flea
flea (üye)
Ankara / Amatör

Gece Ve Hareket Halindeki Araç

Kodak CX7525 i iade ederek yerine DX6490 aldım.
Canon A serisi yada Nikon alacaktım fakat orada Canon ve Nikon yoktu malesef.

Elimdeki Makinenin 10x optik zoom u var.
Yalnız makinenin manual ayarları bana az gibi geldi.
Canon A serisinde bu makineden daha fazla manual ayar mı var?

Birde yapmak istediğim şey şu:

Gece cadde den geçen arabaları kabul edilebilirl bir kalitede çekebilmek. Bunu CX7525 le tabi ki yapamadım.
Makineyi Sport moduna getirip çektiğim zaman araba net fakat görüntü çok karanlık çıkıyordu.

Night moduna getirip çektiğim zamanda hareket halinde olan araç çok bulanık görüntü iyi çıkıyordu...

Şimdi bu elimdeki manual ayarlara izin veren bir makine.
Bu makineyi kullanarak istediğimi nasıl yapabilirim?
Yapmam gereken ayarlar kullandıgım makinede var mı?
Eğer varsa bu ayarlar nedir?

Tarih: 3 Mayıs 2005, 22:43 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

amatör temberek misin sen samsun lumusun sen böyle çekim yaptınmı yoksa ezbere konuşma manuel çek

Tarih: 17 Mayıs 2005, 14:44 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

sana tavsiyem arkadaşın sorduğu soru (bakınız konu başlığı) orayı iyice bi oku ve ne yapmak istediğini anla... yazdıklarına bakarak senden daha profesyönel olduğum kesin...

Tarih: 17 Mayıs 2005, 21:47 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

her türlü çekim yaptınmı sen makinan varmı söyle bakayım
tembelerk

Tarih: 17 Mayıs 2005, 21:53 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

kullandığım makineler,
eos1ds,
eos10d,
eos d30,
eos 300d,
ixus i
a80
a75
s1 is
s602z

bu makineleri kullandım yetermi?
şu anda 300d kullanıyorum

bir de 4-5 saat felan f828 kullandım...

#tembeleryk' tarafından 17.05.2005 23:32:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 22:04 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

akşam hava karardığı zaman bunu dene

Tarih: 18 Mayıs 2005, 15:41 - İp: yok
egunes
egunes (üye)
Ankara / Amatör

Denedim. F: 3.6 1/60 iso 400 , flaş kullanarak tripodsuz çektim. Ama görüntüde çok kumlanma oldu. Ve resim kalitesi düşük + resim karanlık. Ama demek ki, daha güçlü bir flaşım olsa daha iyi sonuçlar elde edebilirdim. Yada ortam biraz daha aydınlık olsaydı. Bilmiyorum resim kalitesiyle ilgilenmiyorum aslında. Benim istediğim şey kalite nasıl olursa olsun o aracı durur gibi çekebilmekti. Süper çıksa dahi işime yaramayacak zaten o resim. Sadece merak etmiştim olabiliyormu diye.
Resimi sadece küçülttüm. Başka bir işlem yapmadım.

#Egunes' tarafından 19.05.2005 02:12:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2005, 02:12 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ah adopro vah adopro..
"tripod kullan tamammi"...

...

selamlar flea..

oncelikle, benim kadar uzun uzun yazani ilk kez goruyorum.. ben de senin gibi uzun uzun yaziyorum, ne de uzun oluyormus daha yeni farkettim..
neyse.. konuya donersek.. arkadaslar hakli.. yuksek aperture kullanabilecegin bir lens lazim, hani en fazla f/2.8 gibi.. buna ne kadar karanlik bir ortamda cektigin belirler, bazen f/1.4 bile yetmeyebilir.. iso'yu yukselteceksin; ki bu compact makinelerde pek istenesi sonuclar dogurmuyor.. ayrica arabayi dondurabilmek icin hizli shutter kullanacaksin.. hepsini bir arada kullanabilmek mumkun.. makine en yuksek aperture degerindeyken sana daha hizli shutter kullanma sansi verir.. tabii karanlik ile birlikte bunda ne kadar basarili olursun orasi muamma..
bir DSLR araciligiyla yapabilmen mumkun aslinda.. tabii olanaklar dahilinde.. makineni aperture priority moduna getirip en yuksek aperture degerini verirsin.. unutma ki en yuksek aperture'dayken bugulanma olacaktir.. sonra custom ayarlardan "fixed flash sync speed 1/200" u sec.. flashini ac.. arabaya yakin ol ki arabayi aydinlatabilesin.. (iso yuksek tutulacagindan flash'in etkisi daha uzun mesafelerde olacaktir..) sonrasinda cekebilirsin..

