mertoni
mertoni (üye)
Şırnak / Amatör

Gece Yıldırım Fotosu Çekim Tekniği

Selamlar eos 300d kullanarak gece yıldırım fotosu çekmek istiyorum. çekim tekniği ne olmalı çekim hızını 1/200 gösterip flaşlı çekim yapmak istiyorum. af deyken odaklanamadığı için çekim yapamıyor. mf yaptığımda istediğim netliği yakalıyamıyorum. öneriniz ne olur ?

Tarih: 19 Şubat 2005, 22:07 - İp: yok
mr.sezar
mr.sezar (üye)
Bursa / Amatör

herşeyde mantık aramamak gerekir diye düşünüyorum

zaman ne kadar da çabuk geçiyo dimi :D

ben yetişememiştim bu konuya o zamanlar şimdi dedim yaziim:D

saygılarımla

Tarih: 21 Eylül 2006, 09:20 - İp: 85.***.**6.112
maxell
maxell (üye)
İstanbul / Meraklı

Bencede eğer farklı bir düşünce varsa 10 yılda geçse yazılması gereki sonucta bu topik i sadece o zaman yaşıyanlar okumuyor. Şu anda ihtiyacı olanlarda okuyor.. Dewam bence yazmaya

Tarih: 23 Eylül 2006, 12:17 - İp: 88.***.**2.144
alptemiz
alptemiz (üye)
Konya / Meraklı

şu adrese bi göz at bakalım yıldırım fotoları bana ait nası olmuş ama : [>:D

Tarih: 9 Ekim 2006, 17:06 - İp: 193.***.**7.6
ufuks
ufuks (üye)
Denizli / Haber Fotoğrafçısı

19 Şubat 2005'de açılmış bu konu mertoni'yi belkide yıldırım çarpmıştır . Neyse yinede yazıyım yıldırım çekecekseniz herşeyden önce bir tripod alın.. f 7 değerini alın bulb yada uzun üsreli pozlamalarla yıldırımın düşeceği yönüde kestirebilirseniz iş bitmiştir artık.

Tarih: 11 Ekim 2006, 23:16 - İp: 85.***.**8.173
ladomi
ladomi (üye)
Balıkesir / Amatör

Aradan baya zaman geçmiş .. Bende Analog bir zenit makine ile ilk yıldırım denemelerimi yatım. o gün havanın üç buçuk atması sinirlerimi bozmuştu .. o çaktı , ben çektim ; o çaktı ben çektim .. sonuçlar salı günü elime ulaşıcak bakalım.

kodak 200 asa renkli negatif film kullandım . diyafram çoğunlukla 4 tü ve esntantane 1/250 değerindeydi.

tek eksik yanı , uzun pozlama yapmaya gerek duymamış olmamdı. zaten yıldırım heryere flaş etkisi yapacak diye düşündüm .. kayde değer bir görüntü yakalayabilmişimdir umarım.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 22:05 - İp: 78.***.**5.116