dttekin
dttekin (üye)
İstanbul / Amatör

İlk Macro Denemem Yardım Lutfen

arkadaslar macro cekimle agız içi goruntuler almayı istiyorum ama teknik yonunde cok cahilim.
macro cekimle zippomun fotografını cektim.
: 2,83 MB
: 2816 x 2112 pixels
: Fine
: Best Shot(Scene009)
: Matrix
: Spot AF
: 1/60 seconds
: F3.1
: 0.00EV
: Macro
: Auto(flashed)
: 0
: +1
: Auto
: ISO 50 equivalent
: Off
: Athens
: 2005/05/19 1:15
: EX-Z110

bu özelliklerle aldıgım fotoda zipponun cakmak taşı parcaları bile iyi gorunmesine ragmen parlama canımı sıkıyor. flash kullanmazsam bu seferde netlik yakalayamıyorum.
f degeri/ iso/flash ve cekim hızı konusunda hatalarım nelerdir. yardımcı olursanız cok sevinirim.

fotoyu ekleyebilirsem gostericem.yada imagechackus a upload edip link vericem....verdim ufaltılmıs boyutlarda hızlı acılsın diye
simdiden tesekkurler.............

http://putfile.com/pic.php?pic=5/13719011550.jpg&s=f5

#dttekin' tarafından 19.05.2006 02:22:45 tarihinde düzenlendi.

#dttekin' tarafından 19.05.2006 02:23:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 02:21 - İp: 85.***.**7.132
dttekin
dttekin (üye)
İstanbul / Amatör

yardım eden yokmu (gerci daha yeni yolladım mesajı ama)

Tarih: 19 Mayıs 2006, 02:50 - İp: 85.***.**7.132
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Flaşın kuvvetine müdahale edebiliyorsanız flaş gücünü düşürerek deneyin, öyle bir şansınız yoksa ve makinanız manuel ayarlara sahipse deklanşör hızını yükselterek deneyin. Birde tam bilemeyeceğim ama belki diş o şekilde parlama yapmaz evde deneme şansınız var mı?

Tarih: 19 Mayıs 2006, 03:39 - İp: 85.***.**6.244
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Dttekin merhaba,
Bende diş hekimiyim. Çekimde flaş kullanmadım. Makro çekimler için önerilen ring flaş kullanmak. Yada flaşın şiddetini düşürmek için flaşın önünü ışığı azaltacak bir şeyle kapatmak. Ben kullanmadım ama söylenenler bunlar. Senin fotonda zippo parlak metal olduğundan parlama normalden daha fazla olmuş.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 10:00 - İp: 81.***.**2.162
bbraun
bbraun (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
makro cekiminiz sahsen flash kullanima gore basarili arkadaslarin dedigi gibi flashin etkisini ortuleyecek cisimler kullaniniz (selpak mendilin 2 katlisinin tek tanesinin ayrilmisinin perde kullanilmasi gibi) eger mumkun degil ise pencere dibinde alinmis dogal isigi kullanabilirsiniz, aksi taktirde zipponun ust tarafindaki parlamayi gecirmeni icin filtre kullanmaniz gerekecek(bildigim kadariyla). Eger yalnisim var ise ustalarim düzeltsinler.
Sevgiyle kalin.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 18:41 - İp: 217.***.**8.43
dttekin
dttekin (üye)
İstanbul / Amatör

herkese cok tesekkur ederim. agız içi cekimlerde parlama daha az. flash kullanmadan iso ayarını artırınca fotoda noise cok fazla oluyor. ring flash kullanma sansım da eger kendim icad etmez isem bu makinede yok galiba:D

selpak yada ince bir film koyma olayını ise deneyecegim.

high saturasyon tam ne ise yarıyor bilmiyorum ama kullandıgımda daha iyi sonuc alıyormusum gibi geldi bilmiyorum dogru mu ustad olan sizlersiniz.bu konuda da bir cevap alabilirsem cok sevinirim.
tum cevaplarınız icin tesekkurler.

Tarih: 20 Mayıs 2006, 00:49 - İp: 85.***.**7.132
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Kaliteli bir polarize filtre kullanarak yansımalara engel olabilirsin

Tarih: 20 Mayıs 2006, 10:05 - İp: 81.***.**2.162
  • 1