tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Kaliteli Fotoğraf Objenin En Küçük Şeyle

Merhaba,

Bir objenin fotoğrafi çekerken kaliteli olması için o objenin en küçük ayrıntına kadar görünmesi gerekirmi? gerekmezmi?

Yanı çekilecek objenin örnek bir çiçek üzerindeki en küçük tüyleri dahi görünmesi gerekirmi? gerekmezmi?

Bunu şunun için soruyorum çekmeye çalıştığım şeylerin en küçük tozları vs çıksın diye uğraşıyorum ama beğeni alan fotoğraflara bakıyorum fotoğraf güzel herkes beğenmiş resmi tam boyutunda bakıyorum net değil bulanık acaba bunun sırrı nedir?

Teşekkürler

Tarih: 25 Mart 2011, 17:44 - İp: 85.***.**4.211
salıncak
salıncak (üye)
İstanbul / Amatör

Büyük boyuttaki bir fotoğrafı -6-20 mp arası diyelim- tam olarak, yani %100 oranında büyüttüğünüz zaman, en kaliteli kamera ve lens ikilisi bile resmi 'cam gibi' göstermez. En azından küçülterek baktığımız kadar.

Hele söz konusu bir makro fotoğraf çekmekse bu durumda işimiz daha da zorlaşır. Çünkü odak uzaklığı arttıkça -örneğin 90mm ya da 150mm- eğer elde çekiyorsak makineyi titretme ihtimalimiz daha da artacaktır. Bunu önlemenin yolu yaptığımız işi biraz daha ciddiye alarak, tripod, deklanşör kablosu, ayna kaldırma (pro ve yarı pro makinelerde) gibi araçlar sayesinde, çekeceğimiz konuyu daha da özenle kaydetmektir. Bunun yanı sıra tozları bile belirgin hale getirmek istiyorsak biraz ışık bilgimizin olması gerekir ki bu da zamanla öğrenilecek bir konudur. Yanal ışık ve kullanacağımız bir takım araçlarla örneğin harici makro flaş, yansıtıcı (reflector) gibi unsurlarla fotoğrafı güçlendirebiliriz.

Tarih: 25 Mart 2011, 19:47 - İp: 85.***.**0.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir fotografta en kucuk detayların cıkmasının istenecegi durumlar vardır istenmeyecegi durumlar vardır.

bir çiçek cekiyorsanız uzerindeki kucuk tuylerin net olmasına ugrasmak cok mantıklı gelmiyor bana.
bir nesnenin üzerindeki tozlarn gorunur olması fotografa bir sey katmaz.

mesela cok net portre iyi birşey degildir, ciltteki butun kusurları one cıkarır.
bunlarla ugrasmaktansa işin teknik boyutuna kafa yormak daha onemli diye dusunuyorm.

ancak yeri geldiginde mesela bir bocek makrosu (supermacro) cekiyorsanız goz peteeklerinin bile secilecek kadar net olması tabiki kareyi oldugu yerden oteye tasır.

Tarih: 26 Mart 2011, 10:39 - İp: 88.***.**8.140
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevaplar için teşekkür ederim, yanlış bildiğim şeyi doğrusunu öğrendim, ben nesne ne kadar en ice ayrıtısı görünürse resim o kadar net olur diye düşünüyordum demekki bu yanlışmış

Bu arada birşey daha sormak istiyorum,
Bazı makro çekimler örnek bir çiçek diyelim çiçek net ama çiçeğin dışındaki tüm alanlar okadar bulanık ki neler olduğu belli olmayacak şekilde bizim amator makine ile böyle bir çekim yapsak çıvardakiler net çıkmasa bile ne olduğu en azından belli oluyor bunu potoshopla yapıyorlar yoksa prof makiler böyle çeker?

Tarih: 28 Mart 2011, 16:30 - İp: 85.***.**2.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sensor boyutuyla ilişkilendirilebilecek bir durum. kompakt makinelerin sensor boyutları dslr lerden 5-6 kat kucuktur
bu nedenle alan derinligi daha fazladır.

Tarih: 28 Mart 2011, 19:32 - İp: 217.***.**1.230
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Anladım teşekkür ederim
Bu amatör makine ile bıraz öğrendik mi ileride prof alacağım inşallah

Tarih: 28 Mart 2011, 21:17 - İp: 85.***.**2.49
narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

aynı etkiyi eğer elindeki makinayla yakalayamıyorsan photosop'ta esas nesneyi pentool ile copyala farklı layer'a al daha sonra arka planı seç filter'dan blur-lens blur seçeneğiyle arkayı bulanıklaştır.

Tarih: 2 Haziran 2011, 14:13 - İp: 95.***.**3.205
  • 1