kaserian
kaserian (üye)
Kayseri / Profesyonel Fotoğrafçı

Odaksal Çekim Nedir Nasıl Yapılır

Son zamanlarda " Teknoloji çıldırmış olmalı, teknoloji nereye gidiyo , teknolojinin sonu yok " gibi terimleri sıkça kullanır olduk karşımıza her yeni cihaz çıktığında mutlaka benzer şeylerden dem vurmaya , konuşmaya tartışmaya , şaşırmaya başladık , son 30-40 yılda yaşanıtımızda çok önemli değişiklikler oldu , evlerimiz , arabalarımız , tabi ki bunlardan fotograf makinalarımız da kendi payına düşeni aldı ve almaya devam ediyor.

Eski nesil fotoğraf makinalarında piksel, sensör, işlemci vs ...yarışı devam ederken yeni nesil kompakt DSLR (SLR) objektifi değişen makinalarda yarışın boyutu değişmiş makinaların ağırlıkları azalmış, boyutları ebatları küçülmüş ,sensör , işlemci ,hızları artarken yüksek çözünürlük piksellerin objektiflerin yanı sıra yazılım, görüntü kalitesi değişik efektler, (odaksal çekim, HDR , panorama, 3D panorama ,monokrom,oyuncak kamera , sepya tonu, HD vidyo çekimi ) gibi çok farklı özelliklerle abileriyle aynı kulvarda yarışın içine dahil olup onlarla mücadeleye başlamış hatta bi çok alanda öne geçmiş vaziyetteler .

Fotoğrafın geniş bir yelpazede alıcı (tüketici ) kitlesinin olduğunu düşününce milyarlarca doların bu pazarda döndüğünü göze alırsak üreticilerin her biri bu pazarda yer edinmek adına bir çok farklı özelliği daha ucuza sunmaya çalışmasına da alışmak ve şaşırmamak gerek . Bizler de bu pazarda nasibimize düşen makinayı alıp kendimizce eğlenmeye devam edip benim makinam seninkini döver , senin makinan bunu da mı yapıyor yarı kıskançlık yarı şakayla gönlümüzce fotoğraf çekmeye devam edeceğiz yada cihazları kullanamayıp benim fotoğraflarım niye kötü oluyor deyip belki de fotoğraf çekmeyi bırakacağız ama şahsi düşüncem hayatın bizden sonrakilere aktarılması konusunda, anların anıların ölümsüzleştirlmesi anlamında ya da sırf canımzı istediği için içimizden geleni yapmaktan güzeli olmadığı düşüncesiyle fotoğraf çekmekten vazgeçmemeli.

Şimdi gelelim bu ilk blog yazımda paylaştığım fotoğrafa. Bu fotoğraf benim tabirimle "odaksal çekim" örneğidir. Peki nedir "odaksal çekim" ( ki bu tabir tamamen kendime ait olup fotoğraf camiasında hızla yayılmaktadır makinamdaki efektlerden birisiniz anlatan bir ifade. 4 ana renktenden (KIRMIZI,SARI;MAVİ,YEŞİL ) birisini seçip kalan bölgelerin kadrajda siyah beyaz olarak bırakılması. Bir çok eski fotoğraf makinasında bu tarz özellik efekt yok yazılımsal olarak fotoğraf düzenleme programı kullanmaya gerek kalmadan bi kaç ayar ile bu tarz göze hoş gelen görüntüleri elde etmeye imkan sağlıyor bu efekt.

Yukarıdaki sarmaşık fotoğrafımda KIRMIZI yı bıraktım yapraklar diğer yerler siyah olarak kaldı bu arada ille de exif bilgilerini yazsaydın diyebilirsiniz ( f 8 - ISO 200 - 1/200 ) değerlerinde çekim yaptım.

Hayatı fotoğraflarla ölümsüzleştireceğimiz günlere.Gülümseyin
http://www.mustafabalta.net/

Tarih: 22 Kasım 2012, 09:24 - İp: 88.***.**5.213
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Sayin kaserian !Simdi biraz ögretmen gibi konusacagim,
1( Odak cekimi diye bir terim yoktur,Odak ölcüm terimi vardir,
Odak bir hedeftir bu hedefler ikiye ayrilir 1( Spot 2(Alan
Spot ölcümünde ,makina dar acida ölcer, bu objektifle ilgisizdir
isterseniz ,18mm lik le,isterseniz300 mm lik bir objektif olsun
degismez ve bu spot ölcümü makinadan,makinaya degisir,ama 8 derece ama 6 derece olabilir.
2(alan ölcümü objektifle ne görüyorsaniz o alanin tamamini ölcer ve ona göre F degerini belirler. Siz bu degeri uygun bulmazsaniz
eksi yarim veya bir deger ayarlayabilirsiniz.
Örnek: 10 metre ilerdeki agactaki kus yuvasindaki kusu cekmek
istiyorsaniz makinanin olcum modunu SPOT moduna getirmeniz da yarar
li olur.iyi günler

Tarih: 22 Kasım 2012, 12:21 - İp: 79.***.**2.36
kaserian
kaserian (üye)

http://www.mustafabalta.net/?p=433 konunun anlaşılabilir olması için kişisel web sayfamdaki fotograf örneklerine bakmanızı öneririm selamlar

Tarih: 22 Kasım 2012, 12:41 - İp: 88.***.**5.213
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon'daki "color accent"ten bahsediyorsunuz degil mi? Ornegin G serisinde var. Renk Vurgulama ya da Renk Vurgusu daha iyi bir tanim saniyorum.