neden 1Ds Mark II bile olsa cekemezsin dedin tembeleryk? hic mi gece cekilmis hareket halindeki arac fotografi yok dunyada? cekenler nasil yapiyor?

Tarih: 1 Haziran 2005, 05:25 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

slm dadanagast ben hala lafımdayım

f1,0 ve güçlü bir flasla yeteri kadar yaklaşmadığın sürece çekmezsin (ben net bir fotoğraftan bahsediyorum) + en az 1/250 ve fazlasnı kullancaksın bide mümkün değil

Tarih: 1 Haziran 2005, 08:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla karanlik fotograf makinesinin en buyuk dusmani..
karanlikta senin de dedigin gibi ayrinti yakalayamazsin.. aman o kadar da ayrintili olmasin, ne cikar.. zaten niye elin arabasinin fotografini gece gece cekmek isteyecegiz orasi tam bir muamma.. kamerayi arabaya dogrulttugunda aci bir fren sesi duyabilme ve guzel bir sopa yiyebilme sansi da var..
zaten bu isin sanatla da ilgisi yok.. trafik memuru olsan hadi neyse..
...

saka bir yana; ingiltere'de yollarda "speed cameras" var.. polis arabasi falan goremezsin hicbir yerde.. kimse: "cek kenara" falan demiyor.. fotografini cekiyor makine, sonrasinda ise evine 50 pound'luk hesabi yolluyorlar..
bu makineler arabalarin hizini olcuyor, hizli isen, patlatiyor flashi arkandan.. net fotograflar aliyor olmalilar ki senin kullandigin aracin license plate numarasina kadar gorebiliyorlar..
neyse.. bana ne yahu.. ben trafik polisi degilim.. niye arabalarin net fotografini cekmek isteyecegim ki.. gunduz yapmak varken..

olsa olsa arabalarin isik kumelerinin anayoldaki goruntusunu almak isterim..

Tarih: 1 Haziran 2005, 14:38 - İp: yok
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

Arkadaşım Bende De DX7590 var, ilk gün elime aldığımda iç mekan ve gece çekimleri benide çok şaşarttı ama herşey makina ve ayarlarını tanımakta yatıyor..
Bir kere iç mekan ve Gece Çekiminden varim alabilmek için Makinanın Üzerindeki Modlardan " M " yani Manuel moduna geleceksin. Buradan f değerini 2.8 yada 3.2 gibi düşük tutacaksın, Denklansşör hızını ise Düşük tutacaksın bunda ksıtas ne diye soracak olursan; Diyafram Açıklığının yanında Poz tekafisi için bir menü daha var ekranda bunu 0 yada + 1 gibi değerlere çıkaracak Diyafram açıklığı sana fazlasıyla yeterli olacaktır. Daha sonra ISO değerinide ayarla (200 yada 400 gibi) ancak bundan sonra öenmli olan Bir nokta daha var, Bu şekilde hareketli görüntü yakalaman oldukça güç, ve de makinaya titretmemeye çalışacaksın yoksa herşeyi unut..

Eğer Çekeceğin Ortam için Flash Yeterli gelecekse öncelikle Diyafram açıklığını değiştirebilirisn..
Umarım Yanlış birşeyler yazmamışımdır, profesyonel bir fotoğrafçı değilim ama ben bu şekilde gece ve iç mekan çekimlerinden sonuç alabildim..

Kolay gelsin, sonucu da bildirirsen sevinirim..

Tarih: 18 Eylül 2005, 18:07 - İp: yok