mertoni
mertoni (üye)
Şırnak / Amatör

Gece Yıldırım Fotosu Çekim Tekniği

Selamlar eos 300d kullanarak gece yıldırım fotosu çekmek istiyorum. çekim tekniği ne olmalı çekim hızını 1/200 gösterip flaşlı çekim yapmak istiyorum. af deyken odaklanamadığı için çekim yapamıyor. mf yaptığımda istediğim netliği yakalıyamıyorum. öneriniz ne olur ?

Tarih: 19 Şubat 2005, 22:07 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Makineyi şimşek çakan yöne doğru sabitleyip uzun pozlama yap yalnız dikkat et makinenin baktığı yönde herhangi bir ışık kaynağı olmasın flaşı boşuna kullanma zaten o kadar mesafeden etkili olmaz

#kobra' tarafından 20.02.2005 04:03:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Şubat 2005, 03:56 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

yıldırıma flaş çakma alakasız olur çünkü. pozlamayı bulb a getirip, diyaframıda f/8 yadaf/12 ye getirip bas deklanjöre. yıldırım çaktıktan sonra parmağını çekersin

Tarih: 20 Şubat 2005, 10:57 - İp: yok
mertoni
mertoni (üye)
Şırnak / Amatör

ben kısa pozlamayla görüntülenebileceğini düşnürdüm hep ,
uzun pozmalamada ışık dağılmazmı ? ama bulb iyi bir çözüm olabilir bu akşam deneyeceğim .bilgi veririm şimdiden teşekkürler
mert

Tarih: 20 Şubat 2005, 15:38 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

once yildirimin dusebilecegini tahmin ettigin yerde bir pozlama denemesi yap,ortamda baska isik da olabilir farketmez, diyaframi kisik tutarsan (f11, f16 , f22 vs) o zaman daha uzun sure pozlayabilirsin. Sonucta bu diyafram degerleriyle fotografini cektigin sahne ne kadar pozlanacaksa o kadar sure pozlaman lazim.. Mesela cekecegin yer eger f16 da 10 saniyede gunduz gibi oluyorsa o zaman f16 ve 8 saniyeye ayarla makinayi, ve bekle. Balik avlamak gibi, fotografin cekildigi surede cakarsa ne ala, ondan sonra hemen tekrar cekmen gerekir. Ha bir de makina 100 asa'da olsun.

Tarih: 27 Şubat 2005, 00:15 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

yıldırım fotosu çekmek gerçekten çok zor. dün gece fırtına vardı ve bol bol şimşek çakıyordu ama rüzgarla birlikte yağmur da yağdığı için makine ıslanır diye korktum ve çekim yapamadım..

ayrıca yıldırım fotosu çekicem derken yıldırım da çarpabilir dikkatli olmak lazım.

Tarih: 28 Şubat 2005, 20:49 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bol şimşekli bir gecede şansın daha fazla olur. Ben daha değişik bir yöntem uyguladım. Önce bir müddet şimşeklerin periyodunu gözledim. O periyoda göre zaman tahmini yaparak continuous (sürekli çekim) modda çekim yaptım. Peşpeşe çekilen 10-15 pozdan çoğunlukla hiçbirşey çıkmıyor. İkinci şimşek periyodunu beklerken lcd'den bu fotoğrafları silmekle vakit geçiriyorsun. Bu şekilde 10-15 periyod (200-300 fotoğraf) çekerek 5-6 tane yıldırım yakaladım. Tabii bunu evin balkonundan, camekanı aralayarak yaptığım için ıslanmadım. Hatta balkonda çayımı, kahvemi de içtim. Bol şans.

Tarih: 7 Mart 2005, 12:13 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

galeride çekmiş olduğum fotğraflar verr geçmişdede bu konu il ilgil ibılcayazı yazmıştım aramaayı kullanarak bulabilirsin

Tarih: 16 Mart 2005, 08:34 - İp: yok
mr.sezar
mr.sezar (üye)
Bursa / Amatör

çık boş bi araziye :D yanına cep telefonunu almayı unutma hatta süreki biriyle konuş ki akımı çekesin

Tarih: 20 Eylül 2006, 16:51 - İp: 85.***.**6.112
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Üzerinden 1.5 yıldan fazla zaman geçmiş bir konuya cevap yazmanın mantığı nedir?

Tarih: 20 Eylül 2006, 17:43 - İp: 85.***.**0.92
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

nerden bulup şıkardınız tozlu raflarda bu konuyu

Tarih: 20 Eylül 2006, 18:41 - İp: 81.***.**6.136