t_tuga
t_tuga (üye)
Manisa / Amatör

Sema Gösterisi

digital makinemde sema gösterisi çekicem.fakat hareketli görüntülerde bir türlü oluşan fluluk ve titremeleri önleyemiyorum.hangi ayarları kullanma gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var.mesela shutter ayarlarını iso ayarlarını nasıl yapmam gerektiğini bilemiyorum.bir türlü iyi sonuca ulaşamadım.makinem konica revio kd-510z.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

Tarih: 1 Mayıs 2005, 16:39 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Hiç canlı sema gösterisi izlemedim ama gösterinin loş ışık altında yapılacağını tahmin ediyorum. Flaş kullanmanıza da izin verileceğini zannetmiyorum. Konunuzun da hareketli olduğunu düşünürsek işiniz biraz zorlaşıyor. Semazenleri dondurmak için yüksek enstantane kullanmanız gerekiyor. En az 1/500sn. gibi bir değer kullanmak gerekir diye tahmin ediyorum. Tabii diyaframı da sonuna kadar açmanız lazım. Noise'leri de göze alıp ISO'yu da en yüksek değere getirin. Bu değerlerde bir çekim yapıp sonuca bakın. Fotoğrafınız hala karanlık ise enstantaneyi düşürmekten başka çareniz yok. Önce 1/250'ye düşürün, hala karanlık çıkıyor ise sırasıyla 1/100, 1/50 ...şeklinde düşürerek denemeler yapmanız lazım. Tabii enstantaneyi düşürdükçe hareketin etkisi görülecek, netlik kaybolacaktır. Flaş kullanamadığınız müddetçe yapacak birşeyiniz yok. Netsizliğe katlanmak zorundasınız. Enstantaneyi düşürdükçe elde çekim yapmanız da zorlaşacak, tripod kullanmanız gerekebilecektir. Eğer ilk çektiğiniz fotoğraf olması gerekenden daha aydınlık çıktı ise yaşadınız Eğer semazeni net olarak dondurabilmişseniz ISO'yu düşürerek noise'leri defedebilirsiniz. Semazen hala biraz bulanık ise ISO'ya dokunmayın, enstantaneyi biraz daha yükseltin. Önce 1/750 yapın, o da yetmedi 1/1000 yapın. Fotoğrafınız hala fazla pozlanmış ve semazen de donmuş ise artık ISO’yu düşürebilirsiniz. Bu arada makinenizi tanımıyorum ama manuel ayarlar yapılabildiğini varsayıyorum. Aksi taktirde başarılı sonuç almanız çok zor. Umarım yardımcı olmuşumdur.

#bitpire' tarafından 02.05.2005 17:50:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2005, 17:36 - İp: yok
  • 1