mesut_boztas
mesut_boztas (üye)
Ankara / Amatör

Nişan Fotografları İle İlgili

Merhaba

Fotografçılıga Yeni Başladım (2-3 Ay) Üniversite Ögrencisiyim (Hacettepe Tıp Fakültesi) Bir Nişan İçin Çiftin Dış Çekimlerini Yapıcam Makinam Fujifilm Hs20 EXR Tripod'um Var Fakat Hangi Modda Nasıl Çekim Yapacagım KOnusunda Tereddütlerim Var + Fiyat Belirlemedeim Sadece Dış Çekim İçin Ne Kadar Bir Fiyat Vermeliyim Birkaç Fotografada Photoshop Uyguluyacagım Sizden Cevabını Bekledigim Sorular

Nişandan Önce Dış Çekim İçin Ne Kadar Bir Fiyat İstemeliyim?

Kaç Poz Çekmeliyim Ben Sınırsız Dedim Ama Abarttımmı Acaba ?

İç Mekanda Flaş Kullanmalımıyım?

Ankara İçin Dış Mekan Öneriniz Varmı?

Çekime Giderken Yanıma Yardımcı Olarak Bİrini Götürmelimiyim Hani Ekipmanları Taşısın Felan Diye?

GP2700 NiMH Şarjlı Pillerim Var Bunlar Yeterli Olurmu Makina Sürekli Açık Kalırsa 2-3 İçin Normalde 2 Hafta Gidiyoda ?

Tripod'u Götürmelimiyim?

Çekimden Kaç Gün Sonra Fotografları Teslim Etmem Gerekir Bunun İçin Standart Bir Süre Varmı?

Gelin Damat İçin Poz Örneklerine Bakabilecegim Bir kaynak Önerenbilirmisiniz?

Sorularım İşi Bİlmedigimden Ötürü Saçma Gelebilir..
Konuyu Yanlış Yere Açtıysam Admin'den Özür Diliyorum.
Yardımcı Olmanız Dilegiyle Cevaplarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim...

Mesut B.

Tarih: 23 Nisan 2012, 15:12 - İp: 88.***.**9.175
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir daha geri gelmesi imkansız anlar için fotoğraf çekiminin işin ehli olmayana emanet edilmesi bence büyük bir hata. Hele ki siz nişan eğlencesi içerisinde bu fotoğrafları çekmeyeceksiniz; dış mekanda yapılacak profesyonellik gerektiren bir çekimden bahsediyorsunuz. Çiftin sizden beklentileri bu yönde olacaktır.

Yazdıklarım hoşunuza gitmeyebilir ancak doğru olan gerçek şu ki sizin bu işi bu bilgi ve deneyimle hakkını vererek üstesinden gelemeyecek olmanız. Yani otomobil kullanmayı biliyorsunuz, ama bir tır kamyonu kullanmak niyetindesiniz; yapacağınız hatanın sonuçları vahim olabilir. Çekersiniz bi şeyler ama ne, ne kadar doğru olur, ne kadar iyi sonuç alırsınız bu tartışılır.

Bence bu işi erbabına bırakın onlar yapsınlar.

Tarih: 23 Nisan 2012, 15:36 - İp: 46.***.**3.230
mesut_boztas
mesut_boztas (üye)
Ankara / Amatör

haklısınız fakat çekimini yapıcagım kişilerin çok büyük meblaglar verecek güçleri yok o yüzden benim gibi Profesyonel tuhlu amatörleri tercih ediyorlar

Tarih: 23 Nisan 2012, 15:43 - İp: 88.***.**9.175
oldies
oldies (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

bi yola çıkmışın ne yol bilirsin ne yordam kusura bakma doğruya doğru yanlışa yanlış demek lazım bu konuda 1kere makinan makina değil yazdıklarına bakılırsa makine ayarlarındanda anlamıyon bunun geri dönüşü yok 1 kere olan bişi sonrası yok bu işin iyi düşün derim iyilik yapçam diye

Tarih: 23 Nisan 2012, 17:20 - İp: 88.***.**0.86
mesut_boztas
mesut_boztas (üye)
Ankara / Amatör

size soru sormakla hata ettim herhalde cevaptan çok eleştri var yardımcı olayım diyen yokda olabildigine eleştri

oldies:benim gücüm buna yetti bunu aldım (ögrenci kredisiyle) senin daha güzeli varsa ne mutlu sana

Tarih: 23 Nisan 2012, 18:09 - İp: 88.***.**9.175
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eleştirel de olsa sonuçta size cevap verdik Sayın Mesut Boztaş. Verdiğimiz cevaplar sizin duymak istediğiniz cevaplar olmayabilir, ama gerçekler böyle maalesef.

