virtueslife
virtueslife (üye)
Bursa / Amatör

Odaklama Konusunda Lütfen Yardım

Merhaba arkadaşlar ben 550d kullanıcısıyım. Bu konuda daha önce birçok bilgi paylaşılmıştır ama benim forumlarda kafama yatmayan yada kendim beceremediğim bir konu var. Biliyorsunuz ki 550d nin 9 Af noktası 1 çapraz af si mevcut. Ben dikey şekilde boy fotoları çekerken genelde odakta sorun yaşıyorum.Normalde yakın çekimlerde net olan fotoğraflarımda uyguladığım tekniğin aynısını uyguluyorum ama boydan olmuyor. 55-250 ıs ve 50 mm kulanıyorum. Şimdi ben dikey şekilde odaklarken önce kadrajın ortasıyla odaklayıp sonra aşağı doğru kadrajı düzeltmem mi lazım yok manuel olarak kelle bölümüne en üst seçip direk çekim mi yapmam lazım genelde ikiside olmuyor. Yardımcı olursanız memnun olucam. Teşekkürler.

Tarih: 5 Mayıs 2014, 10:27 - İp: 78.***.**0.159
virtueslife
virtueslife (üye)
Bursa / Amatör

Koskoca forumda yazan yok işe bak yaaa. İnsan bir yardımcı olur bee püüüüü size

Tarih: 7 Mayıs 2014, 18:34 - İp: 78.***.**0.159
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

tamam yetiştim..
kadraj doğrultma yapmamaya, yapsanız da mümkün olduğu kadar kısa mesafede tutmaya çalışın.

en güzeli netleme noktalarını kullanmaktır. örneğin dikeyde en üstteki noktayı seçtiniz. ama kafaya değil de göğüse denk geldi. o zaman başı netleyip biraz kadraj kaydırabilirsiniz, çok sorun olmaz.
kolay gelsin...

Tarih: 7 Mayıs 2014, 18:50 - İp: 95.***.**1.225
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

http://www.netfotograf.com/forum/cekim-teknikleri/tekrar-kadrajlamak-neden-kotu-21197-1.html

Tarih: 7 Mayıs 2014, 18:52 - İp: 95.***.**1.225
virtueslife
virtueslife (üye)
Bursa / Amatör

Hocam çok sağol. Aslında bende o tekniği uyguluyordum fakat bazı forumlarda birçok kişiden gördüğüm çapraz af yi kullanıp sonra kadrajlanılmasını söyluyorlardı. Bu konuda benım fikrimde senin dedğin gibi yüz bölgesindeki Af yi seçip odaklama yapmak çünkü bunu test etmiştim ki yeniden kadrajlama orta af ile olmuyordu hani böyle soylemler duydugumdan dolayı şaşırmıstım yaptığım net farklı onların soylediği bulanıktı. Neyse yorumun için cok tesekkur ediyorum. Aynı tekniği uygulamaya devam

Tarih: 13 Mayıs 2014, 00:33 - İp: 78.***.**0.159
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

kadraj kaydırma en acık dıyaframım 2 stop ve uzerı degerlerde ıyı netıce verır arka planı oldurmek ıçin en acık dıyaframı kullanıyorsanız kadraj kaydırma netsızlıge neden olur bu durumda af noktasını gozlere odaklanacak sekılde kaydırarak af yı yapın gozler net olunca portre net gorunur

Tarih: 24 Mayıs 2014, 14:34 - İp: 88.***.**4.222
  • 1