okancelik
okancelik (üye)
Ankara / Meraklı

Portre Çekimi Ve Dx6490

Manzaralar, geniş panaromalar, etkileyici bir gökyüzü ve kalabalık sahneler için geniş açı idealdir. Sıkışık iç mekanlarda çalışırken de yararlıdır. Resimlerinizi çirkinleştirecek bir biçim bozulması (distorsiyon) istemiyorsanız, geniş açılı objektifleri yakın çekim portre resimlerinde kullanmayın.

Bende Kodak DX6490 var. Ama yakından çektiğim insan görüntüleri, gerçeğinden çok farklı. Burada anlatılan objektif olayı zaten benim makinem de yok. DX6490 ile yakından çektiğim insan yüzleri neden kötü çıkıyor? Ev içinde çektiğim görüntüler cidden gerçeğinden çok farklı. Bunun nedeni nedir?
Işık mı , yoksa makinenin objektifinden mi kaynaklanıyor?

Kodak DX6490 ile yakından çekilen insan fotolarnda distorsiyon olur mu?

Tarih: 27 Mayıs 2005, 13:10 - İp: yok
okancelik
okancelik (üye)
Ankara / Meraklı

Bu olayın küçük açılı objektiflerde olmayacağı söyleniyor.
Elimdeki makinede geniş açılı bir objektif yok ki.
Neden kaynaklanıyor bu?

Beni bu konularda aydınlatabilirmisiniz?

Tarih: 27 Mayıs 2005, 13:13 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenizin en geniş açıyı sağlayan odak uzunluğu 38 mm.dir. Yani hiç zoom yapmadığınız zaman 38 mm. odak uzunluğunda çekmiş olursunuz. Bu şekilde portre çekimi yaparsanız dediğiniz sorunlar ortaya çıkar. Full zoom yaparsanız da 380mm. odak uzunluğu elde edersiniz. Portre çekimleri için ideal odak uzunluğu mesafeye göre değişmekle beraber 75-135 mm. civarındadır. Dolayısıyla portre çekimlerinde bir miktar zoom yapmanız lazım.

#bitpire' tarafından 27.05.2005 14:09:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 14:13 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

O bir miktar zoomun ne olduğunu da şöyle hesaplayabilirsiniz mesela. Zoom düğmesine çok küçük tıklamalarla basarak sonuna kadar zoom yapın. Sonuna gelene kadar kaç kere tıkladığınızı sayın. Diyelim ki 10 tıklamada sona geldiniz. Yani 38 mm.den 380 mm.'e 10 tıklamada geldiniz. (380-38)/10=34.2 yani her bir tıklamanızda yaklaşık 34 mm yakınlaştırmış oluyorsunuz. Dolayısıyla zoom düğmesini iki kere tıklarsanız yaklaşık olarak 38+34+34=106mm. odak uzunluğu elde edersiniz ki bu da portre çekimleri için oldukça idealdir.

#bitpire' tarafından 27.05.2005 14:24:31 tarihinde düzenlendi.

#bitpire' tarafından 27.05.2005 14:32:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 14:27 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Şikayetiniz sadece distorsiyon mu? Yoksa gerçeğinden farklı derken renk farklılığınımı kastediyorsunuz şayet renkler gerçeğe uygun değilse bu yanlış beyaz ayarından ve yetersiz ışıktan kaynaklanabilir.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 15:10 - İp: yok
nanbaba
nanbaba (üye)
İstanbul / Amatör

tabi ki ışığın da etkisi vardır.ama genellik le kodak lenslerin de bu gibi sorunlar olabiliyor.otomatik ayarda dene..

Tarih: 27 Mayıs 2005, 15:43 - İp: yok
burak_22
burak_22 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar benimde d 100 var ayarlarını tam yapamadım bana da yardımcı olurmusunus objektif 24/85 d

Tarih: 11 Ekim 2005, 21:21 - İp: yok
  • 1