Çünkü:
Sormuş olduğunuz sorulara cevap vermek istersen bir fotoğrafçılık kursu için yazılmış bir kitabı buraya aktarmamız gerekiyor. Ama sizin bu konuda biraz bilginiz olsaydı o zaman sorularınız daha noktasal hedefli olurdu ve buna da rahatça cevap alabilirdiniz. Sorularınızın içinde hep temel fotoğrafçılık bilgileri yatıyor.

"İç mekanda flaş kullanmalı mıyım?"

Böyle bir soru olur mu? Makinana ve kendine güveniyorsan flaşsız çek; ha bir de isodan kaynaklanan noise olmayacak ona göre! Ne de olsa adamdan para alacaksın.

"GP2700 yeterli olur mu?"

Nerden bilelim pillerin ne tazelikte olduğunu ve senin cihazların bu pillerden ne kadar akım çektiğini? Madem bu işe soyundun en az 2 takım yedek pil ile işe çıkman lazım, bunu da bizden mi duymak istiyorsun?

"Çekimden kaç gün sonra fotoğrafları teslim etmek gerekir....."

E tabii ki herkes bir an önce fotoğrafını görmek, teslim almak ister. Sen profesyonel ruhlu amatörsün ya; o yüzden RAW çekersin, sonra bunların her birini tek tek raw işleyici programlarla işlersin, her biri için en az yarım saat harcarsın. Sonra ortaya çıkan jpeg leri bu kez photoshop ile tekrar makyajlarsın, bir de her birinden birer kopya olmak üzer daha düşük boyut oluşturursun. Dedik ya profesyonel ruhlu amatör bu işi profesyonelden biraz daha yavaş yaparsa yaklaşık 1 ay sonra fotoğrafları teslim edersin.

"Gelin damat için poz örnekleri...."

Madem üniversite öğrenicisisin o halde google kullanmayı bilirsin, sor ona bak sana binlerce gelin damat dış mekan çekimi gösterecek, inan bana!

Madem senin bu müşterin ucuza maletmek istiyor, o halde sen bu konuları fazla kafaya takma, çek gitsin öylesine.

Mesut, şimdi bana çok kızdın sen, biliyorum. Ama bunları yazmamı sen istedin, hiç kusura bakma. Biz sana doğruları yazdıkça sen bizi yanlış anladın ve maalesef doz buraya kadar geldi.

Bunu ben çok iyi tanıyorum, senin yaşındaki yeğenim de aynı kafayla gidiyor, ama sonu hep hüsran.

Başarılar Mesut.

Tarih: 23 Nisan 2012, 19:37 - İp: 81.***.**3.207
mesut_boztas
mesut_boztas (üye)
Ankara / Amatör

hiç sormadım kabul edin iyi akşamlar

Tarih: 23 Nisan 2012, 19:49 - İp: 88.***.**9.175
adm78
adm78 (üye)
İstanbul / Amatör

Nişandan Önce Dış Çekim İçin Ne Kadar Bir Fiyat İstemeliyim? : Cevap Çektiğin kare başına 2 lira.
Kaç Poz Çekmeliyim Ben Sınırsız Dedim Ama Abarttımmı Acaba ? : Cevap, Abarttınız tabiki 35-40 kare yeterli olacaktır.
İç Mekanda Flaş Kullanmalımıyım? flash olmazsa olmazdır kullanacaksınız. Tabiki mekanın aydınlatmasına göre değişir cevaplar.
Çekime Giderken Yanıma Yardımcı Olarak Bİrini Götürmelimiyim Hani Ekipmanları Taşısın Felan Diye?: Cevap : Gerek yok Zaten bir tripotunuz var onu da siz taşırsınız.
Tripod'u Götürmelimiyim? Cevap: Fotoğrafların net olması için Tripot şarttır.
Çekimden Kaç Gün Sonra Fotografları Teslim Etmem Gerekir Bunun İçin Standart Bir Süre Varmı? Cevap : 1 haftayı geçmesin
Gelin Damat İçin Poz Örneklerine Bakabilecegim Bir kaynak Önerenbilirmisiniz? Cevap : hz Google ye sorun.

