by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Gece Deneme Yanılmaya Son Mu Acaba!

Dün aklıma bi fikir geldi gece çekimlerinde makinenin ölçün sisteminin bize pek bir faydası olmuyor deneme yanılmayla doğru pozlamayı yakalamaya çalışıyoruz ama eğer isosu çok yüksek değer veren makinelerde mesela filmli fotoğraf makinelerinde 6400 asaya kadar çıkıyor bu değer 6400e getirsek ölçüm sistemi tutarlı bir değer vermezmi sonrada bu değerden filmimizin asasına kadar olan iso değerlerini saysak ve bu sayı kadar enstantanede verilen değerin üstüne o kadar stop eklesek doğru değeri bulamazmıyız?
Merak ettim doğrusu

Tarih: 6 Ekim 2007, 14:59 - İp: 88.***.**3.248
yasinusta
yasinusta (üye)
Kocaeli / Amatör

Dslr'lerde ölçüm sistemi CMOS algılayıcıdan bağımsız özel bir algılayıcı ile yapılır. ISO değeri, CMOS algılayıcının ışığa olan duyarlılığını değiştirdiği için ölçüm sistemini etkilemez. Zaten dikkat ettiyseniz bakaçtan ya da LCD'den makinenizin o an hesapladığı pozlama değerini görebiliriyor olmanız, aynanın lensten gelen görüntüyü bakaça (dolayısıyla ölçüm sistemine) yansıttığını böylece ölçüm sisteminin gerekli pozlama değerini hesapladığını ve CMOS algılayıcıya ışık ulaşmadığını gösterir. "Canlı gösterim" özelliği olan dslr'lerde durum nedir bilmiyorum ama benim kullandığım 400D'de durum böyle.

Otomatik poz dizeleme (AEB) özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim. Yeni bir dslr kullanıcısı olarak çoğu zaman çekimlerimi bu şekilde yapıyorum. Çünkü doğru ışık miktarını bulmak tecrübe isteyen bir konu. Ve kimi zaman da fotoğrafın olduğundan daha parlak veya daha koyu olmasını ya da perdenin daha hızlı ya da daha yavaş olmasını isteyebiliyorsunuz, o zaman AEB özelliği çok kullanışlı oluyor.
Çalışmalarınızda başarılar.

Tarih: 6 Ekim 2007, 20:13 - İp: 88.***.**3.116
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

ıso kurtuluş değil.

Tarih: 7 Ekim 2007, 21:19 - İp: 88.***.**3.129
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

kendine bir flaşmetre al.orada alt değerler belirtilmiştir.

Tarih: 8 Ekim 2007, 20:01 - İp: 88.***.**7.79
  • 1