sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Havai Fişek Çekimleri

Yaz geliyor malum havai fişek gösterisi olduğu zaman bunu nasıl çekmemiz gerek enstantene ne akdar olabilir S2 var bende. Flaş sanırım bir işe yaramaz ISO kaç olmalı

daha önce çekim yapan arkadaşlar yaptığı ayarları örnek foto varsa gönderebilri mi?

Tarih: 22 Mart 2006, 09:04 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

S2 de havai fişek modu var diye biliyordum. Bir bak belki vardır.

Tarih: 22 Mart 2006, 09:13 - İp: 194.***.**0.97
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

ben hiç denemedim ama S2'de havai çekim modu var. üstteki döner halkayı "scn" special scene (özel çekim) moduna getirip fireworks (havai fişek) modunu seçiyorsun. makina enstantane ve diyafram ayarını kendi yapıyor.
Bu modu deneyen S2'ci arkadaş var mı?

Tarih: 25 Mart 2006, 10:12 - İp: 85.***.**4.210
safaku
safaku (üye)
Kocaeli / Amatör

Merhaba.
Anlaşılan yazın fuardasın.
Aşağıdaki linkde bilgi var umarım işine yarar.
http://www.microsoft.com/turkiye/WindowsXP/digitalphotography/learnmore/takeit/fireworks.asp

Tarih: 1 Mayıs 2006, 10:33 - İp: 85.***.**4.111
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

s2 fuji s2 canon s2

8 enstantane güzel oluyor ama trimtot olura çok daha güel oluyor.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 19:23 - İp: 85.***.**7.38
abemse
abemse (üye)
Adana / Doğa Fotoğrafçısı

bende havai fişek modu yok ben ne yapabilirm. çekemiyorum
finepix s5000

Tarih: 9 Ağustos 2006, 20:03 - İp: 85.***.**1.202
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

ben makinadaki modun cekim ozelliklerine baktim bi kere odak sonsuza getiriliyor. diyaframi kisabildigi kadar kismis ki max bende f8 degeri var. estanteneyide 2 sn ye getirmis kilavuzda tripod kullanin diyor ben tripodsuz cektim

sonuc boyle cikti.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 02:23 - İp: 85.***.**5.78
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

ben ISO 50 DEĞERİNDE F2.8 GÜNEŞ IŞIĞI MODUNDA 3 SN POZLAMA SÜRESİ İLE ÇEKİYORUM.

http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto=31CD1C1831C8C870.jpg

BUNU TRIPOD KULLANMDAN ÇEKTİM ONUN İÇİN BİRAZ NETLİK SORUNU VAR

Tarih: 15 Ağustos 2006, 18:04 - İp: 88.***.**1.144
countess
countess (üye)
İzmir / Amatör

merhaba ben teknik bilgi terim vs. hiç bilmiyorum ama makinemde fireworks modu var ordan ben de bir sürü havai fişek çektim çok eğlenceli...
istersen şuna bir bak:
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=80344
görüşmek üzere.. [>:D

Tarih: 21 Ağustos 2006, 12:52 - İp: 88.***.**8.146
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Sarucabey öncelikle belirteyimki bende DFM yok (emanet makinalar var ama havai fişek çekmedim bunlarla)
Fakat filmli eos500 ümle yaptığım ve beğenilen havayi fişek fotolarımı nasıl çektiğimi anlatayım sana
havayi fişek atılan yere yöneltip sabitliyoruz tripod ile..bu tür çekimlerde tripod çok önemli olduğunu vurgulamak için söyledim. ever sahipseniz uzaktan kumanda ile değilseniz süreli-otomatik çekim ile (maksat deklanşöre basma sırasındaki titreşimi yok etmek) bulp fonksiyonu yani basılı tuttuğunuz kadar perdenin açık kaldığı (pozlandığı) fonksiyon. bulp yok ise örn 30 saniye pozlama.. bu sırada ışıklı bir ortamda iseniz park veya açık hava düğün salonu gibi bu sebeple f değerini en küçük duruma getirin yani diyaframı iyice kapatınki etraftan gelen ışık bembeyaz bir kareye yol açmasın.. İso yükseltilebilir ama tavsiye etmem zira karanlık gök yüzünde noise probleminiz olacaktır.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
(bu çekime özel dileğim Işığınız bol olmasın.. titreşiminiz az olsun...)

Tarih: 25 Ağustos 2006, 19:36 - İp: 81.***.**2.110
  • 1