çeksem de resimde görüldüğü biraz puslu çıktı. Netleme sorunu tellerin ana düzlemden yukarda olmasından da kaynaklanabilir mi? Udun göğüs kısmı altta kaldığı için böyle düşünüyorum.
Işığı artırıp enstantaneyi hızlandırıcam bakalım ne olacak?

#archilute' tarafından 17.03.2007 21:02:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2007, 21:00 - İp: 81.***.**3.2
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Lens fringing (renk sapmaları yapıyor.
Ud'un beyaz kıvrımlarının siyah zeminde göründüğü yerlere bakın, beyaza kontur olarak yeşile yakın renk sapmaları var.
Renk doygunluğu ayarlarınız düşük, makinede saturasyon ayarını biraz arttırın.
Netlik sorununuz mirror slap (aynanın çarpma hareketi) kökenli. Triod üzerinde mirror lockup seçeneği ile çekin.
netlik tellere gidiyor (makinenin en kolay algılayacağı şey çapraz teller) biraz daha derinlik için diyaframı f8 veya 11 e getirerek çekim yapın. Diyaframı kısmak fringing probleminide önemli ölçüde halledebilir.

Özetle, makinenin saturasyon ve kontrast ayarını biraz arttırın. Tripod üzerinde yüksek diyaframla mirror lockup seçeneği ile çekim yapın. Sonuçlar epey düzelecektir.

Tarih: 17 Mart 2007, 23:59 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim. Çok teknik ve yararlı bilgiler benim için. Hemen denemem lazım

Tarih: 18 Mart 2007, 08:03 - İp: 81.***.**5.89
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Şu anda önerileriniz doğrultusunda bir çekim yaptım bir gitar üzerinde. Uyduruk küçük bir tripod üzerinde çekim yapmama rağmen (kesin titremiştir) denemede sonuçlar inanılmaz değişti. Ürünler olduklarından daha güzel görünüyorlar şimdi.
Sorun şu sanırım makineyi alalı 2 gün oldu ve manual i okumayı bile bitirmedim henüz.

Tarih: 18 Mart 2007, 13:05 - İp: 81.***.**9.220
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

işinize yaradığına sevindim.
Çok güzel bir makine kullanıyorsunuz. D200'ün tek kusuru yüksek iso'da çok başarılı olmaması. Bunun dışında herçekten çok iyi bir makine.
Sabit nesneler çekiyorsanız En iyi sonuçlar için;
100 iso kullanın
mutlaka tripod kullanın.
f8 veya f11 ile çekim yapın.
mirror locup seçeneği kullanın
deklanşör kablosu kullanın, yoksa self-timer kullanın.

Bu her lens ve her DSLR/SLR makine için geçerlidir.
Işıklandırma ve renk/saturasyon ayarları konuya göre değişir.

Tarih: 18 Mart 2007, 16:44 - İp: 88.***.**2.58
archilute
archilute (üye)
Ankara / Amatör

Bu ürün detay resimlerini fuar standlarında kullanılmak üzere poster yapmayı düşünüyorum. O yüzden resmin gerçek büyüklüğündeki kalitesi benim için çok önemli.
Acaba daha iyi bir lens alsam daha keskin sonuçlar alabilirmiyim? Mesela f2.8 18-75mm gibi? Nikonun böyle bir lensi var ama benim kullandığım lense göre çok daha pahalı. Pahalı olması tatmin edici fark anlamına gelir mi? Yoksa değmez mi ne dersiniz?

Tarih: 18 Mart 2007, 22:20 - İp: 81.***.**3.59
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ucuz ve basit bir çözüm önereyim size.
Zoom almayın. 50mm F/1.8 bir nikon lensi alın. Mesafeyi ayarlamak nasıl olsa elinizde. Bu lensin keskinliği çok iyi.
Sanırım Photodo sitesi Nikon için bundan keskin lens yok demişti.
Fiyatı dışarıda 90 dolar !!!

http://www.kenrockwell.com/nikon/5018af.htm

Türkiye fiyatı 150 doların altında olmalı. Aydınlar fotoda görmüştüm.

Tarih: 18 Mart 2007, 23:17 - İp: 88.***.**2.58