butuh
butuh (üye)
İstanbul / Amatör

Havai Fişek Çekimleri

bu tür çekimlerde Shutter Speed ne kadar olmalı..rankler canlı çıksın diye çekim süresini uzatıyorum fakat bu sefer kesik çizgierl oluşuyor. en ideal süre ne olmalı?

Tarih: 2 Kasım 2004, 23:31 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

http://wwwtr.kodak.com/TR/tr/corp/d3.shtml

http://www.microsoft.com/turkiye/WindowsXP/digitalphotography/learnmore/takeit/fireworks.asp

adreslerinden ayrıntıları öğrenebilirsin.

#suysal1' tarafından 04.11.2004 08:41:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Kasım 2004, 08:20 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

homer yayınlarının "doğada fotoğrafçılık"adlı kitabını al...
fiyatıda uygun 10 milyon

Tarih: 4 Kasım 2004, 19:26 - İp: yok
nikolit
nikolit (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba, havai fisek cekimleri icin deneyecegin en dogru yontem; shutter speed'i bulb konumuna getirmen ve f araligini 8 veya 11 de tutmandir. Bu arada makinani manuel exposure da tutman dogru olur.

Tarih: 8 Kasım 2004, 00:20 - İp: yok
ugur_ben
ugur_ben (üye)
İstanbul / Amatör

gidip bir nikon 8800 aliyosun, sahne modlarından havai fişek bölümünü seçiyosun,sen deklanşöre bas,havai fişek patladığı zaman makine kendi çekio.. ) boşver pozlama süresini ehueheu

Tarih: 17 Temmuz 2005, 05:16 - İp: yok
yildizex
yildizex (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar
İlk başta havai fişek çekmek gerçekten zordur.Çünkü tripod kullanmanız gerekebilirki buda size çekmek istediğiniz kareyi çekmenizi engelleyen hareketinizi kısıtlayan bir durum oluşturacaktır. Bu yuzden isonun(asa) olabildiiğince yüksekte tutulup çekim yapılması taraftarıyım. Profesyonel bir dslr niz varsa 1600 veya 20d,10d ve 300dnin upgratelisi için 3200 iso(bazen sorun çıkartabilir) kullanmanızı öneriyorum.
Tabi birde tele objektifiniz olmalı.
Ayarlara gelirsek manuel pozlama ayarında
iso 1600
estantene 1/160 sn.
ve F:5.0
ayarını kullanabilirsiniz. Tabi iso değeri bu kadar çıkmayan makinalar için diğer pozlama değerleri ile oynamanız gerekebilir.
Birde bu ayarlar benim daha önceden yapmış olduğum karelerden çıkmarmış olduğum bilgiler. Ara sıra düşünürüm biraz daha pozlama suresini uzatıp daha net çekmeyi deneseydim diye bu yuzden estantene suresini arttırabilirsiniz bir miktar;deneyip yanılma yöntemini kullanmak en akıllıcası olucaktır.Tripod kullanmayacaksanız kollarınızı bir yere dayamanızı öneriyorum. Genel bir kanı olarak odak uzaklığının 3 katından daha az olan estantene değerlerinde el tiremesinin daha belirdin olduğu biliniyor.

Şimdilik bu kadar
Kolaygelsin
Alaattin

Tarih: 17 Temmuz 2005, 10:53 - İp: yok
  • 1