korn_344
korn_344 (üye)
Antalya / Meraklı

Hdr Çekimi

Merhaba arkadaşlar...
HDR çekimi için belirli bir lens var mı yoksa herhangi bir lens ile çekilebilir mi?

Bir de ben canon 550D almayı düşünüyorum, elimde başlangıç için seçtiğim ve kullandığım ilk makinem Sony A100 var. Acaba 550D de HDR çekimi var mı?
Teşekkür ederim şimdiden...

Tarih: 27 Şubat 2013, 01:23 - İp: 213.***.**8.28
rusut
rusut (üye)
Tekirdağ / Amatör

Merhaba. Bende Fotoğrafçılıkta yeniyim. Ve yeni Canon 550d aldım. Bildiğim kadarıyla 550d'de HDR çekimi yok. Ki zaten HDR çekimi artı-eksi pozlama değerleriyle 3 veya daha fazla (aynı kadraj) fotoğrafların Photoshop veya farklı HDR programlarıyla bilgisayar ortamında yapılan bir çalışmadır.

Tarih: 27 Şubat 2013, 10:51 - İp: 78.***.**7.90
korn_344
korn_344 (üye)
Antalya / Meraklı

Aydınlattığın için sağol... Biraz araştırarak olayı aşıp 550D ile HDR video yapımını da görmüş izlemiş oldum...

Bence HDR nin aşırıya kaçılmamış hali çok çekici geliyor ve görüntü olarakta kanımca çok ilgi çekici ve canlı...

550D video çekiminin HDR yapılması ile ilgili bir video paylaşmak isterim, biraz uğraştırıcı ama görüntü mükemmel...

Buraya tıklayın

Tarih: 27 Şubat 2013, 22:12 - İp: 213.***.**7.52
crocs
crocs (üye)
İstanbul / Amatör

hdr çekim canonlarda sadece 5D mark III te var. photomatix denen programla yapabilirsiniz en az 3 fotoğrafa ihitiyacınız var aynı kadrajın +1 0 -1 pozlanmış hali. bunu en kolay bir tane raw çekip onun PS de farklı pozlama değerlerine getirilmiş haliyle yapabilirsiniz. jpeg çekiyorsanız da PS de ayarlar kısmında pozlama diye bir kısım var onu da kullanabilirsiniz ama biraz daha kalite düşüyor o zaman gren oluşuyor vs

Tarih: 28 Şubat 2013, 10:33 - İp: 85.***.**2.66
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Gövdeden HDR olayını Nikonun bazı modelleri (örneğin d5100) yapabiliyor.Ancak açıkçası program ile yapılanlara bakınca çok sade ve sönük kalıyor ortaya çıkan netice.Bu nedenle 3 ya da daha fazla çekilmiş fotoğrafın, photomatix ya da cs6 vb. programlar ile HDR yapılması daha mantıklı ve amaca uygun zannımca..

Tarih: 28 Şubat 2013, 12:39 - İp: 212.***.**9.58
korn_344
korn_344 (üye)
Antalya / Meraklı

Ben ps3 kullanıyorum ama gördüğüm kadarıyla picassa3 de de HDR tarzı uygulama mevcut... PS konusunda çok geri kalmışım sanırım

sony a100 kullandığım için raw destekliyor ama canondan başka raw düzeltme programı bulamadım.
Tek bir karede RAW çekip üzerinde HDR tarzı bir oynama yaptıgımızda gren oluşmazmı?

Tarih: 28 Şubat 2013, 14:30 - İp: 213.***.**0.205
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

fatoşapta HDR ayarları ile oyna, bol bol denemeler yap harika etkiler yakayacaksın, hiç zor değil, mesela dragan efekti denilen tonlamalarla portre fotolara duygu veren mükemmel etkilerde ortaya çıkarabilirsin. nette bunlarla ilgili herşey var. Aslında her fotoğraf meraklısının PS bilmesi şarttır. ps sadece efekt vermek için değil bir çok konuda da kurtarıcı bi uygulamadır ayrıca öğrenilmesi kolay bi programdır.

NOT: Adobe firması bundan böyle CS2yi resmi sitesinden ücretsiz olarak yayınlıyor süre kısıtlamasız parolayıda yine sitede veriyor korsan kullanımdan çekinenlere duyrulur.

linkide verelim;
http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/index.html

Tarih: 28 Şubat 2013, 17:17 - İp: 85.***.**0.64
  • 1