rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

Astro-fotoğrafçılık Hakkında...

selam herkese.
çok uzun yıllardır gökyüzüne, atmosfer ötesi cisimlere ilgim var.
yakın bir zamanda motorlu bir kundağa sahip bir teleskop almayı düşünüyorum.
araştırmalarım sonucu birçok kişinin gözlemlerini video veya fotoğraf olarak kaydetmeleri için webcam kullandıklarını gördüm. hatta bunları uzun pozlamaya olanak verecek şekilde modifiye ettiklerini infrared filtre bile taktıklarını gördüm. (örn phillips toucam pro webcam)

ve hep merak ettim teleskopa bukadar bütçe ayıran bu insanlar neden ucuz webcam kullanırlar. bu teleskoplara dslr bağlamak çok daha kolay. hele liveview ve video modları da geldikten sonra. hemde görüntü daha kaliteli olur.

bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

ayrıca uzun pozlamayla ilgili birkaç sorum da olacak.
yıldızları, derin uzay objelerini fotoğraflamak için ortalama 1saat süren pozlamalara ihtiyaç var(3-4saat pozlayanını bile gördüm). dslr'ların sensörlerinin böyle uzun pozlama sürelerine dayanma güçleri nasıldır?

**yoksa bu insanların ucuz webcam kullanmalarının sebebi dlsr sensörünün yanmasından korkmalarımıdır veya yanacağına emin olmalarımıdır?""

bu konuyla ilgili olarak ta uzun pozlama ile ilgili tecrübeleri olmuş kişilerin görüşlerini almak isterim.

nelere dikkat edilmeli, ne yapılmalı ne yapılmamalı.

teşekkürler

Tarih: 9 Kasım 2010, 16:43 - İp: 85.***.**9.216
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

@malkocy: teşekkürler

bu akşam 1-2 deneme yaptım
15saniyede bile dönüş izleri oluşmakta

stellarium ile bir yıldız takımı bulup bir kısmını da olsa çekmeye çalıştım.

ejderha takım yıldızının bir kısmı
bu programda görülen hali

bu da benim çektiğim

33mm
f4.5
15sn
iso3200

Tarih: 12 Kasım 2010, 00:26 - İp: 94.***.**2.252
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Beyaz olanlar yıldız da diğer gözüken 6-7 mavi nokta makinanın kendi yarattığı " yıldızlar " olmalı - yani hot pixeller .

ISO 3200'de oluşması normal . Zaten asıl çekimleri düşük ISO'da yapacağınızı tahmin ediyorum .

Tarih: 12 Kasım 2010, 03:03 - İp: 96.***.**4.180
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

yıldız izleri çıkmasın diye zamandan kazanmak için iso yükselttim, yoksa 20sn'lik pozlamada bile izler oluşuyor.

Tarih: 12 Kasım 2010, 09:33 - İp: 85.***.**6.64
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

uzun bi aradan sonra birkaç denemem oldu.

şehir merkezinden uzakta gökyüzü bambaşka bir hal alıyor. öyle olunca da normalde dönem dönem üzerimizde olan Samanyolu Galaksisi gibi muhteşem göksel objeler farkediliyor. bunları çıplak gözle görmek muhteşem bir olay. hele hele fotoğraflamak bambaşka.

fotoğraf tekniği olarak bir çok kusur ve yanlışlar olabilir.

Tarih: 3 Eylül 2011, 11:53 - İp: 85.***.**5.200
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Son fotoğraflar çok güzel olmuş.. Işığın az olduğu, şehirden uzak yazlık yerlerde yıldızlar daha rahat görülüyor. Sanırım yıldızları daha net çekebilmek için, dünya üzerindeki büyük teleskopların bulunduğu noktalarda olmak daha güzel sonuçlar veriyordur. Hem pozisyon, hem de ışık açısından.

Tarih: 21 Ekim 2011, 11:37 - İp: 64.***.**6.154
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

evet, genelde 4-5bin metre üzerine kuruluyor iyi sonuç vermek için.

bu çektiğim kareyi fotoğraflamak için uzun pozlamama rağmen neredeyse çıplak gözle de gördüm diyebilirim. o günden sonra teknik hakkında daha fazla bilgi edindim keşke ozaman bu bilgiye sahip olsaydım diyorum.

çok sıradan ekipmanlarla harika samanyolu fotoğrafları çekilebiliyor. yeterki ortam ışıksız ve gökyüzü temiz olsun.

Tarih: 21 Ekim 2011, 11:46 - İp: 85.***.**5.200
ilker_akg
ilker_akg (üye)
Sakarya / Meraklı

samanyolu fotografınızza bayıldım.bunu gözlemlemek,fotograflamak ya da çıplak gözle görmek için hangi tarihlerde ve nerelerde gözlenmelidir?

Tarih: 17 Kasım 2011, 04:23 - İp: 78.***.**8.161
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

genelde gökyüzünü yıldızları gezegenleri gözlemlemek için şehir ışıklarından uzak mümkünse yüksek biryerden ve bulutsuz bir havada gözlem yapmalısınız.

genelde yaz aylarına denk gelir ama dünyanın dönüşü ve konumu sebebiyle değişiklik gösterir samanyolu.

stellarium adlı programı tavsiye ederim merakınız varsa. ücretsizdir, kurun nekadar gökcismi varsa hangi tarihte hangi saatte nerede görebileceğinizi 3boyutlu olarak görün

Tarih: 17 Kasım 2011, 09:20 - İp: 85.***.**5.200
ilker_akg
ilker_akg (üye)
Sakarya / Meraklı

makinam ilk geldiğinde aklımda tek birşey vardı,o da gece yıldızları çekmek sizi benden daha hevesli gördüm.yalayıp yutmuşunuz.. programı indiriyorum sağlam bir şeye benziyor işime yarayacağını umuyorum.teşekkürler

Tarih: 20 Kasım 2011, 02:48 - İp: 88.***.**6.37