087049
087049 (üye)
Samsun / Meraklı

Acil Help Mee!

Herkese Selam.
Mobilyacıyım.Firmama Katalog Bastırmak İçin Bir Gün Matbaaya Gittim.Adam Benden Ürünlerin Resimlerini Çekmek İçin 350 YTL para İstedi.Tasarım içinde Ayrıca Bir Ücret İstedi.Başka Yerlerde Aynısı Söyledi.Bende Her Sefer Bunlara Para Vermemek İçin Kendime Bir Fotğraf Makinası Almaya Karar Verdim.(Tasarım İçin Sorunum Yok Çünkü İyi Derece Photoshop Biliyorum)Ve Makinamı Aldım Sony DSC_H5.Tam İşleri Hallettim Derken,Bu Düşüncem Makinanın Power ına Basmamla Son Buldu!Anladım ki Ben Fotoğrafçılığı Bilmiyorum.Hemen Bir Elimde Kullanma Klavuzu Bir Elimde Mouse Araştırmaya Başladım.Kullanma Klavuzundan Bİr ... Anlamadım,Mouseda Beni Buraya Attı.Sorunum Şu Ben Bu işi Nasıl Öğrenirim,Nerden Başlamalıyım,Bildiğiniz İyi Bir Kitap Varmı.Formda Yazılanlar Bana Sanki Arapça Gibi Geliyor.Makinam Mobilya Çekimi İçin Uygun Mu?Yada Gidip Adama İstediği Parayı Verim Mi

Tarih: 24 Mart 2007, 01:31 - İp: 88.***.**9.201
087049
087049 (üye)
Samsun / Meraklı

Bunlarda Manzara Resimlerim.
Çok Umutsuz Değildirler İnşallah

#087049' tarafından 24.03.2007 19:28:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2007, 19:27 - İp: 88.***.**3.46
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

Dostum makinen gayet guzel cekiyor da beni yanlış anladın herhalde resim derken mobilyaların oldugu ortamda bir kaç resim çekmeni istedim! ki dunkanda resimler net çıkar mı ışık yeterli olur mu diye degerlendirelim maksadıyla soledim!!

Tarih: 24 Mart 2007, 20:14 - İp: 88.***.**7.71
087049
087049 (üye)
Samsun / Meraklı

"guresci
Dostum makinen gayet guzel cekiyor da beni yanlış anladın herhalde resim derken mobilyaların oldugu ortamda bir kaç resim çekmeni istedim! ki dunkanda resimler net çıkar mı ışık yeterli olur mu diye degerlendirelim maksadıyla soledim!! "

Yok yanlış Anlamadımda Ben Yanlış Anlattım
Mobilyacıyım Ama Mağazacı Değilim,İmalatçıyım
Sipariş ususlu Çalışıyoruz.Genelde Mutfak.Bu Yüzden Ürünlerin Resimlerini Atölyede Çekme Şansım Yok.Ancak Yerinde,Yani Değişken Mekanlarda Çekim Yapmam Gerekiyor.Yani Her Zaman Aynı ışık Olmayacak.Belki Tam Odanın Köşesinden Çekim Yapmam gerekecek Tripodda Kullanamıcam.Sabit Bir Mekandan Çekim Yapsam Zaten İşin Ehline Bırakırdım.Makina Almış olsamda Fark Etmezdi.Bunun içindir Ki Makinamın Tüm Ayarlarına Hakim olmam lazım.

Tarih: 24 Mart 2007, 23:41 - İp: 88.***.**9.110
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

oyle ise sana su linki vereyim burdaki kitapta fotograf makinasının genel olarak ne oldugunu ve ayarları hakkında bilgi bulabilirsin, bunu incele kafana takılanları elimden geldigince sana acıklamaya calısırım ok

link

Tarih: 25 Mart 2007, 00:41 - İp: 88.***.**7.71
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

slm evet hocam... arkadaşlar mobilya deyince herkesin süper kalite çekmesini bekleyebilirler şimdi anladığım imalatkısmı ile ilgilisin imalathanede foto cekıcek temız yerde olmaz makınelerden de yer bulunmaz ok.
teşhir imizde yok.

kendimizi tanıtmak için katalog basıcaz musterılere referans gibi...yaptıgımız ışleri göstericez dimi.

bak hocam bu iş sınırsız düşünsene super bı teshir yerin var orda cektıgını dusun yada bu ıs ıcın super bı yazlık tuttun oraya goturdun super pro bir cekım aksesuarlı konulu filan.

