lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Işıkla Boyama

Işıkla boyama..Bunu bir çoğumuz bildiği gibi bilmeyenlaer de var sanrım.Onun için galeriye de yüklediğim iki fotoğrafı nasıl çektiğimi kısaca açıklayamayı uygun gördüm..

Gece -mutlaka gece olmalı..Yani ışıkları kapattığınızda her yaer karanlık olmalı- odanın ışıklarını kapattım.

Kapatmadan önce makinemi Kitabın önüne üç ayakla bağladım.Ayar olarak makineyi B ye aldım..

Kendim yaptığım kablolu kumandayı bağladım..Enstantane ayarını 1/32 ye çektim...Makineye mümkün mertebe az ışık girmesini istedim.Zira o zaman çok hızlı hareket etmem gerekiyordu..

Neyse..Tabi odakalmayı da MF ye alıp elle objeyi odakladıktan sonra dediğim gibi ışığı kapattım..

Ve kablolu kumandadan çekim düğmesine bastım.Sonra elimdeki EL FENERİNİ açtım

Evvet el feneri.Elfeneri..Sizler değişik renklerdeki ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz..Burada o tür ışıkları bizler bulamıyoruz ne yazık..

Bu elfenerini önce kitabın kıyılarına tuttum..Tutarken belli bir hızda gitmem gerekti..Çok hızlı gitseydim ışık az olurdu..Çok yavaş gitseydim bu sefer de ışık biraz fazla olurdu..

Evet dediğim gibi önce kitabın kıyılarını ışıklandırdım.. Sonra o benek benek gördüğünüz yerler var ya onlara geçtim..Onları da şöyle yaptım; feneri o noktalara tutup beklettim.Sonra söndürdüm.Diğer yere geçip tekrar açtım.Biraz bekletip tekrar söndürdüm.Ve bu şekilde işte aşağıdaki fotoğraf çıktı ortaya..

Biraz karışık anlattım ama oruçluyum nöbetçiyim artık sizler hoş görün..

Saygılarımla

[

#lazut' tarafından 25.09.2007 16:00:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 15:43 - İp: 212.***.**2.146
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok tesekkurler
ilk firsatta ilk denemesini hemen yapip yorumlariniza sunacagim. hosuma gitti bu teknik

Tarih: 25 Eylül 2007, 16:28 - İp: 192.***.**9.70
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

hocam süper bunlar

eline sağlık

Tarih: 25 Eylül 2007, 16:38 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

renkli ışık için birkaç elfenerinin önüne renkli kap kağıtları vardı onlardan koyabilirsin

ya da bayanların ojeleri varya onlarla hafif boyarsın

Tarih: 25 Eylül 2007, 16:39 - İp: 81.***.**3.185
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

atakan ne yazık oje de bulunmaz biz de.Ama dediğin şekilde yaptım..renkli jelatinlerler.Nefis şeyler çıktı otraya ama siteye korkuyorum yüklemeye.O kadar emek verince bir ,iki yorumda kalacak diye..

Tarih: 25 Eylül 2007, 16:53 - İp: 212.***.**2.189
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

sen yolla ben yorumlarım hocam
hatta birkaç tane deli topiğinden adam toplar gelir yorumlarım

Tarih: 25 Eylül 2007, 17:10 - İp: 81.***.**3.185
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Zaten ne varsa bu delilerde var.Sanrıım ben de deliriyorum

Tarih: 25 Eylül 2007, 17:44 - İp: 212.***.**2.186
elastudio
elastudio (üye)
Yurtdışı / Firma

ışıkla boyama tekniğinin güzel örneklerini Derya Avcuoglu'nun kişisel web sitesinde görebilirsiniz..buyrun link de burada..http://www.deryaavcuoglu.com/turkce/nufotograflari.html

Tarih: 26 Eylül 2007, 09:36 - İp: 212.***.**1.124
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sefer hocam emeğine yüreğine sağlık

Tarih: 26 Eylül 2007, 13:00 - İp: 81.***.**7.150
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

www.icuarts.com bu site benim. İlk baştaki L-Line bölümüne bakarsanız yaptığım ışık boyamalarını görürsünüz. 2 sayfa ışık boyama var. Özellikle melek kanatları falan olanlar çok yorucuydu. Kuran-ı Kerim olanı çok beğendim ayrıca.

Tarih: 26 Eylül 2007, 13:18 - İp: 85.***.**7.82
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Bunun gibi daha birçoğu var. Renkli ışıkları ise tesadüfen buldum. Nerede görürsem ışık alıyorum böyle. Saygılar.

Tarih: 26 Eylül 2007, 13:32 - İp: 85.***.**7.82