alperendenizer
alperendenizer (üye)
Antalya / Amatör

Diyafram Sorunu

Merhaba dün fujifilm finepix hs33 aldım.
Slr makineler hakkınada hiç bi bilgim olmamasına rağmen menüler falan olsun çok yardımcı baya çözdüm yani.
ama su arkayı bulanıklasıtrmayı bı turlu yapamıyorum A modunda f yi 2.8 yapıyorum gene olmuyo en yuksek degere getırıyorum yıne olmuyo yardımcı olursanız sevınırım.

Tarih: 22 Aralık 2012, 19:55 - İp: 95.***.**0.194
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

menüyü çözmüşsün demek ki çok zekisin, onu da çözersin yardıma ihtiyacın yok...

Tarih: 22 Aralık 2012, 22:25 - İp: 94.***.**8.56
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

A modu dediğin modu açık yazarmısın. Otomatik mod sa arka plan flu olmaz. Manuel veya diyafram öncelikli modda çekim yapmalısın.

Tarih: 23 Aralık 2012, 00:05 - İp: 92.***.**1.209
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yine arkayı bulanıklaştırma sorusu

Tarih: 23 Aralık 2012, 18:24 - İp: 78.***.**0.121
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotografciligin esasi bu olmali ...

Tarih: 23 Aralık 2012, 19:10 - İp: 96.***.**5.17
alperendenizer
alperendenizer (üye)
Antalya / Amatör

A modu diyafram öncelikli mod.
ayrıca dalga geçmek için mi üye oldunuz adam akıllı yardımcı olamazsınız dimi.

Tarih: 23 Aralık 2012, 20:00 - İp: 95.***.**0.194
muratyurekli
muratyurekli (üye)
Bursa / Amatör

Sayın Denizer fonu netsiz/flu yapabilmek için bazı parametreleri kontrol altına almanız lazım. Bunun da bir formülü var. Bokeh (B) hesabı şöyledir.

B= lensin en yükesk odak uzaklığı(105mm diyelim)/en açık f değeri (3,5 olsun)/ konuya olan uzaklık (200 cm)

Bokeh = 105mm / f:3,5/200cm = 0,15. (Formüle Crop ta eklenebilir)

Bu katsayı ne kadar büyükse arka plan o kadar flu olur. Burdan hareketle diyebiliriz ki;

Konuyu çekerken mümkün olan en yüksek odak uzaklığında, mümkün olan en düşük diyaframda ve mümkün olan en yakın netleme mesafesinde çekim yaparsanız en flu arka planı elde edersiniz.

Bu konular için nette bolca yayın ve kaynak bulabilirsiniz. Özellikle net alan derinliği (DOF) konusunu araştırmanızı tavsiye ederim.

#muratyurekli' tarafından 26.12.2012 17:22:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2012, 17:02 - İp: 213.***.**4.130
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Formulu nereden buldugunuzu bilmiyorum. Dogru gozukmekle beraber, alan sigliginda en onemli unsurlardan obje-arka plan mesafesini dikkate almiyor.

Kafa yormadim ama daha kucuk katsayi / daha uzun arka plana mesafesi ile daha flu goruntu almak sanirim mumkundur.

Formulunuzdeki 3 degiskenin birebir orantida etkili oldugundan da emin olmak lazim. Yani birini 2 katina cikarmak, digerini yariya indirmek ile ayni sonucu vermiyor olablilir. O zaman da katsayinin buyuk olmasi her zaman daha dusuk alan sigligi manasina gelmeyebilir.

Tarih: 26 Aralık 2012, 19:54 - İp: 96.***.**5.17
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

internette arkaplanı flu yapma diye aratın.

biraz makineyi kurcalayın/mantık yürütün bulacaksınız.

not: ben olsam elinizdeki makineyle çok fazla şey beklemezdim.

Tarih: 26 Aralık 2012, 21:45 - İp: 50.***.**1.84
muratyurekli
muratyurekli (üye)
Bursa / Amatör

Haklısınız sayın paperman, söylediğiniz gibi objen-arka plan mesafeside önemli hususlardan biridir. Ben mevzuyu fazla karmaşıklaştırmadan açıklamaya yapmaya çalıştım bu formülde çarpan etkisi ve fon mesafesinin sabit olduğunu varsayarak hareket ediyorum. Hatta bıçak sayısı bile formülün değişkenlerinden. Bulunan katsayı, aynı kadraj içindeki bokeh kalitesini göreceli olarak tanınlamak için, yoksa zaten bulunan sayının herhangi bir birimi yok. Hobi amaçlı optik bilgimle fazla artistlik yapmayayım diye biraz sadeleştireyim dedim.

Tarih: 29 Aralık 2012, 12:08 - İp: 213.***.**4.130
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Arka planı flu yapabiliyorsan artık profesyonel oldun demektir.

Tarih: 29 Aralık 2012, 17:15 - İp: 94.***.**6.228