şimdi biz napıcaz once elımızde bır h5 sony var ve iyi ps bilioruz super bı artıdır.bır de trıpod ekleyelım.sete.

şimdi bak hcm trıpod üzerinde m modda ortamdakı ısıkları acarak foto cekmek cok sacma bı yontemdır cok super mekanlarda gun ısıgı alan yerlerde olur ve ısı cok ıyı bılmelı bu tarz calısmak ıcın sen ne yapacaksın mobilyalarından anladıgım kısım kısım cekım yapıcaksın m modda enstantene 100 gibi olucak dıyaframla oynuyucaksın 3,5 4 gibi flas kullanacaksın anca bu sekılde detay alırsın ole trıpodd a uzun pozlamalı foto detay kaybı olur.

ve bunları baskıda bu ısı su anda cok pro yapmadıgın ıcın fazla buyuk bastırma senı baya goturur. bu sekılde sonrası yok senın ısınde fazla abartıya gerek yok ımalathın musterısı ıcın de yanlıs anlama ımalatda yaptıgım ıcın soyluyorum bunu.

Tarih: 25 Mart 2007, 15:04 - İp: 85.***.**6.214
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

@mimarca

konuyla alakasız olcak ama içimi aydınlattın. bende abime anlatmak istiyodum neden a100 değilde 30d istediğimi.(malüm harici flash bağlantıları falan)

Tarih: 26 Mart 2007, 00:13 - İp: 85.***.**4.207
ali jodari
ali jodari (üye)
Yurtdışı / Firma

BENCE SEN OPARAYI FOTOĞRAFCIYA VERME GEZ BAŞKA VE UCUZ BİR FOTOĞRAFCI BUL. YADA BENİM TAHMİN ETTİM SENİN MOBİLYA FOTOĞRAFI ÇEKMEN İÇİN O KAMERAYLA IŞIĞIN AZ OLABİLİR.

Tarih: 26 Mart 2007, 11:30 - İp: 88.***.**6.223
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

arkadasımız ın teshırı yok dolayıs ı ıle musterı evınde cekecek bunun malıyeti cok olur her eve aqyrı ayrı gıdıp..

Tarih: 26 Mart 2007, 16:32 - İp: 85.***.**6.214
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence dogru olanı yapmışsın makina almakla aksi takdirde biz fotografçıyız her evde ayrı ücret talep etmek gibi bir hakkımız var dolayısıyla bu da size pahalı olur. benim size tavsiyem. bu iş kitapla falan olmaz boş zamanlarda degişik ışıklı ortamlarda degişik ayarlarla denemeler yaparak makina kullanım üzerinde hakimiyet kurmanızdır. kitaptan sadece teknik bilgi edinebilirsiniz. resim çekerken çekimi etkileyecek etkenler çok.mobilyanın rengi odadaki ışık pencereden gelenen ışık mobilyaların üzerindeki materyaller duvar rengi vs vs hepsi birer etken. makina çekim teknikleri konusunda ne kadar bilgi sahibi olursanız çekeceginiz ortamın durumuna göre kısa sürede ayar degişikligine gidebilirsiniz

Tarih: 27 Mart 2007, 01:52 - İp: 88.***.**8.116
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

tabiki çekimler yapıcak katılıyorum fakat once makinada neyin ne işe yaradığını öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum ben ve böylece artık inceliklerini pratikle çözebilir..

Tarih: 29 Mart 2007, 17:11 - İp: 85.***.**5.76