lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kurşun Çekebilmek

Enstantane hızı minimum 1/ 4000 ve ıso su 1600 olan bir makine ile kurşujnu çekebilmek için fikre ihtiyacım var..Amatörlerin kullanabilecekleri bir yol var mı acaba?

Tarih: 30 Mart 2009, 20:09 - İp: 88.***.**9.181
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hocam bence 1/4000 de yetmez.Ben flaş kullanılıyor diye biliyordum böyle çekimlerde.Önemli olan sistemin nasıl aktifleştirilebileceği olabilir.

Uzun pozlama ve silah atışı esnasında flaş bu işi çözer diyorum,ama emin değilim tamamen varsayım.

Tarih: 30 Mart 2009, 23:31 - İp: 88.***.**8.170
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu konuyu 13 Mart tarihli "DSLR cekim hizi "konusu altinda detayli tartismistik ...
Sanirim tum bilgileri orada bulabilirsin .....

Ozet olarak makina hizinin hic onemli olmadigina ( her halikarda yakalayamiyorsun ) , o sebeple 1/1.000.000 gibi bir hizda cakan bir MICROFLASH gerektigine karar verilmisti ...( bir de tabancaya )

Tarih: 30 Mart 2009, 23:41 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinenin hızı onemli degil,zaten bulb modunda karanlık odada cekiliyor..
duzenegi burayada yazalım..

1.silah
2.mikrofon
3.amfi
4. artık elma armut iskambil ne cekemek istiyorsanız o
ve mikroflaşlar..

silah ateşlenir mikrofon sesi amfiye iletir amfi sesi donusturur ve flaşları tetikler, flaşlar çakar, bulb modunda karanlık odadakı makine cakan flaşla mermiyi havada donuk olarak gorur ve hayırlı olsun...

Tarih: 30 Mart 2009, 23:57 - İp: 78.***.**8.226
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin'in dedigi seyleri set halinde satiyorlarmis ( tabanca dahil degil )

Ebay linki asagida :

Microflash set

Tarih: 31 Mart 2009, 01:23 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

200 dolar fiyat iyiymiş,

Tarih: 31 Mart 2009, 01:58 - İp: 78.***.**8.226
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sefer Hoca,

1.silah
2.mikrofon
3.amfi
4. artık elma armut iskambil ne cekemek istiyorsanız o
ve mikroflaşlar..

Elma ve armut yerken pişti oynanıyor.
Silahları toprağa gömüyoruz :-)
Flaşı Pazarbeye yolla, bir türlü halledemedi flaş sonununu
Mikrofon ve amfi'yi ben alıyorum, sana buradan gazel okuduğum için bana lazım.

kurşunu mavi iple baglar bir yere asarsın veya masaya koyarsın, çatır çatır çekersin.

Sefer Hoca namludan çıkan kurşun dememişki :-)

Tarih: 31 Mart 2009, 09:18 - İp: 85.***.**8.131
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

isterseniz birde tank mermisi deneyelim bakalım nolucak
yada olmadı bir bombanın yanımıza düşerkenki halini çekelim bakalım nasıl çıkıcak.

Tarih: 31 Mart 2009, 10:21 - İp: 81.***.**3.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sefer Hoca namludan çıkan kurşun dememişki :-)

Tarih: 31 Mart 2009, 18:53 - İp: 78.***.**9.254
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Dün bu konuyu buraya açıp -söylemek istemiyorum ama - fk ye gittim..Orada küçük bir araştırma sonucunda yukarımda segili paperman ve diğer arkadaşların dedikleri bilgilere eriştim..

Adamların bazıları patlayan balon çekmek için 50-60 balon patlatmışlar ..Ve tabiki şansa bir kare yakalaya biilmşler...

Ama işi şansa bırakmamak için sese duyarlı veya lazerli otomatik tetikleyici ve 1/ 100 000 hızında bir flaş gerekiyor..

tetikleyiciyi yapabilecek elektronik bigim var ama ya bu flaş işini nasıl halledeceğim onu düşünüyorum..

Şimdi aklıma bir başka yöntem geliyor..ParAlel yönlerde hareket eden iki cismin birbirlerine göre hızları aralarındaki farka eşittir....Yani bir merminin hızı saniyede 500-800 m iken eğer bizim footğraf maknemizi de merminin gittiği yönde belli bir hızda hareket ettirisek meerminin hızını düşürmüş oluruz.

Ama ne kadar düşüreceğiz..Makğinemnizin perde hızını 1/2000 ayarlayalım..Makinemizi 100 km ile giden bir arabaya bağlayalım..Bu saniyede yaklaşık 30 eder..Dolayısıyla merminin hızını 1/30-1/800=77/2400 bu da yaklaşık saniyede 31 metre eder..yani merniyi yakalamak için 1/30 luk bir flaşa gerek kalıyor..yada arabamızın hızını saatte 150 km ye çıkarmak..

bu benim aklıma gelen elimizdeki imkanlarla yapabileceğimize inandığım bir yöntem..Ama ellbetteki pek imkan dahilinde olmayan bir yöntem..

Bir başka çözüm de acaba yüksek şiddetteki flaş olamaz mı?Yüksek şiddeteki flaş önümüzden hızla geçmekte olan mermiyi aydınlatır..Daha doğrusu makinemiz 1/40 000 sürede yeterli ışığı toplar..Bu da kuşunu görmemizi sağlıar..

Arakdaşlar el yapımı yüksek hızlı flaş nasıl yapabilirz..Bir de bu konuda fikir istiyorum

Tarih: 31 Mart 2009, 21:11 - İp: 88.***.**1.171
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sefer hocam, balon ornegini biliyorum,ancak orda bir sorun var, o bu gibi bir yontemle cekilmemiş,normal kafa flaşıyla,normal bir ortamda arka fon siyah yapılarak ve makinenin ve flaşın yetersiz hızıyla cekilmiş normal bir fotograf,50-60 balon yada yumurta harcanmasının nedenide dogru anda deklansore basamamalarıdır zaten, ve ayrıca mermide hiçbirsekılde gorunmuyor.

oncelikle mermiyi yakalayacak fotograf makinesi oldugunu sanmıyorum..
yakalamanın yolu makineyı bulb moduna alıp,nesneyı tam karanlık odada anlık flaş patlamasıyla dondurmak..mermi fotograflarına bakarsanda sanki hiç hareket yokmus gibidir hepsi..
araba ornegi cok ekstrem ve pratikte imkansız bir yontem malesef..

bukadar masraf edene kadar linkteki 200 dolarlık sistem gibi bir sistem alıp/yapıp gerekli hesaplamalar sonunda cokda ugrasmadan istedigin gibi fotograflar cekebilirsin.

Tarih: 31 Mart 2009, 21:44 - İp: 78.***.**9.254