fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

Hdr Tekniğiyle Portre . ?

mrbLar aranıza yeni katıLdım sayıLır ... fotografciLik konusunda cok yararLi seyLer buLdum burada ..yanLiz aramama ragmen HDR teknigiyLe uyguLanarak portre nasıL cekiLir buLamadim...bence bu bir eksikLiktir biLgiLerini payLa$abiLecek oLan var mi ..=)

benim amacim Hdr yontemiyLe portre ceqmek ..ve deviantArt ta bir fotograf gordum hdr iLe cekiLmis..biLdigim kdariyLa hdr iLe portre çoq zor .. yaniLiyosam duzeLtin...fikirLerinizi bekLiyorum sevgiyLe kaLin..Akin.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:57 - İp: 85.***.**8.148
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğraf 3 kez çekilse de veya tek bir raw çekip onu 3 farklı pozlamada kayıt etsekte,photomatix in tonemapping i ile hdr ye dönüştüreceğimiz zaman aşırı ton farkı olan yerler maalesef "hale"li gözükür.(bu photomatix e özgü değil elbette)Bu modelin kafasını oynattığı için oluşmuş değildir,eğer model haraket etse hdr oluşturulurken oluşan renk sapmaları çok farklı olur.O tip "hale"ler jpeg olarak kayıt edilmiş farklı pozlamalı fotoğraflarda daha çok ön plana çıkar.Kayıtlar raw dahi olsa ton ayarları yapılırken aşırıya kaçmamak lazım,aksi takdirde bunlar mutlaka oluşacaktır.Tavsiyem photomatix in plug-in'inden ziyade programın kendisini kullanmanız,çünkü cs3 ten daha başarılı.Ayrıca raw olarak çekmek zorunda kaldığınız fotoğrafın poz ayarını yaptıktan sonra jpeg yerine tiff olarak kaydetmeniz.Çünkü dosya ne kadar ar sıkıştırılmış olursa oluşacak kayıp ve bozulmalar o kadar az olacaktır.
Sonuç itibari ile biraz dikkatli davranılırsa hdr ile portre çekilir ama zevk meselesi elbette.

Tarih: 14 Aralık 2007, 10:52 - İp: 81.***.**9.39
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 14 Aralık 2007, 11:01 - İp: 81.***.**4.213
muzom
muzom (üye)
Ankara / Firma

tek tuşla nasıl yapılacagını sana söylüyebilirim..tek bir resim yeter
[email protected]

#muzom' tarafından 26.12.2007 11:15:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2007, 11:14 - İp: 88.***.**8.188
robiscik
robiscik (üye)
Adana / Amatör

bir adet foto cek ve bu fotoyu çoğalt, 3 adet olmak üzere, bu fotolar uzerinde konstrat lar dahil olmak üzere oynama yap ve sonra Photomatix adlı proğramla HDR ye cevirebilirsin, bana göre güzel bir yontem. )

Tarih: 24 Nisan 2010, 10:46 - İp: 78.***.**6.90
robiscik
robiscik (üye)
Adana / Amatör

bir adet foto cek ve bu fotoyu çoğalt, 3 adet olmak üzere, bu fotolar uzerinde konstrat lar dahil olmak üzere oynama yap ve sonra Photomatix adlı proğramla HDR ye cevirebilirsin, bana göre güzel bir yontem. )

önceki ve sonraki olmak üzere 2 adet resim linki ekliyorum siteye, ACDSEE proğramı ile ev leri oynanmış şekilde
http://www.fotoambar.com//img/00000/a309c68700b3aed076acf2927e26a96a.jpg

ve sonraki
http://www.fotoambar.com//img/00000/4f1cdcb9e71412eb4eb013388af112c5.jpg

Tarih: 24 Nisan 2010, 11:45 - İp: 78.***.**6.90
fthesnlk
fthesnlk (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba arkadaşlar,
Yeni konu açmak yerine burada sormak istedim ,
tek kareden hdr yapabilmek için photomatix programını indirdim fakat HDR olarak elde ettiğim fotografların üzerinde photomatix yazıyor, denem yazılımı olduğu için midir,internet üzerinden indirebileceğim bir sürümü var mıdır ? yoksa program cd'sini satın mı almam gereklidir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim,

Saygılar . . .

Tarih: 28 Ekim 2010, 19:21 - İp: 85.***.**1.248
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

Offf off...

Yazmiyim diyorum ama dayanamıyorum! 3 sayfadır bu işi bilen insanlar "tek kareden HDR olmaz!" diye yırtınıyor. Diğerleri de hala "nasıl yaparım?!" diye soruyorlar.

Sevgili arkadaşlar; tek kareden HDR olmaz! Kabul edin işte artık : ))

HDR Portre de şöyle olur belki...modelin kafasını mengeneyle iyice sıkıştırıp sabitlersiniz! Sonra bracketing ayarında seri çekimle 3 - 5 kare çekersiniz. Bu şekilde olabilir belki! Ama değer mi bir fotoğraf için

Lütfen bilen insanların fikirlerini dikkate alalım.

Bir de, alfabemizde çok güzel bir "K" harfimiz var...lütfen onu qullanalım!!!

Tarih: 6 Aralık 2010, 12:14 - İp: 88.***.**3.192
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

guzel demişsin ama söyle bir sorun var: tek kareden hdr olur.
tek ihtiyacın dogru pozlanmış tek fotograf

Tarih: 6 Aralık 2010, 17:30 - İp: 88.***.**8.140