Tarih: 24 Nisan 2012, 16:37 - İp: 212.***.**5.194
mesut_boztas
mesut_boztas (üye)
Ankara / Amatör

adm78 : cevapların için çok teşekkürler

Tarih: 25 Nisan 2012, 00:57 - İp: 88.***.**3.240
clacas
clacas (üye)
İzmir / Amatör

Tıp Fakültesi öğrencisi olduğun için küçük bir örnek vermek istiyorum. Düşün ki burası doktorların bilgilerini paylaştığı bir forum ve biri gelip diyor ki;
++++++++++
Arkadaşlar amatör cerrahlığa yeni başladım(2-3 ay). Ama profesyonel ruhlu amatör bir cerrahım, küçük bir dükkan kiraladım, bütçem yettiğince ameliyathaneye çevirmeye çalıştım. Hafta sonu bir hastanın açık kalp ameliyatını yapıcam, ama ameliyatı nasıl yapacağım konusunda tereddütlerim var, sizden cevabını beklediğim sorularım var. Bu arada henüz bir fiyat vermedim. Bu hastanın gerçek cerrahlara verecek kadar parası yok o yüzden benim gibi profesyonel ruhlu amatör bir cerraha güvenmek zorunda kaldılar. Sorularıma geçmeden önce belirteyim beni eleştirerek lütfen hevesimi kırmayın ben çok iyi bir cerrah olmak istiyorum. Bu arada ufak tefek kazalar olabilir. Bir kaç hastayı kaybetsem de önemli değil hem para hem tecrübe kazanmış olucam nasıl olsa.
Sorularım;

* Ameliyat için ne kadar istemeliyim? Bıçak parası isteyecek miyim?

* Tüm tıkalı damarları açarım dedim ama acaba abarttım mı?

* Önce pensleri mi tutturmalıyım yoksa önce kesip sonra pens mi atmalıyım?

* Ameliyattan sonra iz kalmasın diye önereceğiniz bir kesim tekniği var mı?

* Sizce yanımda hemşire bulundurmalı mıyım? Arada terimi falan silsin diye

* Hastaya ne kadar narkoz vermeliyim hani şöyle 2-3 saat uyusun diye. Sanırım 2-3 saatte halledebilirim. Yoksa işi garantiye alıp bol narkoz verip 10-12 saat uyutsam mı hastayı?

* Bistüri kullanmam gerekir mi?

* Sizce hasta ne kadar süre sonra iyileşir. Bunun için standart bir süre var mı? İyileşmezse ucuza cenazeyi kaldıracak bir yer biliyor musunuz?

* Son olarak damarların kalpteki bağlantılarını gösteren bir kaynak önerebilir misiniz?

Sorularım size saçma gelmesin bu işi yeni öğreniyorum :D
++++++++++

İşte böyle bir soruyu ciddi olarak soran birine müstakbel bir doktor olarak sen ne cevap verirdin?

Tarih: 25 Nisan 2012, 13:31 - İp: 195.***.**4.30
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

1- her iş kendi içinde risk barındırır.
2- profesyonel demek riskleri en eza indirgeyen ve bunun karşılığında para alan, işi devlet nezdinde usulüyle yapan(vergi, meslek erbabaı, kira, sigorta vs.) kişi demektir.
3- ücret piyasa şartları ortalamalarına göre verilir.
4- vergi, sigorta, kira eleman, elektrik su, baskı vs. ücreti ödemediğin için ücret piyasanın çok altında olması beklenir.

önerim: sabahtan akşama kadar çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin. nasıl olsa ele avuca sığıcak 3-5 fotoğraf ancak olur. oda yine her zaman olduğu gibi riskli.

yani topyekün bir riskin içine giriyorsunuz. Bu yüzden eleman tripod vs bunlara hiç bulaşmayın. gidin bir yedek makine kiralayın bol pil alın ve çok fazla güleryüzlü olun. en ilgincide şansınız yaver gitmesi için çok çok dua edin. :-)

yeterki işi sorunsuz bitirin de tek derdiniz para kısmı olsun :-)

Tarih: 25 Nisan 2012, 13:52 - İp: 88.***.**4.114