fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Hareketli Bir Nesneyi Çekmek İçin?

Merhaba arkadaşlar,

1 ay önce Fujifilm X-s1 Cihaz aldım. Makine hakkında çok şey bilmiyorum. O kadar ayrıntı var ki.. Mecburen tam otomatik modda çekim yapıyorum.

-Özellikle hareketli nesneleri çekerken istediğim gibi kareyi alamıyorum. Hareket ederken çektiğimde doğal olarak böyle saydamsı gölgelenme felan oluyor. Bunu nasıl çözebilirim acaba? Bunun ayarı nedir?

-Fotoğrafların boyutu 3 mb felan oluyor. Daha kaliteli çekmem için ne yapmam gerekiyor? Yani bazı fotoğraf makineleri görüyorum, 1 fotoğraf ortalama 20 mb'lık foto çekebiliyor.

-Bu makinenin özelliklerini, çekim tekniklerini öğrenebilmem için nereye gidebilirim?

#fatih60' tarafından 28.06.2013 14:15:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2013, 14:12 - İp: 88.***.**6.130
fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Yardımcı olacak bir arkadaş yok mudur?

Tarih: 28 Haziran 2013, 23:00 - İp: 88.***.**0.135
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Okumuş muydunuz?

http://forum.netfotograf.com/cekim-teknikleri/cekim-modlari-p.-s.-a.-m-30883-1.html

Tarih: 28 Haziran 2013, 23:09 - İp: 176.***.**8.69
osman_42
osman_42 (üye)
İçel / Amatör

merhaba

bende daha bir hafta önce aldım x-s1 den. makine bence amatörler için iyidir. fotoğrafın büyüklüğüne takılma bence önemli olan netliğidir.ayarlamaları düzgün yapabilirsen güzel fotograflar cıkabılır.bu makinenin 12 pixel çözünürlüğü olmasından dolayı fotograf boyutu 3 mb oluyor.yanı 4000x30000 gıbı..ama programlarla ıstersen o fotografı bozmadan 100 mb yaparsın ..fotoshopda mesela ...dedıgım gıbı onemlı olan boyutu deıl kalıtesıdır...

otomatık moddaa bol boll foto cek sonra onları kendım manuel moddaa cekmeyı dene..ıso enstantane dıyafram ayarlarını degısrtırerekk deneme yanılma yap ..nelerın degısıtıgını görebılıyorsun ..

forumları sureklı takıp et guzel paylasımlar yapılıyor bılgıler verılıyor ...

iyiii günlerr..............

Tarih: 15 Mayıs 2014, 09:36 - İp: 88.***.**3.179
snipertr
snipertr (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makineni S moduna alıp hareketin hızına göre enstantane değeri atayıp net çekim yapabilirsin.

Detaylı bilgileri ocaklilar rumuzlu abimizin paylaştığı linkte bulabilirsin.

Enstantane'nin ne olduğunu araştırarak işe başlasan da iyi edersin.

#snipertr' tarafından 16.05.2014 00:59:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2014, 00:59 - İp: 62.***.**8.179
kayraayazma
kayraayazma (üye)
Tekirdağ / Amatör

Yani bazı fotoğraf makineleri görüyorum, 1 fotoğraf ortalama 20 mb'lık foto çekebiliyor.

burada bahsettiğiniz raw(ham fotograf)olarak çekilmiş olabilir.
Tam fikir sahibi değilim fakat şu ana kadar ortalama 20mb fotograf (jpeg olarak) gördüğümü anımsamıyorum yada dikkatimi çekmedi ki siz bahsedene kadar.
sitede çok güzel bilgiler var çekim teknikleri ile ilgili tavsiye edilir.özellikle pan tekniği sizin bahsettğinise uyuyor.

Tarih: 21 Haziran 2014, 23:08 - İp: 212.***.**2.119
  • 1