Tarih: 22 Kasım 2012, 13:50 - İp: 95.***.**6.64
kaserian
kaserian (üye)

canonda da varmı böyle bi özellik bilmiyorum ben ODAKSAL olarak tanımladım ,ben yazana kadar internette konuya ait her hangi bi açıklama bulamadım onun için benim anlatma stilim bu ODAKSAL siz nasıl isterseniz tanımlayın selamlar tşkler

Tarih: 22 Kasım 2012, 14:04 - İp: 88.***.**5.213
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Merhaba Siz de benim gibi bilgisayarin karsisina gecmis oturuyorsunuz, ben emekli oldugum icin vaktim cok, eh hal böyleken
konusalim. ben sizin su odaklama isini hala anlamis degilim
Ben almanyadan yaziyorum, Emekli Yüksek mak.ve optik mühendisiyim.
45 seneden beri de fot.cekmekteyim. gelgelelim ,odaksal cekim diye bir sey isitmedim. Bu söyle olabilir sizin makinanizin menüsü Türkce
ise o zaman birileri kafalarina göre tercüme etmis olabilirmi?
Sizin resimlerinizde gördügüm kadar ,siz resimlerinizi SRGB RENK HANESINDE cekiyorsunuz SRGB renkleri RGB hanesine nazaran daha doymus cikar( pencerem resmindeki gibi) Renk hanesini RGB ye uyarla
maniz kanisindayim hadi bol sanslar arkadasim.

Tarih: 22 Kasım 2012, 14:31 - İp: 79.***.**2.36
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bit pazarından 50 liraya aldığım 2006 model Canon powershot A430 kompakt makinemde var bu özellik desem. Hatta istediğiniz rengi istediğiniz başka bir renkle değiştirebiliyorsunuz, örneğin kırmızıları mavi yapabiliyorsunuz desem. İnanmazsanız kullanım kılavuzunun ilgili sayfasının linkini versem. Tıklayınız

Tarih: 22 Kasım 2012, 14:41 - İp: 213.***.**5.242
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

bitpire, aynen dedigin gibi. Bircok Canon'da var bu ozellik. Bazen ilginc seyler yapabiliyorsun.

Tarih: 22 Kasım 2012, 16:33 - İp: 95.***.**6.64
kaserian
kaserian (üye)

sizin yaşınız 45 yıllık çekim yaptıklarınızda filan sorun yok , elipmanlarınızda da problem olduğunu düşünmüyorum , ODAKSAL tanımını ben yapana kadar internette böyle bi açıklama yoktu , Canon da var Nikonda yok gibide polemiğe girmenin bize bi faydası yok konu şu ben makinamda 4 ana rengi seçip (KIRMIZI-SARI-MAVİ-YEŞİL) geriye kalan her yeri siyah beyaz bırakabiliyorum , bunu da ODAKSAL çekim olarak tanımladım kendi tarifim bunu aktarana kadar böyle bişi yoktu sizde buna tek renk seçimi diyin , baskın renk diyin yada ne isterseniz öyle adlandırın önemli değil bu konuyu ilk ben dile getirdim bende ODAKSAL çekim olarak diyorum sizce mahsuru varmı?
İnsanlar tek renk seçip diğer yerleri bırakamadığı için bilgisayarda boyama metoduna yöneliyor kullandığım makina ile sadece bi kaç tuş ile pcde uğraşmaya gerek kalmadan olay çekim esnasında bitmiş oluyor .Buradaki amaç piyasadaki adı belli markalara insanları yönlendirmekten vazgeçip kullanamadıkları özellikleirnden faydalanamadıkları ekipmanlara boşyere para harcamadan kullanımı kolay makinaları tercih etmelerini sağlamak yada başka markaları araştırmalarının daha iyi olacağını kendi ihtiyaçları doğrultusunda makinalar almalarına yöneltmek gerekir diye düşünüyorum

Tarih: 22 Kasım 2012, 18:31 - İp: 46.***.**1.99
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Gönlünüzce olsun Kardesim!
Eyvallah

Tarih: 22 Kasım 2012, 18:58 - İp: 79.***.**2.36
kaserian
kaserian (üye)

çok tşk ederim selamlar

Tarih: 22 Kasım 2012, 18:59 - İp: 46.***.**1.99