lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Işıkla Boyama

Işıkla boyama..Bunu bir çoğumuz bildiği gibi bilmeyenlaer de var sanrım.Onun için galeriye de yüklediğim iki fotoğrafı nasıl çektiğimi kısaca açıklayamayı uygun gördüm..

Gece -mutlaka gece olmalı..Yani ışıkları kapattığınızda her yaer karanlık olmalı- odanın ışıklarını kapattım.

Kapatmadan önce makinemi Kitabın önüne üç ayakla bağladım.Ayar olarak makineyi B ye aldım..

Kendim yaptığım kablolu kumandayı bağladım..Enstantane ayarını 1/32 ye çektim...Makineye mümkün mertebe az ışık girmesini istedim.Zira o zaman çok hızlı hareket etmem gerekiyordu..

Neyse..Tabi odakalmayı da MF ye alıp elle objeyi odakladıktan sonra dediğim gibi ışığı kapattım..

Ve kablolu kumandadan çekim düğmesine bastım.Sonra elimdeki EL FENERİNİ açtım

Evvet el feneri.Elfeneri..Sizler değişik renklerdeki ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz..Burada o tür ışıkları bizler bulamıyoruz ne yazık..

Bu elfenerini önce kitabın kıyılarına tuttum..Tutarken belli bir hızda gitmem gerekti..Çok hızlı gitseydim ışık az olurdu..Çok yavaş gitseydim bu sefer de ışık biraz fazla olurdu..

Evet dediğim gibi önce kitabın kıyılarını ışıklandırdım.. Sonra o benek benek gördüğünüz yerler var ya onlara geçtim..Onları da şöyle yaptım; feneri o noktalara tutup beklettim.Sonra söndürdüm.Diğer yere geçip tekrar açtım.Biraz bekletip tekrar söndürdüm.Ve bu şekilde işte aşağıdaki fotoğraf çıktı ortaya..

Biraz karışık anlattım ama oruçluyum nöbetçiyim artık sizler hoş görün..

Saygılarımla

[

#lazut' tarafından 25.09.2007 16:00:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 15:43 - İp: 212.***.**2.146
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar renkli jelatinlerle dışarıda yaptığım çekimlerden örnekleri aşağıya yüklüyorum..Hava biraz rüzgarlı olduğu için ve okulun bahçesindeki dış aydınlatma güçlü olduğu için kaliteli çekimler olmadı ama işte..

#lazut' tarafından 13.10.2007 19:40:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2007, 19:39 - İp: 88.***.**8.111
erkin32
erkin32 (üye)
Gümüşhane / Haber Fotoğrafçısı

#sulleyman' tarafından 14.08.2008 17:20:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ağustos 2008, 16:59 - İp: 78.***.**4.11
kasiff
kasiff (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

tesekkürler...

Tarih: 22 Ağustos 2008, 23:12 - İp: 78.***.**4.119
can-acustik
can-acustik (üye)
Tokat / Amatör

lazut bey iso kaç estantene kaç sadece diyafram değeri vermişsiniz bulp özelliğindemi çekiyorsunuz ???

Tarih: 6 Nisan 2013, 15:39 - İp: 5.***.**3.11
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

ISO düşük olmalı..Enstantane önemli değil..Mesele dediğiniz gibi BULB modunda saklı..

Tarih: 6 Nisan 2013, 23:50 - İp: 146.***.**1.212