sarcastique
sarcastique (üye)
İstanbul / Meraklı

Manzara Çekimlerinde Netsizlik Problemi

Herkese merhaba,
son 2.5 aydır dslr makine kullanıyorum ve netfotoğraf forumunu tekip etmekteyim, başlangıçta neredeyse hiçbir bilgim olmamasına rağmen forumdan birçok çekim tekniği ve ekipman hakkında çok sayıda faydalı bilgi edindim, bu nedenle öncelikle hepinize teşekkür ederim...

2 aylık denemelerimin ardından kuş ve manzara çekimine ilgi duyduğumu farkettim ve o yöne eğilmeye başladım ancak çok beğendiğim manzaraların fotoğraflarını çektikten sonra bilgisayarda incelediğimde (%100 büyütmede) son derece başarısız olduğumu görüyorum (özellikle keskinlik anlamında)

bir örnek fotoğraf yükleyerek sorumu sormak istedim;

1. eklediğim fotoğrafı canon 1000d makinamın kit lensi (18-55) ile çektim
2. çekim sırasında tripod kullandım,
3. diyafram öncelikli modda önerilere uygun şekilde en açık diyafram değerinden kaçınacak şekilde diyaframı 11'e ayarladım (genellikle diyafram değerini 8-16 aralığında seçiyorum sonuçlar pek farklı olmuyor
4. fotoğrafı önerilen şekilde ışığın dik olarak gelmediği sabahın erken saatlerinde (06:30 civarı) çektim
5. bunların yanında bütün çekimlerimde makinemin en düşük ISO değeri olan 100'ü kullanıyorum ve raw formatında çekim yapıyorum

sonuç olarak bu ve buna benzer fotoğraflarımda bir türlü istediğim netliği yakalayamıyorum
bu konuda benim farkında olmadığım hatalı bir davranışım ya da yapmam gereken ama atladığım bir durum varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim...
"acaba kit lensimin sınırı bu mu?" sorusu aklıma takılıyor ancak bütün yorumlar kit lens ile yeterli süre çekim yapmam doğrultusunda olduğu için lens değiştirme seçeneğini kullanmayı henüz tercih etmedim...

ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

#sarcastique' tarafından 20.04.2012 18:10:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2012, 18:03 - İp: 85.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bi de jpeg formatta makineden keskinligi arttırara deneyin bakalım neler olacak.
bi de sorması ayıp fotografları neden %100 buyutup inceliyorsunuz?

Tarih: 20 Nisan 2012, 19:41 - İp: 82.***.**2.133
sarcastique
sarcastique (üye)
İstanbul / Meraklı

söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın, bu fotoğraf makinede keskinlik ve contrast artırılarak çekilmiştir,

raw çekip %100'de incelememin nedeni de fotoğrafı çekerken meydana gelen tüm hatalarımı görebilmek

ne yalan söyleyeyim bunun en makul yol olacağını düşünmüştüm

ilginiz için teşekkür ederim

Tarih: 20 Nisan 2012, 19:50 - İp: 85.***.**3.212
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Işık az, diyafram yüksek.. Mutlaka enstantane düşük.

Makineye el değmeden çekim yapmanız gerekir. 10sn zamanlayıcı ile çekim yapın. F8 diyafram daha iyi, f11 biraz difraksiyon etkisinde kalabilir.
F8, 100 ISO, tripod, rüzgarsız hava ve zamanlayocı ile çektiğiniz fotograf, elinizdeki ekipman ile yapabileceğinizin en iyisini gösterecek size.

Tarih: 20 Nisan 2012, 22:50 - İp: 88.***.**0.113
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim gördüğüm netlik kötü değil öncelikle 8 sn lik pozlama yapmışsın 100 iso bile olsa 8 sn lik pozlamada sensördeki ısınmaya bağlı hafif gren olur zaten ... ayna öncelikli kaldırma, uzaktan kumanda ve ağır iyi sabitlenen bir tripod kullanman lazım, ama kit lensinde sınırları var zaten... ayrıca portre çekmiyorsun mesafe çok uzak 1mm nin 10 da biri makinedeki titreme senin dağda yaklaşık 20 metrelik açısal sapmaya neden olur uzaklık nedeniyle ... yani bu sonuçlarda hiç fena değil netlik olarak...

#buzlucam' tarafından 21.04.2012 00:42:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2012, 00:39 - İp: 78.***.**6.45
sarcastique
sarcastique (üye)
İstanbul / Meraklı

kablolu uzaktan kumanda kullanıyorum (elimden geleni yapıyorum makinemi titretmemek için

ayna kilitleme konusunda bir bilgim yok şu anda, onu da araştırmaya başlamam lazım
şu aşamada sadece diyaframı ya da sadece enstanteneyi seçerek diğer değişkeni makineme bırakıyorum, ikisini birden idare edebilecek tacrübeye erişemedim doğal olarak

önerileriniz doğrultusunda denemeye devam edeceğim,

değerli katkılarınız için teşekkür ederim...
saygılar

Tarih: 21 Nisan 2012, 00:46 - İp: 85.***.**3.212
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazılabilecek her şey yazılmış zaten. Ben açıkçası fotoğrafta netlik problemi olduğunu düşünmüyorum - tepenin üstündeki ağacın detaylarını bu mesafeden bile seçebildikten sonra.

Asıl problem, F.Demirhan'ın belirttiği gibi dağın yamacının karanlık kalması. Beyazları patlatmayarak doğrusunu yapmışsınız ama ışık dengesiz olunca ağaçlık kısımların koyu kalıp detay yitirmesi kaçınılmaz olmuş. Çözüm ya ışık şartlarının değişmesinde ( gökyüzünün daha az aydınlandığı bir saatte ) veya HDR'de ; PC'de de koyu alanların açılma şansı var gibi gözükür.

Ben dayanamayıp, kadrajın sorunlu kısımlarını kafamca eledim Alt kısımlar bu kadar koyuyken, kadrajda bu kadar fazla yer vermeye gerek yok derim .

Tarih: 21 Nisan 2012, 10:36 - İp: 96.***.**5.17
sarcastique
sarcastique (üye)
İstanbul / Meraklı

değerli yorumunuz için teşekkür ederim...
sizin düzenlemenizden sonra fotoğrafı daha çok sevdim

saygılar...

Tarih: 21 Nisan 2012, 16:22 - İp: 85.***.**3.212
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazmayı unutmuşum - bu fotoğrafın tamamını en kolay şekilde doğru pozlamanın yolu ND split/graduel filtreden geçer. Kadrajın yarıdan üstünü 2 stop karartacak bu filtre, aşağıdaki koyu alanı 2 stop daha aydınlık görüntülemenize izin verirdi.

Tarih: 21 Nisan 2012, 17:15 - İp: 96.***.**5.17
  • 1