fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

Hdr Tekniğiyle Portre . ?

mrbLar aranıza yeni katıLdım sayıLır ... fotografciLik konusunda cok yararLi seyLer buLdum burada ..yanLiz aramama ragmen HDR teknigiyLe uyguLanarak portre nasıL cekiLir buLamadim...bence bu bir eksikLiktir biLgiLerini payLa$abiLecek oLan var mi ..=)

benim amacim Hdr yontemiyLe portre ceqmek ..ve deviantArt ta bir fotograf gordum hdr iLe cekiLmis..biLdigim kdariyLa hdr iLe portre çoq zor .. yaniLiyosam duzeLtin...fikirLerinizi bekLiyorum sevgiyLe kaLin..Akin.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:57 - İp: 85.***.**8.148
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Hdr ile portre çekilmez 3 yada daha fazla değişik pozlama değerine sahip fotoğraf birleştirilerek hdr görüntü oluşturulur. Hdr de amaç fazla parlak kısımlar ile karanlık kısımlarda kaybolan detayları bu farklı pozlama değerleri sayesinde dengelemek ve ortaya daha seyri hoş fotoğraflar çıkarmaktır. Ama denene bilir. Hdr için programlar var deneme sürümünü indirip herhangi birisi ile deneyebilirsin . Belki ortaya güzel bişeyler çıkar
Kolay gelsin.

Tarih: 18 Kasım 2007, 15:33 - İp: 85.***.**5.245
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

hyr hdr portre var i$te..

TıkLayınızzz.!!!

bunu hdr yöntemiyLe çekmi$ .? bu nasıL yapıLır bunu soruyorum .?

#FiLDisi' tarafından 18.11.2007 16:26:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 16:24 - İp: 88.***.**2.155
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

http://carlzon.deviantart.com/art/New-but-not-new-HDR-64150859
Link bu ..

Tarih: 18 Kasım 2007, 16:25 - İp: 88.***.**2.155
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Benim söylemeye çalıştığım şey farklı. Elbette portre fotoğrafına hdr çalışabilirsin fakat hdr fotoğraf çekemezsin.
Photomatix diye bir program var internetten indirip deneyebilirsin.

Tarih: 18 Kasım 2007, 19:46 - İp: 85.***.**5.245
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon PowerShot G5
1/10 sek f/2.2 @ ISO 50
HDR made of 3 exposures generated from a single RAW file. All HDR and tonemapping work was done in Dynamic Photo HDR. Some further light and shadow, curves, levels and channel mixer work was done in Photoshop CS.

Verdiğiniz link te fotoğrafı çekne kişinin çekimle ilgili açıklaması yukarıdaki gibi.

Yani HDR çekilmez sonra uygulanır.
O fotoğrafta olduğu gibi fotoğraf RAW çekilmiş . Tek HDR kare 3 adet değişik enstantane ayarlı kare sonradan oluşturularak HDR ver tone mapping uygulanmış.
Selamlar

Tarih: 18 Kasım 2007, 21:35 - İp: 81.***.**3.79
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

ya tamam direq hdr oLaraq çekemeyeceğimizi bende biLiyorum
ayrıca sorum o deiLdi ..

$imdi tekrar anLatayımm..
hdr için makinayı hiç oynatmamak Laazım ..(yaNLı$ım varsa düzeLtin)..farkLı ayarLarda birkaç poz aLmak gerek..
hdr portre yapmaya çaLı$ırken makinayı sabitLedik diyeLim..ama modeLi nası sabitLiycez.. azda oLsa hareketLi oLur öyLe deiL mi .??

sevgiLer

Tarih: 19 Kasım 2007, 13:45 - İp: 88.***.**2.155
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın Fildişi söylediğiniz gibi hdr için öncelikle makinanızı hiç oynatmamanız lazım. Bundan sonra çekeceğiniz fotoğrafın - + 1 - 2 basamak olmak üzere farklı değerlerde en az 3 değişik pozlamayla fotoğraflarını çekeceksiniz sonrada bunları ps veya photomix'de birleştireceksiniz ve yine söylediğiniz gibi modelinde bu çekim esnasında hiç hareket etmemesi gerek o kadarıda modelinizin yeteneğine bağlı baktını bu iş öyle olmuyor o zaman fotoğraflarınızı raw formatında çekip ondan elde edeceğiniz diğer karelerle hdr yapabilirsiniz.

Tarih: 19 Kasım 2007, 14:47 - İp: 81.***.**5.53
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

ewt modeLin kıpırdamaması onun yeteneği peki ba$ka aLternatif varmı ...

--
baktını bu iş öyle olmuyor o zaman fotoğraflarınızı raw formatında çekip ondan elde edeceğiniz diğer karelerle hdr yapabilirsiniz.
--

burayı biras daha ayrıntıLı $ekiLde açıkLarmısınız

sevgiLer, Akin.

Tarih: 19 Kasım 2007, 19:25 - İp: 88.***.**2.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograf makineleri raw ve jpeg formatında fotograf ceker.
raw ham fotograftır ve pozlamada yapılmıs yanlısları bırkac stopa kadar telafi edebilirsiniz.
jpeg sıkıstırılmıs fotograf formatıdır

raw dosyasını +1 0 ve -1 ev de jpeg olarak kaydedersiniz.
ardından tek raw kareden elde ettiginiz bu uc degişik pozlamalı kareyi photomatixde acarak hdr uygulaması ve tone mapping yaparsınız.
----
makineniz raw cekmiyorsa 0 ev'de bır fotograf cekersiniz.
bunu photoshop yada acd see gibi bir fotograf programında acıp levelstan orta tonlamayı azaltıp artırarak +1 -1 seklinde kaydedersiniz.
raw kadr kaliteli olmasada elinizde yıne 3 adet degişik pozlamaya sahp aynı ftograf olur.
bunları photomatıxde işlersiniz.
---
makineyi sabıtlemek tamamda modeli sabıtlemek gibi birseyın sozkonusu olabilecegini sanmıyorum.
en fazla bkt moduna alıp modelinize derin bir nefes aldırıp hıc sallanmamasını umabılırsınızki,kasılmıs suratı nekadar dogal cıkar bilmiyorum.

Tarih: 19 Kasım 2007, 20:00 - İp: 88.***.**8.225
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

t$k edrim gaijin ...
yukarıda verdiğim Linkte de gördüğün gibi portre iLe yapmı$ adamm acayip ho$uma gitti benimde ..öğrenmeq istedimm..neyse onu $imdi yapmak için biras erken ..
iLginiz için t$k ederim..iyi forumLar

Tarih: 19 Kasım 2007, 21:05 - İp: 88.***.**5.39